ua en ru

Американська влада перевірять діяльність китайських Huawei і ZTE, обвинувачених в комп'ютерному шпигунстві

Американський сенат почав розслідування діяльності китайських виробників телекомунікаційного обладнання Huawei і ZTE, намагаючись з'ясувати, чи не загрожують вони національної безпеки в США. Перевірці передувала хвиля звинувачень на адресу Пекіна в промисловому шпигунстві і хакерських атаках.
"Китайці агресивно зламують наші мережі, погрожуючи нашої життєво важливої інфраструктури та викрадаючи секрети вартістю в мільйони доларів", - зазначив член комітету сенату з розвідки Датч Рупперсбергер. "Той факт, що наша найважливіша інфраструктура може бути використана проти нас, викликає серйозну заклопотаність", - підтримав його глава комітету Майк Роджерс. Перевірка повинна показати, чи не дає діяльність Huawei і ZTE в США "уряду Китаю більше можливостей для шпигунства за кордоном".
Huawei спокійно поставилася до підозр американських сенаторів. "Безпека наших рішень була перевірена по всьому світу", - заявив представник компанії Вільям Пламмер. "ZTE прихильна відкритості і буде співпрацювати, щоб зняти питання до нашого бізнесу", - зазначив його колега з конкуруючої компанії Мітчелл Пітерсон. Китайський МЗС був різкіший і закликав американців не політизувати економічні питання.
"Не в перший раз на адресу Huawei публічно висловлюються звинувачення та підозри. Історично у Вашингтоні дуже скептично ставляться до інвестицій Hauwei і їх залучення до місцевого телекомунікаційний сектор. Безумовно, це пов'язано з країною походження Huawei. Китайці не змогли ліквідувати дефіцит довіри до себе, незважаючи на те що в останні роки вели досить активну PR-і лобістську кампанії. Їм належить ще велика робота в цьому напрямку ", - сказав аналітик Eurasia Group Ніколас Консонері.
Huawei відкрила офіс в США ще в 2001 році, і, схоже, жодна інша компанія з КНР не стикалася з такою пильною увагою американської влади, які підозрюють її в зв'язках з китайською армією і спецслужбами. У 2008 році Huawei не змогла купити за 2,2 млрд дол американську компанію 3Com, оскільки влада США вирішили, що операція загрожує національній безпеці. З тієї ж причини минулого року зірвався контракт на поставку обладнання та софта для американського оператора Sprint Nextel. Цього року Комісія з іноземних інвестицій США наказала Huawei відіграти назад угоду купівлі патентів компанії 3Leaf Systems, вирішивши, що вона загрожує безпеці американських комп'ютерних систем.
"Комп'ютерний шпигунство вже досить давно викликає занепокоєння американської адміністрації", - нагадав Ніколас Консонері. Про загрозу електронної війни в США всерйоз заговорили більше десяти років тому. Наприклад, ще в 1997 році заступник міністра оборони Джон Хамра заявив про "можливості електронного Перл-Харбора". Вже цього року, виступаючи перед американськими сенаторами, об "електронному Перл-Харборі" згадав міністр оборони Леон Панетта, який очолював до цього ЦРУ.
Дійсно, повідомлення про злом комп'ютерних мереж американських відомств і корпорацій в цьому році стали з'являтися із завидною частотою. У червні інтернет-гігант Google повідомив, що з території Китаю була проведена хакерська атака на акаунти поштового сервісу Gmail, що належать високопоставленим американським чиновникам, військовим, журналістам, а також китайським політичним активістам. У самому початку листопада виробник антивірусів Symantec заявив, що китайські хакери атакували з метою промислового шпигунства 29 компаній хімічного сектора і ще 19 фірм, пов'язаних з Оборонпромом.Минулого тижня конгрес США припустив, що саме китайські хакери стояли за зломом двох американських супутників.
Незабаром після цього Управління національної контррозвідки США в своїй доповіді назвало Китай (разом з Росією) головним викрадачем промислових і торгових секретів США, зазначивши при цьому, що крадіжки даних в кіберпросторі стають все більш популярними. Основна увага інтернет-шпигунів направлено на галузі, пов'язані з фармацевтикою, інформаційними технологіями, військовою технікою, а також з сучасними матеріалами.
Занепокоєння США щодо китайських шпигунів посилюється на тлі загального похолодання політичних відносин між Вашингтоном і Пекіном.Так, на саміті АТЕС в Гонолулу в середині листопада президент США Барак Обама закликав Китай "грати за правилами" в економічних питаннях, при цьому назвавши головною конкурентною перевагою США "знання, інновації, патенти і авторські права". Китай же досить жорстко відповів, що буде слідувати тільки тими правилами, у виробленні яких він брав участь.