Білорусь і Казахстан є актуальними прикладами розвитку для України. Про це у своєму блозі написав лідер громадського руху «Український вибір» Віктор Медведчук.
«Обидві країни - колишні радянські республіки навіть з меншим початковим потенціалом, ніж Україна. В обох республіках, як і в Україні, існує горезвісне «мовне питання», яке, за суттю, є питанням відносини нової держави до Росії. Білорусь, як і Казахстан, як і Україна, також отримала промислово-економічна спадщина СРСР - в негативному і позитивному сенсі цього слова. Але, на відміну від України, тут, схоже, вдалося знайти раціональну формулу функціонування державної системи. Незважаючи на наявні суперечності, Білорусь і Казахстан змогли провести державне реформування. І, що особливо цікаво, уникли перетворення внутрішньої і зовнішньої державної політики у безглузде шоу, як це сталося в Україні», - написав політик.
Як приклад він навів щорічний рейтинг Світового банку. «Особливо цікава порівняльна динаміка просування в ньому України та Казахстану. Так, в 2009 р. Казахстан посів 63 сходинку рейтингу, обігнавши при цьому Польщу, Чехію, Туреччину, Люксембург, Чорногорію і ряд інших європейських країн. Україна розташувалася тоді на 80 позицій нижче, поступившись Гондурасу, але все ж обійшовши Камбоджу і Ліберію. Згідно того ж рейтингом 2013 р., Казахстан вже виявляється на 49 позиції, тоді як Україна - на 137. Білорусь у рейтингу Світового банку вже кілька років поспіль займає 58 позицію», - зазначив Медведчук.
Також він навів як приклад Індекс глобальної конкурентоспроможності, який складає Всесвітнім економічним форумом. «І тут Україна поступається тому ж Казахстану пару десятків позицій. Думаю, не варто і говорити, що Україна значно відстає від колишніх братніх республік по більшості порівняльних характеристик, таких як рівень життя населення, демографічна динаміка, ВВП на душу населення, рівень зарплат тощо», - підкреслив лідер громадського руху.
Він упевнений, що секрет успіху Білорусі і Казахстану в тому, що їх політики не допускають втручання ідеології в економіку. «Скажімо, якщо Митний союз надає цим країнам конкретні вигоди, вони в нього вступають. При цьому їх уряду орієнтуються на розвиток власної промисловості, створення нових галузей, не замикаючись на надприбуткових сировинних сегментах, подібно Україні. Не буде помилкою також сказати, що багато в чому досягнення Білорусі і Казахстану пов'язані з тим, що їхні компанії приходять на ті місця в СНД, які раніше займали українські підприємства. Щороку скорочується транзит російського газу і нафти через територію України і росте транзит через Білорусь. Провали нашої політики ці країни зуміли конвертувати у власний успіх», - резюмував політик.