Міжнародне рейтингове агентство Standard&Poor's (S&P) підтвердило прогноз за довгостроковим і короткостроковим суверенними кредитними рейтингами Японії на рівні AA-і A-1 + відповідно. Прогноз по довгостроковому рейтингу залишається "негативним". Про це повідомляється в прес-релізі агентства.
Аналітики агентства відзначають, що суверенним рейтингам Японії надають підтримку її відносна стійка фінансова система і диверсифікована економіка. Крім того, ієна залишається однією з ключових міжнародних резервних валют. На думку експертів, знижувальні ризики для рейтингу країни несуть неміцний базис політики уряду, високий рівень бюджетного дефіциту та державного боргу, дефляція, що затяглася, а також старіння і скорочення працездатного населення.
На борговому навантаженні країни може негативно позначитися відсутність попиту, що викликало спад виробництва і стійку дефляцію. Зниження вартості товарів та послуг вже призвело до спаду в номінальній продуктивності.
Присвоєний довгостроковому рейтингу "негативний" прогноз свідчить про можливість зниження рейтингу в разі погіршення перспектив зростання реального ВВП в розрахунку на душу населення в середньостроковій перспективі. Аналогічний сценарій може наступити, якщо ситуація з держборгом Японії продовжить розвиватися в рамках нинішнього сценарію або почне негативно позначатися на сальдо платіжного балансу країни.
Якщо ж владі Японії вдасться провести вивірену і ефективну бюджетно-податкову консолідацію, прогноз по рейтингу може бути змінений на "стабільний", зазначається в прес-релізі.
Відзначимо, Японія зафіксувала за підсумками 2011 р. дефіцит торговельного балансу вперше за 31 рік. Цьому сприяли землетрус і цунамі, що відбулися в березні 2011 р., які сильно зруйнували інфраструктуру північно-східних районів країни, а також ослаблення загальносвітового попиту і зміцнення ієни. Дефіцит торговельного балансу Японії за підсумками 2011 р. склав 2,49 трлн ієн (32 млрд дол.). Це перший дефіцит торговельного балансу Японії за підсумками року з 1980 р.
Раніше експерти японського міністерства фінансів відзначали, що сильна ієна заважає зростанню експортно-імпортних операцій, за рахунок яких фактично існує острівна держава. Прогноз зростання обсягу японської торгівлі нещодавно знову був переглянутий з пониженням.
Рейтингові агентства Fitch Ratings, Мoody's Investors Service і Standard & Рoor's знизили рейтинги Японії в 2011 р., зазначивши відсутність в уряду реальних планів скорочення боргового навантаження, що є найбільш значним серед розвинених країн.
Зазначимо, що уряд Японії одночасно з гігантськими бюджетними витратами повинен вирішувати проблему колосального зовнішнього державного боргу. Але, незважаючи на протести міністра фінансів Юна Азумі, уряд має намір продовжити політику запозичення на зовнішніх ринках і через розміщення державних облігацій залучити до 49% коштів дохідної частини бюджету.
Варто відзначити, що в даний час державний борг Японії перевищує її ВВП більш ніж у два рази.