У Білому домі стверджують, що «Аль-Кайєда» як і раніше представляє найсерйознішу терористичну загрозу для США, але в боротьбі з насильницьким екстремізмом влада не повинна обмежуватися лише ісламськими радикалами, повідомляє «Голос Америки».
Білий дім опублікував стратегію запобігання тероризму. Хоча в документі стверджується, що «Аль-Кайєда" та її союзники представляють найголовнішу загрозу США, підкреслюється, що влада повинна своїми діями спростовувати заяви «Аль-Кайєди" про те, що США «ведуть війну з ісламом». Концентрація на протидію лише одній формі екстремізму - контрпродуктивна, говориться в документі.
У стратегії міститься заклик до посилення просвітницької роботи, а також активізації співпраці з місцевими громадами для того, щоб вберегти молодь від впливу екстремістських ідеологій. Федеральним правоохоронним органам рекомендується більш тісно співпрацювати з владою штатів і органами місцевого самоврядування.
Голова Комітету Палати представників з національної безпеки конгресмен Пітер Кінг висловив стурбованість тим, що доповідь «ставить знак рівності між "Аль-Кайєдою" і доморощеними екстремістами». Зазначимо, Кінг раніше ставав об'єктом критики. Він організував в Конгресі серію слухань, де обговорювали загроза, яку представляють радикальні мусульмани.
На початку липня ц. р. новий глава Пентагону Леон Панетта, під час візиту до Афганістану, заявив, що вже незабаром США досягнуть перемоги над терористичною мережею "Аль-Кайєда". Панетта заявив, що для досягнення цієї мети необхідно захопити або знищити всього 10-20 польових командирів у Пакистані, Сомалі та Ємені.
21 липня влада Ємену повідомила про загибель одного з лідерів угрупування "Аль-Кайєда на Аравійському півострові" Айеда аль-Шабвані.
4 червня ц.р. в Пакистані був убитий один з лідерів міжнародної терористичної угруповання "Аль-Кайєда" Ільяс Кашмірі, який керував диверсіями бойовиків на території Пакистану.
У червні також стало відомо, що новим лідером "Аль-Кайєди" став колишній заступник убитого американськими спецслужбами бен Ладена 59-річний єгиптянин Айман аз-Завахірі.
Нагадаємо, бен Ладен був убитий 2 травня ц.р. в особняку в місті Абботтабад в 50 км від Ісламабаду (Пакистан). Спочатку його особу встановили бійці спецназу США за зовнішнім виглядом. Пізніше тест ДНК на 99% підтвердив, що в ході спецоперації було ліквідовано саме "терориста номер один".
Раніше в цьому місяці повідомлялося, що згідно з рейтингом, складеним аналітиками консалтингової компанії Maplecroft, лідером у списку найбільш небезпечних з точки зору тероризму держав визнали Сомалі через величезну кількість радикальних ісламістських угруповань, пов'язаних з "Аль-Кайєдою". Компанію їй склали торішні "фіналісти" - Пакистан, Ірак і Афганістан, а також наймолодша держава світу Південний Судан.
Найбільше зростання терористичної загрози показали Ємен, Іран, Уганда, Лівія, Єгипет і Нігерія. Якщо в арабських країнах це пов'язано з наслідками так званої "арабської весни", то в Уганді та Нігерії відзначається активізація дій сепаратистського підпілля. У топ-20 країн з "екстремальним ризиком", куди не рекомендують їздити туристам, також увійшли палестинські території, Республіка Конго, Центрально-Африканська Республіка, Колумбія, Алжир, Таїланд, Філіппіни, Росія, Судан, Іран, Бурунді, Індія, Нігерія та Ізраїль.
Усього в рейтингу 197 країн. Дані взяті з міжнародної системи контролю інцидентів Національного центру з боротьби з тероризмом США.
Найменший рівень загрози присвоєно скандинавським країнам (рейтинг складений до терактів у Норвегії), США, Канаді, Австралії та Нової Зеландії. Всього, за даними Maplecroft, в 2010 р. від дій терористів загинули 13 тис. 492 людини проти 14 тис. 478 загиблих роком раніше.
Україна, згідно з рейтингом, визнана державою з низьким рівнем терористичної загрози.