ua en ru

75% сільських жителів змушені пити забруднену воду, - ректор Інституту екології

Близько 9 млн сільських жителів змушені пити воду, забруднену відходами хімічної промисловості і стічними водами, насичену нітратами. Про це повідомив ректор Інституту екології людини Михайло Салюта.

"У деяких регіонах відхилення води від норми досягає 70-80%. З багатьох криниць на території України воду черпати вже не можна. І незабаром, якщо політика держави у сфері водопостачання не зміниться і не стане послідовною, на місці родючих земель буде... пустеля", - зазначив він.

Екологи і фахівці комунальної сфери відзначають, що сьогодні потрібні кардинальні зміни у державній політиці щодо забезпечення водою.

Салюта повідомив, що часто сільські жителі виривають колодязі без урахування течії ґрунтових вод, а тому нерідко нечистоти потрапляють і в питну воду. "В результаті, кожен десятий колодязь - отруйний. Зростає ризик онкологічних захворювань. Але це лише вершина айсберга. У групу ризику потрапляють і ті люди, які користуються централізованим водопостачанням", - додав він.

"Більшість сільських водопроводів побудовані і прокладені ще в радянський час. Зараз всі вони знаходяться на балансі сільських та селищних рад. Коштів на утримання систем, на їх поточний та капітальний ремонт не вистачає. Тому водопостачання проходить з перебоями. І СЕС постійно наголошує, що вода не відповідає санітарним нормам", - зазначив начальник українського об'єднання сільського комунального господарства "Укрселькоммунхоз" Володимир Хоменко.

Фахівець зазначає, що забруднена питна вода - це проблема не одного села, а цілої країни. Тому вирішувати її потрібно на рівні держави.

Хоменко пропонує конкретні кроки: почати розвиток центрального водопостачання в селах і створити умови для інвесторів, охочих вкласти гроші в українське село. Зі своїми пропозиціями комунальники приєдналися до політичної партії "Всеукраїнське аграрне об'єднання "Заступ", яка єдиною серед вітчизняних політсил визначила серед пріоритетів розвиток села та поліпшення якості життя населення.

"У нас вже є реалізований приклад інвестиційного проекту. В селі Семенівка Запорізької області була побудована сучасна система водопостачання. Як наслідок, селяни отримали якісну питну воду, знезаражену озоном, яку можна споживати "з-під крану"; безперебійне забезпечення водою, нормальний тиск у водопровідній мережі. За 3 роки кількість захворювань значно зменшилася", - підкреслив один з лідерів партії "Заступ" Володимир Хоменко.

За його словами, для того, щоб реалізовувати інвестиційні проекти, необхідно отримати згоду сільських/селищних рад та включити в тариф на воду інвестиційну складову, що гарантує повернення інвестору вкладених коштів. А селяни замість небезпечного колодязя отримають живу воду з-під крана.