5 викликів, які повинен прийняти переможець президентських перегонів
Європу та Україну об'єднує загальний страх. Страх перед популістами у влади. Популізм розростається, коли агітаційна риторика будується виключно навколо очікувань електорату. Втім, політикам щастить. Вони часто помиляються (свідомо чи ні) і все одно претендують на довіру людей. Тут справа в інерції. Стагнація державних проектів може тривати десятиліттями. Інерція - взагалі прихований каталізатор багатьох проблем. Її часто плутають з рухом вперед.
"У своєму блозі в Telegram я пишу про проблеми устрою суспільства. В українському політичному дискурсі практично не відображена тема сучасних соціальних викликів. Часто, слухаючи політиків, ми ніби реанімуємо минуле, віддаляючись від реального порядку денного", - говорить Павло Фукс.
Фото: Павло Фукс (УНІАН)
Освіта
Україна – чемпіон за викликами для політиків. Дзвінків точно вистачить на кілька президентських каденцій. Першим в моєму суб'єктивному рейтингу відзначена освіта. До останнього часу нам вистачало інерції від радянської системи. Але зараз очевидне стає явним – людей майбутнього по-старому не підготувати.
Кардинально змінюється формат навчання. Білл Гейтс виступив з посланням, зазначивши, що вчитися і переучуватися людям доведеться протягом життя. А не тільки на його початковому етапі. Вже зараз половина студентів західних коледжів – 25 років і старше. Більш, ніж половина працюють, а у більше чверті є діти.
Я не сумніваюся в тому, що професіонали з технічних вузів і далі можуть успішно кувати кадри для ІТ-індустрії. Але країна – це не тільки ІТ. Соціальна політика – у всіх розуміннях – вимагає глобальної перезавантаження. Як мені видається, у нас проблеми не з технічними професіями, а саме з гуманітарним сектором.
Тут зарита бомба уповільненої дії. Я розумію політиків, які бояться до неї наближатися. Вони не сапери, щоб йти на професійний ризик. Тому ми тисячу разів почуємо слово «корупція» на одне згадування про освіту. Однак скоріше б хтось «вибухнув». Тим більше, після такого найчастіше залишаються в історії.
Там, де держава слабка, її функції підміняє приватний капітал. Компанії обростають власними освітніми центрами. Можливо, рано чи пізно найбагатші люди країни створять свої сучасні навчальні університети за західними зразками. Навряд чи це комусь завадить.
Соціалка
За словами Фукса, кандидати в президенти люблять обіцяти підвищення пенсій, зарплат, прожиткового мінімуму, зниження цін на квартплату і транспорт, а також багато іншого. Рай для популістів.
У цьому парадокс України. Формально не будучи «лівими» по ідеології, політики інерційно беруть на себе зобов'язання побудувати «комунізм». Але вже намагалися, не вийшло. Навряд чи сьогоднішній проект «Україна» – це соціально орієнтована держава за своєю суттю. Перед тим, як критикувати мене за це висловлювання, порівняйте рівень податкового навантаження в країнах, які можуть служити успішними прикладами. І ще варто звернути увагу на масштаб ухилення від сплати податків в Україні. Для себе я зробив висновок, що в нашій країні змусити людей платити податки більше, ніж вони звикли, фактично неможливо.
Ні, будувати соціально орієнтовану державу – відмінна ідея. Але щоб відсікти популістів, спочатку потрібно зрозуміти, хто з кандидатів пропонує реальний порядок денний бізнесу. Великому, середньому і малому. Адже звідки брати гроші на соціалку? Україна не зможе виконувати соціальні зобов'язання перед населенням, не вирішивши проблему напівпорожньої казни.
До речі, нещодавно я писав про те, що Світовий банк рекомендує урядам влаштувати офшорне «харакірі», а також вдатися до нетрадиційного оподаткування. Наші політики до цього готові?
Праця
В газодобувній галузі один з топ-менеджерів нещодавно сказав, що в його компанії робиться все можливе для максимальної автоматизації виробничих процесів. Я далекий від занедбаних прогнозів, проте кадровий голод – тема актуальна.
Хороше питання до політика, який претендує на посаду лідера держави: «Якого типу ви збираєтеся залучити інвестиції і в які сектори економіки?». Я зазначав раніше, що дешева робоча сила – далеко не головний аргумент у виборі точки входу для інвестора. Тим більше, з сьогоднішньою логістикою.
Простіше кажучи, чи можливо сьогодні в Україні вибудувати виробничий цикл з високою доданою вартістю? Ми за інерцією вважаємо, що так. Але у мене немає відповіді. Це складна дилема, безпосередньо пов'язана з двома іншими. І тим паче навряд чи можливо розв'язати її блискавично.
Національний протекціонізм і глобальні виклики
"Останнім часом я неодноразово зустрічав думки про ускладнення в міжнародній торгівлі. Перед очима – торгова війна між США і Китаєм. В ЄС теж набирають популярності політичні проекти, які декларують захист економічних кордонів. А тому особливо важливим стає внутрішній ринок збуту", - говорить Павло Фукс.
В Україні він просів після анексії Криму і війни на Донбасі. Однак у внутрішнього ринку все одно залишається величезний потенціал. Той підйом, який ми спостерігали після 2014-2015 років, сформувався в тому числі завдяки йому.
І ще. Майбутній переможець президентських перегонів зіштовхнеться з глобальними викликами. «У ХХІ столітті ми стикаємося з глобальними проблемами, які навіть великі країни не можуть вирішити самостійно. Отже, має сенс перемкнути хоча б деякі з наших переваг на глобальну ідентичність», - писав відомий футуролог Юваль Ной Харарі у статті для The Economist.
Я приводив як приклад, що Харарі пропонує політикам відповісти на такі питання. Якщо ви будете обрані, які дії зробите:
1. ...щоб зменшити ризик ядерної війни?
2. ...щоб зменшити ризики зміни клімату?
3. ...для регулювання таких підривних технологій, як біоінженерія і машинне навчання?
А найважливіше питання звучить так: яким ви бачите світ в 2040 році? У відповіді має бути пояснення, яку модель державного устрою планує розвивати політик.
Тут, думаю, не варто уточнювати, що переможець президентських перегонів зіштовхнеться з політичною фрондою. Головне для нас усіх, що Україна вже зробила свій цивілізаційний вибір.
* * *
Біографічна довідка
Павло Фукс - 47-річний бізнесмен і меценат, який в 2017 році був включений в список найбагатших українців журналу "Фокус" (на той момент його статки оцінювалися в 270 млн доларів).
Здобув освіту в Харківському національному університеті будівництва і архітектури, а пізніше - в Російській економічній академії им.Г.В.Плеханова.
Працював Павло Фукс в сферах фінансів і оптової торгівлі. А в 2002 році почав займатися девелоперським бізнесом. Одним з перших його проектів був ТЦ "Калузький". А вже в 2006 році заснував девелоперську компанію Mos City Group (MCG), яка стала однією з найбільших в даній сфері.
Фото: Павло Фукс (mcg.ru)
У 2007 році бізнесмен вів переговори з Дональдом Трампом з приводу побудови в Москві Trump Tower. Однак в результаті переговорів угода так і не була укладена.
У 2011 році Фукс потрапив до рейтингу мільярдерів Росії, де зайняв 150 місце з позначкою "створення бізнесу з нуля". На той момент його статки оцінювалися в 0,74 млрд доларів.
Як відомо, у бізнесмена два громадянства - українське та російське. Павло Фукс одружений, має доньку та сина. Також у нього є хобі - бокс і теніс.
Займається також і благодійністю - є одним з організаторів будівництва меморіального комплексу "Бабин яр". Крім того, підтримує талановитих українських спортсменів і курирує благодійний фонд, якими опікується людей з обмеженими можливостями.