"Свобода" пропонує ліквідувати приватні монополії, частина яких на ринку перевищує 25%
У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований проект закону № 1250, ініційований народними депутатами України від фракції "Свобода" Олегом Тягнибоком, Михайлом Головко та Андрієм Мохником, згідно з яким пропонується ліквідувати приватні монополії, частина яких на державному та/або регіональному ринку перевищує 25% . Текст законопроекту "Про ліквідацію приватних монополій" опублікований на офіційному сайті ВР.
Згідно з текстом законопроекту, ліквідація приватних монополій здійснюється з метою збільшення кількості суб'єктів господарювання на загальнодержавному та/або регіональному ринку товарів (робіт, послуг); створення конкурентного середовища; захисту інтересів підприємців та споживачів від діяльності приватних монополій.
Приватною монополією "Свобода" пропонує визнати фізичну або юридичну особу, частина якої на державному та/або регіональному ринку товарів (робіт, послуг) перевищує 25%.
Так, пропонується розділити добровільну і примусову ліквідацію. Об'єктом примусової ліквідації приватної монополії, згідно з законопроектом, є все майно приватної монополії.
Добровільна ліквідація здійснюється приватною монополією за рахунок відчуження частки своїх об'єктів, придбаних в процесі приватизації державного майна. Відчуження об'єктів добровільної ліквідації приватної монополії здійснює Фонд державного майна України у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.
Примусова ліквідація приватної монополії здійснюється Фондом державного майна за рахунок відчуження всього майна приватної монополії.
Примусова ліквідація застосовується у разі нездійснення приватної монополією добровільної ліквідації протягом трьох місяців з дня опублікування Антимонопольним комітетом у засобах масової інформації та на своїй сторінці в мережі Інтернет інформації про неї в списку приватних монополій. У день завершення тримісячного терміну для добровільної ліквідації приватної монополії право власності на об'єкт примусової ліквідації переходить до держави. Передача об'єкта примусової ліквідації Фонду держмайна здійснюється протягом 15 робочих днів з моменту переходу права власності до держави.
Відмова колишнього власника передати об'єкт примусової ліквідації приватної монополії в державну власність також тягне за собою штраф у розмірі 30% від ринкової вартості об'єкта примусової ліквідації. У разі відмови колишнього власника передати об'єкт примусової ліквідації у державну власність ФДМУ в судовому порядку забезпечує передачу об'єктів примусової ліквідації приватної монополії в державну власність.
Кошти від проведення добровільної або примусової ліквідації приватної монополії направляються фізичній і/або юридичній особі, яка займала монопольне становище, у розмірі, сплаченому їм за об'єкти добровільної або примусової ліквідації приватної монополії під час їх попереднього придбання.
Кошти, отримані понад суми, сплаченої такою особою під час їх попереднього придбання, спрямовуються до Державного бюджету України.