"Роснафта" планує розмістити замовлення на підготовку і передачу сейсмічних даних по кримському шельфу Азовського і Чорного морів", - йдеться в плані закупівель компанії на 2014 рік.
"Роснафта" планує розмістити замовлення на підготовку і передачу сейсмічних даних по кримському шельфу Азовського і Чорного морів", - йдеться в плані закупівель компанії на 2014 рік. Повідомлення компанія планує опублікувати 6 листопада, а вже 7 грудня повинен бути виконаний договір. Максимальна сума контракту, передбачена планом закупівель, - 1,8 млн дол.
"Придбання геологічної інформації є загальносвітовою практикою найбільших нафтовидобувних компаній. Подібні дані використовуються, зокрема, для актуалізації інформації про геологічній структурі регіону, для складання більш детальних карт надр, отримання нових експертиз і, як наслідок, підвищення якості і ефективності геологорозвідувальних робіт", - сказав РБК представник держкомпанії.
За його словами, "Роснафта" веде таку роботу "в глобальному масштабі". Але він не став уточнювати, чи цікавить "Роснафта" робота на шельфі Криму, або сейсмічні дані компанії потрібні тільки для роботи на вже наявних у неї ділянках в Азовському і Чорному морях.
За даними сайту "Роснафти", на шельфі Чорного моря компанія розробляє Туапсинський прогин (спільно з ExxonMobil, видобувні ресурси оцінюються в 1,2 млрд т), Західно-Чорноморську площа (спільно з Eni, 1,4 млрд т) і Південно-Чорноморський ділянку (469 млн т). На шельфі Азовського моря "Роснафти" спільно з "Лукойл" належить Темрюкско-Ахтарский ділянку. На цих ділянках вже проведено сейсморозвідка і ведеться підготовка до буріння пошукових свердловин.
Щоб оцінити ресурси і щільність запасів у межах своїх ліцензійних ділянок, дуже часто потрібно знати, що твориться навколо, зауважує декан геологічного факультету РГУ нафти і газу та Губкіна Олександр Лобусев: за принципом аналогії можуть проводитися якісь розрахунки і намічатися перспективи. Але, запитуючи сейсмічні дані по кримському шельфу, компанія також може проявляти інтерес до цього регіону, тому намагається оцінити його запаси, вважає він.
Чорне і Азовське моря - це стратегічний регіон для "Роснафти", тому інтерес до Криму неминучий, упевнений аналітик Ощадбанк CIB Валерій Нестеров. За його оцінками, реалізація проектів у Криму може початися через п'ять-десять років.
Щодо "Роснафти" влади США та ЄС вже запровадили санкції (зокрема, заборона надавати фінансування на термін більше 90 і 30 днів відповідно), а у разі початку роботи на спірній території півострова Крим існують ризики нових обмежень з боку західних країн, попереджає партнер Paragon Advice Group Олександр Захаров. Але придбання сейсмічних даних не означає, що "Роснафта" готова "завтра йти освоювати шельф", зауважує директор Small Letters Віталій Крюков. Зате після зняття санкцій щодо Криму у "Роснафти" буде більше шансів отримати там ліцензії, вважає він.
"Лукойл" зараз не розглядає можливість роботи в Криму і не запитував сейсмічних даних, говорить близьке до нього джерело. Навесні компанія продала мережі заправок на півострові, нагадує він.
Тоді ж кримські влади називали «Газпром» в якості основного претендента на кримську компанію "Черноморнефтез", але офіційні представники монополіста це не підтверджували. Представник "Газпрому" не став коментувати інтерес до Криму, прес-служба "Чорноморнафтогазу" не відповіла на запит РБК.
Нагадаємо, раніше компанія "Роснафта" і бізнесмен Аркадій Ротенберг оскаржили в Європейському суді введення проти них санкцій ЄС.