Компанія "Роснефть" і бізнесмен Аркадій Ротенберг оскаржили у Європейському суді введення проти них санкцій ЄС, випливає з даних у базі суду.
Видання Financial Times стверджує, що російська державна нафтова компанія звернулася до суду 9 жовтня. В позовній вимозі НК вимагає скасувати рішення Європейської ради від 31 липня, коли Брюссель ввів секторальні санкції проти Росії. Ротенберг, щодо якого діють персональні санкції ЄС, подав позов 10 жовтня.
В Раді ЄС заявили, що мають намір захищати прийняте рішення. Факт судового розгляду не означає, що "обмежувальні заходи будуть припинені на час цього розгляду", вказали там.
В "Роснефти" від коментарів відмовилися, представник Ротенберга був недоступний, повідомляє видання.
Позовна вимога "Роснефти" подана від імені самої компанії та інших невстановлених осіб. У базі суду два позови Ротенберга під різними номерами. Документи недоступні для ознайомлення.
Секторальні санкції Заходу торкнулися інших великих російських банків і компаній. У "Транснефти" FT заявили, що компанія "не бере участі в справі". В Россельхозбанке і Сбєрбанку від коментарів відмовилися. У ВТБ заявили, що остаточного рішення ще не прийняли. "Ми ретельно вивчаємо питання і проводимо юридичні консультації", - цитує FT відповідь банку. В "Газпромнефти", Газпромбанку і ВЕБ на прохання про коментар не відповіли.
Як фігуранту чорного списку "Роснефти" обмежено доступ до кредитних ресурсів у ЄС. Введені санкції позначилися на великих проектах компанії. Американська ExxonMobil заморозила дев'ять з десяти спільних проектів з російським партнером (секторальні санкції США виявилися набагато жорсткіше європейських). Виняток склала тільки розвідувальна свердловина "Університетська-1" в Карському морі, буріння якої було у просунутій стадії, тому Мінфін США надав компанії відстрочку для безпечного згортання робіт.
Повідомлення про намір нафтової компанії ініціювати судовий розгляд через санкції Заходу з'явилися минулого місяця. Газета The Wall Street Journal з посиланням на джерела написала, що "Роснефть" розробляє юридичну стратегію заперечування санкцій Заходу у європейських судах. За даними видання, нафтова компанія наймає лондонську Zaiwalla & Co., яка свого часу успішно захищала інтереси одного з найбільших іранських банків Mellat, який потрапив під санкції. На початку вересня стало відомо, що "Роснефть" готова платити до 38,5 тис. руб. на годину адвокатам, яких вона найме для заперечування правомірності накладених на неї західних санкцій. Відповідна заявка була розміщена на сайті держзакупівель.
Персональні санкції, введені Брюсселем, передбачають заморожування будь-яких "коштів та економічних ресурсів" фігурантів списку на території Євросоюзу, а також заборону на в'їзд до країн ЄС. У вересні стало відомо, що у зв'язку із санкціями ЄС Італія заморозила вілли Ротенберга на Сардинії і готель у Римі, який належить йому. Сума замороженого майна склала близько 30 млн євро. Ротенберг назвав дії Фінансової поліції Італії "нелегітимними і абсурдними".
Нагадаємо, наприкінці вересня американська ExxonMobil заявила, що через санкції згортає майже всю діяльність у Росії, і вийшла з дев'яти спільних проектів з "Роснефтью".