П'ять місяців тому католицький світ знайшов нового Папу Римського - ним став архієпископ Буенос-Айреса Хорхе Маріо Бергольо, що прийняв ім'я Франциск. Кар'єрний тріумф латиноамериканця не здавався безперечним - дуже вже непросте йому дістався спадок.
П'ять місяців тому католицький світ знайшов нового Папу Римського - ним став архієпископ Буенос-Айреса Хорхе Маріо Бергольо, що прийняв ім'я Франциск. Кар'єрний тріумф латиноамериканця не здавався безперечним - дуже вже непросте йому дістався спадок.
Католицька церква останніх років переживає глибоку кризу: сексуальні скандали, підозри в корупції, кланова боротьба прелатів, порожні храми. Тоді, в березні, було неясно, чи вдасться Франциску погасити енергію розпаду і деградації, чи під силу йому зцілити і відрегулювати інститут, що похитнувся. За 150 днів ситуація прояснилася.
Нова скромність
Новий понтифік з перших днів почав робити кроки, що викликають загальну симпатію і інтерес. Франциск відразу ж після конклаву, який змінив його життя, відмовився від привілею їздити на фешенебельному лімузині і відправився на урочисту вечерю на мікроавтобусі разом з кардиналами.
Проявивши послідовний аскетизм, Франциск відмовився від папського трону, попросивши замінити його на звичайне крісло. Замість традиційного золотого персня, символу папської влади, він замовив кільце з срібла з нанесенням позолоти. Не став Франциск в'їжджати і в розкішну папську резиденцію в Апостольському палаці. Він заявив, що не хоче відгороджуватися стінами палацу і залишився жити в готелі Святої Марти, де зупинився на час конклаву. Папа підкреслив, що відчуває себе швидше єпископом Риму, ніж намісником Бога. У офіційному листуванні він обмежується лаконічним підписом Франциск. Це програмне самообмеження, показове само по собі, виглядало особливо вражаюче на тлі попередника Франциска Бенедикта XVI, який отримав прізвисько Тато в Prada за любов до зроблених на замовлення червоним шкіряним лоферам. Коли Бенедикт XVI в 2005 р. був обраний Папою Римським, він найняв 200 архітекторів і дизайнерів для переробки папських апартаментів під свій смак, зокрема в його резиденції сконструювали високотехнологічну німецьку кухню.
Ера милосердя
За два тижні після обрання Франциск зробив обряд обмивання ніг в римській в'язниці для неповнолітніх, оформивши чергову новацію. Мало того, що він переглянув традицію, згідно якої під час обряду Папа омиває ноги священикам, ще і зробив обмивання ніг двом дівчатам, одна з яких була мусульманкою. Раніше жінки (тим більше іншої віри) до цього обряду не допускалися. Невибірковість співчуття і необхідність допомагати потребуючим новий понтифік продекларував не тільки на словах, але і на ділі.
Всіляко акцентуючи увагу на проблемі знедолених і закликаючи обернути на них своє милосердя, Франциск позначив ідеологічний вектор сьогоднішньої політики Католицької церкви. На порядку денному поки немає місця обговоренню евтаназії, абортів і одностатевих шлюбів. За п'ять місяців Франциск жодного разу не піднімав ці питання і навряд чи випадково.
Як зазначає оглядач National Catholic Reporter Джон Аллен, маневруючи мимо цих гострих тем, Франциск виконав важливе завдання - вивів церкву з правоконсервативного поля. Від нового Папи, ймовірно, не варто чекати реформи доктрини церкви. Відомо, що він вельми консервативний, проте здатність і готовність, не роблячи замах на фундамент, міняти пріоритети церкви, фіксує тонкі політичні навики Франциска.
Людина року
При цьому новий понтифік підкуповує своєю природністю і теплою людською чарівливістю. Він багато і невимушено посміхається, він розкріпачений і натуральний. Чи цілує він немовля, чи пускає хлопчика з синдромом дауна на своє місце в папамобілі, чи обнімається з прихожанами - у всьому цьому не помітно фальші, але відчувається емоційна щедрість і великодушність.
Простота і аскеза, альтруїзм Франциска, його доступність і переконливість справили враження дамби, що прорвалася, - Папу Римського затопило обожнюванням пастви і увагою всього світу. Опублікований в червні опит італійського інституту Demopolis показав фантастичний рейтинг популярності нового Папи Римського - 85% італійців схвалюють свіжовибраного главу католицької церкви. Такою колосальною довірою більшість сучасних політичних лідерів можуть володіти тільки у власних мареннях. Італійські єпископи повідомляють про сплеск охочих сповідатися, причому багато віруючих прагнуть це зробити після багаторічної перерви. Цей феномен підтверджують і єпископи з Мексики і Колумбії. Творці добродійної організації Mary's Meal, яка бореться з дитячим голодом, говорять про серйозне збільшення пожертвувань. Всі ці зміни вони пов'язують із закликами і діями Франциска. Аудиторія щоденних публічних аудієнцій нового Папи Римського досягає 50-70 тис. осіб. Для порівняння: на першу публічну аудієнцію Бенедикта XVI після того, як він оголосив про свій відхід, прийшли 8,5 тис. людей.
Згідно дослідженню Twiplomacy, Twitter-акаунт Франциска є найвпливовішим серед мікроблогів світових лідерів. Кожен його запис іспанською збирає в середньому більше 11 тис. ретвітів, аналог англійською - більше 8 тис. Кожен твіт Барака Обами в середньому збирає тільки 2,3 тис. ретвітів.
Те, що піднесло Франциска на п'єдестал народної любові елегантно задокументувало італійське видання журналу Vanity Fair, помістивши Папу Римського на обкладинку і нагородивши його титулом "Чоловік року". Але, мабуть, найбільш вичерпним визнанням морального авторитету Папи Римського стала приказка, яку взяли на озброєння чуйні на віяння часу жебраки Ватикану. Тепер всякий перехожий, проігнорувавши їх прохання підкинути дрібниці, отримує услід ремарку: "Що сказав би на це Папа Франческо?"
Стараннями Франциска аура очищення і натхнення торкнулася і лона церкви - кардинали тепер віддають перевагу над своїм парадним одіянням звичайному чорному платтю, а деякі в наслідування Франциску в офіційному листуванні почали підписуватися просто: "отець Джеронімо" або "отець Ріно", прибравши раніше неодмінне "його преосвященство".
Тефлоновий Папа
Папа Франциск зумів за короткий час напрацювати такий могутній резерв пошани, що став практично невразливий для критики. Прізвисько, що зазвучало раптом, Тефлоновий Папа здається дивно релевантним для Франциска. Ні для кого не секрет, наприклад, що окремі члени ордену єзуїтів, до якого належить Франциск і громаду якого він очолював у Буенос-Айресі, звинувачували його в пособництві режиму військової хунти в Аргентині в 1970 рр., проте це жодним чином не поколивало його авторитет і популярність. Як не поколивав їх і скандал з прелатом, звинуваченим в гомосексуальних зв'язках, якого Папа раніше особисто відібрав в комісію з реформування банку Ватикану. Показовий і приклад, коли понтифік раптово пропустив концерт класичної музики у Ватикані, де очікувалася його присутність і на який зібралася безліч кардиналів і високопоставлених італійських чиновників. Буквально за декілька хвилин він прислав повідомлення, що зайнятий вирішенням невідкладних справ. Те, що потенційно могло бути сприйняте, як зневага суспільними обов'язками або неповага до присутніх, італійські газети розцінили, як прихильність праці і "демонстрацію сили".
Битва з Курією
За минулі п'ять місяців папа Римський зумів розташувати до себе порядком розчаровану паству, продемонстрував рідкісне безсрібництво і ревну відданість ідеалам християнства, проте для того, щоб обернути регрес церкви зі всіма її вадами і червоточиною в стійкий і міцний розвиток, мало привабливості манер і пастирського магнетизму. Потрібна рішучість і стратегічна потужність. Потрібна реформа. І Франциск показав, що готовий діяти.
Пообіцявши зміни в Апостольській конституції, він сформував три комісії - група з восьми кардиналів для консультацій по управлінню церквою, комісія з перевірки діяльності Банку Ватикану і рада з вивчення діяльності економічних і адміністративних структур Церкви. Важливі нюанси - Франциск постарався обійтися мінімумом італійців у своїх призначеннях, що говорить про те, що Папа готовий боротися з монополією італійців на управління. Крім того, понтифік привернув велику кількість сторонніх, світських фахівців. У раді з вивчення структур церкви з 8 осіб всього один священик, причому теж не італієць. Всі члени комісії не зобов'язані звітувати перед апаратом Ватикану, вони докладають про свої спостереження безпосередньо Папі. Італійські ЗМІ вже угледіли в цьому замах на впливовість Римської Курії, головного адміністративного органу Ватикану, осереддя влади Церкви. Про серйозність намірів Франциска битися з Курією говорить і той факт, що відразу після свого обрання понтифік перепризначував провідних керівників апарату Ватикану на тимчасовій основі, а не на постійній, як це зробив в 2005 р. Папа Бенедикт XVI.
Своєю націленістю на результат Франциск хіба що іскру із землі не вибиває. Понтифік навіть відмовився від відпустки, щоб фундаментально підійти до підготовки реформи Ватикану. Найближче засідання папських комісій відбудеться в жовтні, і вже тоді варто чекати гучних пропозицій і безкомпромісних ініціатив.
Але якими б драматичними подіями не обернулася римська осінь вже зараз ясно - у Католицької церкви з'явився значний і надихаючий лідер. Франциск - це шанс католицтва на зміни. Його поява і до перезавантаження Ватикану опинилося для церкви надзвичайно цілющою. Ще півроку назад новини з католицьких полів нагадували хроніку гинучої імперії, це був регулярний звіт про катастрофу. Але абсолютно непомітно з появою Франциска цей сюжет змінився категорично. Виявилось, що у церкви є життя, та таке цікава, що захопило увагу не тільки католиків, але навіть багатьох невіруючих і представників інших конфесій. Франциск зміг якось зовсім невимушено показати, що церква це не лабіринт ієрархій, це не бюрократична корпорація, не житниця привілеїв, немає, церква це людина, ось цей нескладний, такий, що помиляється, пом'ятий, але все-таки вінець. І йому просто потрібно дати опору.
Єгор Петров