"Нафтогаз" буде розраховуватися з Росією, стягуючи борги з ТКЕ
НАК "Нафтогаз Україна" розраховуватиметься перед Росією за борг у 882 млн дол., стягуючи борги з підприємств теплокомуненерго (ТКЕ). Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький (на фото), передає телеканал "5 канал".
Нагадаємо, вранці Ставицький заявив, що"Нафтогаз" вирішить питання боргів перед "Газпромом" сьогодні.
Зазначимо, що в ході переговорів у Москві 30 жовтня, Ставицький обіцяв вирішити питання про оплату російського газу протягом двох днів.
Раніше вже повідомлялося, що в разі введення "Газпромом" передоплату за постачання газу, НАК "Нафтогаз України" буде змушений ввести її для ТКЕ.
Взагалі, проблеми з оплатою газу пов'язані із заборгованістю теплопостачальних компаній перед "Нафтогазом", яка зараз становить 2,1 млрд дол. При цьому більше половини суми (1,27 млрд дол.) є обов'язком уряду перед ТКЕ в рамках субсидування тарифів на тепло. За словами джерела, якщо "Газпром" введе передоплату, українська монополія буде змушена перейти на аналогічний режим роботи і з ТКЕ. Ситуація ускладнюється тим, що минулого тижня Рада дозволила Кабміну субсидувати тарифи на тепло і водопостачання векселями. В ТКЕ вже заявили, що мають намір використовувати ці векселі для погашення заборгованості перед "Нафтогазом", що погіршить і без того непросте становище газової компанії.
Ще однією причиною проблем "Нафтогазу" стало те, що в березні компанія вимушено поступилася Ostchem продажу газу промисловості - тільки вона є платоспроможним споживачем, продажу палива якому приносять прибуток.
В України є тільки два виходи із становища - підвищення тарифів на тепло до економічно обґрунтованого рівня або повернення промислових споживачів "Нафтогазу", зазначає президент міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук. На його думку, якщо "Нафтогаз" поверне собі промислових споживачів, то протягом півтора-двох місяців зможе акумулювати необхідні для розрахунку з Росією кошти. Підвищувати тарифи напередодні президентських виборів, які заплановані на 2015 рік, президент Віктор Янукович навряд чи стане, додає президент Енергетичної асоціації України Василь Котко.
Раніше Міллер відзначав, що в частині оплати поточних поставок Газпром регулярно надавав "Нафтогазу України" можливість відстрочити платежі. Так, за поставку в серпні на суму 882 млн дол. було підписано доповнення до контракту, що дозволяє сплатити їх пізніше - до 1 жовтня. Однак, за його словами, жовтень закінчується, але рахунки досі не оплачені.
"Ситуація дуже серйозна, враховуючи, що, за контрактом, у разі порушення умов платежів передбачений перехід на систему передоплати за поставку газу. Це питання треба вирішувати і робити це терміново", - заявив Міллер.
Зазначимо, що Україна вже кілька років веде переговори з Росією про зниження ціни закупівлі газу, досі вони не увінчалися успіхом. У 2012 році Україна купила у РФ понад 32 млрд куб. м газу, в цьому році можливе зниження поставок до 18-20 млрд куб. м. Для зниження енергозалежності від Росії Україна намагається реалізувати різні енергетичні проекти, в тому числі обговорює можливість закупівлі газу в Азербайджану і Туркменії.
Раніше офіційні особи в українському уряді повідомляли, що в наступному році Україна закупить не більше 18 млрд куб. м газу.
Прем'єр-міністр України Микола Азаров заявляв, що Україна продовжить скорочувати імпорт російського газу, а в перспективі взагалі не стане купувати його, якщо діючі контракти не будуть переглянуті.