8 травня у світі відзначають відразу дві пам'ятні дати: День Перемоги в Європі і День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни. З цього року разом з усім світом їх відзначає і Україна. Основні пам'ятні заходи проходять в Києві. Представники влади і громадяни поклали квіти до пам'ятників війни, в Національному музеї історії Великої Вітчизняної війни відбулася низка заходів за участю перших осіб держави та іноземних гостей. Крім цього Верховна Рада провела урочисте засідання. Крім того, вперше в Україні сьогодні пройшла акція "Перша хвилина світу", яка розпочалась о 22:00.
23:13 На території Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої вітчизняної війни 1941-1945 років" проходить меморіально-мистецька програма "Голоси Героїв". На сцені виступають "Піккардійська терція", дует "Тельнюк: Сестри", гурт KOZAK SYSTEM, Заслужений академічний Ансамбль пісні і танцю Збройних сил України. 23.01 в Україні вперше пройшла міжнародна акція пам'яті "Перша хвилина світу", після чого була запалена чаша "Вогонь Слави". Нагадаємо, 8 травня 1945 року о 23-00 в Європі завершилася військові дії. Концертом закінчилися пам'ятні заходи 8 травня в Україні.
23:00 Під час свого виступу Порошенко запевнив, що Україна переможе у війні з Росією. "Немає сумніву, що ми переможемо. Чому ми переможемо? Адже ми захищаємо свою рідну українську землю. І Донбас буде звільнено від окупації, і Крим буде звільнений і ми переможемо, як перемогли 70 років тому наші діди і прадіди", - зазначив він. Будемо сподіватися, що він знає про що говорить.
Ми переможемо, бо захищаємо рідну українську землю. Донбас і Крим будуть звільнені від окупації. Ми переможемо, як і 70 років тому!
— Петро Порошенко (@poroshenko) 8 мая 2015
22:48 Національний банк України вирішив не залишатися в стороні від свят, випустивши пам'ятні монети, присвячені 70-річчю Перемоги. Зокрема, в ужиток вводиться монети номіналом 1 гривня і 5 гривень з серії "70 років Перемоги. 1945 - 2015".
22:26 На День пам'яті і примирення пізно ввечері біля музею ВВВ у Києві зібралися близько 2 тис. осіб. Акція "Перша хвилина миру" розпочалася з виступу Петра Порошенка. Своє звернення до українського народу Президент України почав символічним віршем "Два кольори". Після цього Порошенко спустився зі сцени до присутніх на мироприятии ветеранам та особисто їх привітав.
21:58 Зазначимо, що вже почалася пряма трансляція з Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої вітчизняної війни 1941-1945 років", де пройде всеукраїнська акція "Перша хвилина світу".
21:47 Для когось сьогоднішній день став не тільки і не стільки днем перемоги, а днем визволення. Як повідомив на своїй сторінці у Facebook радник заступника міністра оборони України Василь Будік, "Сьогодні в результаті прямих переговорів відділу взаємодії при Міноборони і офіцером по роботі з військовополоненими Донецька, були звільнені двоє бійців батальйону Донбас". Вітаємо хлопців!
21:14 У МВС заздалегідь підрахували кількість українців, які будуть святкувати 8-9 травня. За інформацією заступника міністра внутрішніх справ Сергія Ярового, в ці дні у святкових заходах візьмуть участь близько 1,5 млн громадян. "Найбільш масові заходи будуть в Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Черкасах, Чернігові, Львові, Тернополі та Чернівцях", - заявив Яровий.
20:45 Президент РФ Володимир Путін підійшов до питання привітання своїх колег з 70-річчям перемоги досить вибірково. Так, він направив вітання керівникам Азербайджану, Вірменії, Білорусії, Казахстану, Киргизії, Молдови, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Абхазії і Південної Осетії, залишивши без уваги президентів України і Грузії. Хоча, може, воно і до кращого - навіщо Петру Порошенку таке сумнівне сусідство (нехай навіть і в розсилці листів) з главами невизнаних республік? Втім, що ще більш дивно, Путін, як повідомляється на сайті Кремля, привітав з річницею перемоги громадян України і Грузії, при цьому, громадяни інших "союзних республік" в цьому контексті не згадуються. Ось вже незрозуміла логіка!
20:16 Доля іноді підкидає до свят досить сумнівні подарунки. У самому справі, адже дивно, що саме в річницю перемоги над нацизмом у Києві при реконструкції огорожі старого ботанічного саду на бульварі Шевченка була знайдена граната часів Другої світової війни. Ось вже до часу подаруночок!
19:49 Хмельницький телеканал "Ексклюзив" підготував до свят сюжет про зустріч керівництва області з ветеранами та дітьми війни. Особливу цінність надають йому одкровення учасників подій 70-річної давнини - часом зворушливі, часом жахливі.
19:24 Державний секретар США Джон Керрі відсвяткував День перемоги в Європі в Парижі, повідомляється в Twitter американського посольства в Києві. Разом з міністром закордонних справ Франції Лораном Фабіусом і послом США у Франції Джейн Хартлі вони поклали вінок на могилу невідомого солдата.
Керрі, міністр іноз справ Франції і посол США Джейн Хартлі поклали вінок на могилу невідомого солдата в Парижі. pic.twitter.com/DHjiO8BEP2
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) 8 мая 2015
18:57 У Миколаєві заходи, присвячені Дню пам'яті та примирення, пройшли біля пам'ятника Героям Небесної Сотні. Тут, як і в Одесі, відбувся молебень, а крім цього виступили мер Миколаєва Юрій Гранатуров і голова Миколаївської ОДА Вадим Меріков. "День пам'яті та примирення має нагадувати про те, що мати народжує дитину не для того, щоб його убивали на війні", - заявив, зокрема, Гранатуров.
18:37 В Адміністрації президента слів на вітер не кидають! Особливо, якщо це слова самого Петра Порошенка. Тому в АП взяли і виклали на Youtube відео сьогоднішнього виступу глави держави на урочистому засіданні Верховної Ради. І тепер, якщо хтось не встиг насолодитися ораторським мистецтвом Президента у прямому ефірі, він може заповнити цей пробіл.
18:18 А у ОБСЄ свої турботи, незважаючи на свята. Втім, про них теж не забувають. Так, головний монітор спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Ертугрул Апакан закликав сторони конфлікту на Донбасі до встановлення тривалого припинення вогню під час урочистих заходів, запланованих на ці вихідні. "Я настійно закликаю всі сторони в знак пам'яті подій 70-річної давнини підтримати стійкий режим припинення вогню в ці вихідні і в майбутньому", - заявив Апакан. Його б слова та сепаратистам у вуха.
17:55 Як з'ясувалося, у прикрашанні Батьківщини-матері в Києві вінком брав безпосередню участь руфер по кличці "Мустанг", який прославився фарбуванням зірок на одній з московських сталінських висоток у кольори українського прапора. Про це розповіли в прес-службі Президента. "Петро Порошенко представив генеральному секретарю ООН учасників відкриття інсталяції, серед яких був і відважний руфер "Мустанг", який встановив символічний вінок на монумент "Батьківщина-мати", - йдеться в повідомленні прес-служби.
17:34 У першій політичній силі, послідовно боролася з радянською спадщиною - Народному русі України - до узаконення святкування Дня перемоги 9 травня поставилися несподівано індиферентно. Як заявив РБК-Україна голова Народного руху України Василь Куйбіда, партія протягом усіх років відновленої незалежності України відзначала 8 травня День пам'яті за загиблими у Другій світовій війні. "Я 8 років був міським головою (р. Львова, в 1994-2002 рр. - РБК-Україна), і кожен рік 8 травня і міське і обласне керівництво, і командування військових частин, і громадськість йшли до пам'ятників, могил, ставили квіти і молилися. Тому і в цьому році я буду робити, як робив - шанувати пам'ять загиблих у Другій світовій війні 8 травня", - пояснив Куйбіда.
17:12 Незважаючи на назву сьогоднішньої пам'ятної дати, далеко не всі в Україні готові до примирення. А часом так і взагалі доходить до чорного піару. Зокрема, як розповів у своєму Facebook народний депутат Борис Філатов (позафракційний), "до Свята Перемоги знову на всіх стовпах листівки, які дестабілізують ситуацію в області". Зазначимо, що на зазначених листівках самого Філатова називають "фашистом з банди Корбана-Коломойського", звинувачуючи його в тому, що він "вкрав свято Великої Перемоги і хоче перейменувати місто Дніпропетровськ".
16:52 В Одесі до відзначення Дня пам'яті та примирення підійшли з душею - представники різних конфесій сьогодні зробили молитви біля пам'ятника Невідомому матросу на Алеї Слави. При цьому Одеса обійшлася без радянської символіки, натомість на заході, крім українських, були присутні прапори Євросоюзу. Крім священнослужителів та прапорів на акції були присутні керівництво міста та області, зокрема голова Одеської ОДА Ігор Палиця.
16:33 "Сталинофилия" добралася і до окупованого Криму. Як повідомляє агенція "Кримські новини", у Сімферополі на фасаді будівлі Кримського республіканського комітету Компартії сьогодні відкрили пам'ятну дошку радянському "вождю". "Крім цього, було встановлено великий стенд із зображенням Сталіна з написом "Слава великому Сталіну". Запрошений оркестр виконував військові композиції", - передає агентство. Однак, як з'ясувалося, в Криму зі здоровим глуздом ще не все втрачено. Зокрема, під час заходу одна з присутніх на ньому жінок почала вигукувати: "Сталін кат!". Природно, її швидко "заткнули" і, в прямому сенсі слова, затюкали, після чого передали співробітникам поліції.
16:13 У Харкові на Меморіалі слави День пам'яті і примирення відзначають як з української, так і з радянською символікою. Втім, на даний момент ніяких конфліктів з цього приводу не виникає.
В Харькове впервые отмечают День памяти и примирения. ФОТО http://t.co/vRkkFp3ew1 pic.twitter.com/y084qvc4Yu
— Новости Украины (@24todaynetua) 8 мая 2015
15:51 У День пам'яті і примирення влади не забули і про ветеранів і загиблих під час антитерористичної операції. Причому, не тільки на словах: сьогодні прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк передав 8 квартир бійцям, які брали участь в АТО і сім'ям загиблих учасників конфлікту на Донбасі. Зокрема, отримали квартири представники "Національної гвардії", батальйонів "Херсон", "Азов", "Миротворець", "Київ-2", а також родичі загиблих учасників бойових дій на сході країни.
15:29 Президент Петро Порошенко, схоже, виявився задоволений тим, що важливі міжнародні структури представлені у Києві на найвищому рівні. Зокрема, як передає прес-служба глави держави, він наголосив, що присутність Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна на Дні пам'яті та примирення в Києві символізує єдність всього світу з Україною. Також Порошенко подякував Генасамблею ООН і особисто Пан Гі Муна за внесок у збереження миру в Україні та врегулювання конфлікту на Донбасі. "Ми всі пам'ятаємо рішення Генеральної Асамблеї ООН, прийняте 27 березня 2014 року, і дякуємо кожну з тих 100 країн, які проголосували за резолюцію, що засуджує анексію Криму. Ми дуже цінуємо миротворчі зусилля і особисто пана Пан Гі Муна", - заявив Президент.
15:07 Заходи з нагоди Дня пам'яті проходять в різних містах України. Ось, скажімо, у Дніпропетровську сьогодні відбувся марш пам'яті загиблих у Другій світовій війні. Представники громадських організацій пройшли траурним маршем від площі Героїв Майдану до проспекту Калініна, де під час Другої світової війни розташовувався цвинтар, на місці якого пізніше було встановлено меморіал. Вшанувати пам'ять загиблих зібралися близько сотні активістів та небайдужих громадян. З собою вони принесли українські прапори, прапори своїх організацій, а також букети маків, бузку, тюльпанів. На одязі багатьох учасників ходи був прикріплений символ Пам'яті - червоний мак.
14:44 По закінченні урочистого засідання Верховної ради Президент Петро Порошенко і перший віце-спікер Андрій Парубій особисто привітали ветеранів Української повстанської армії. Про це у своєму Facebook написав сам Парубій. "Українська повстанська армія - єдина армія у Другій світовій війні, яка воювала під українським національним прапором. Внесок у перемогу воїнів УПА неоціненний", - зазначив перший віце-спікер.
14:19 Нагадаємо, що сьогодні в заходах з нагоди Дня пам'яті та примирення, а також Дня перемоги в Європі Київ відвідав ряд високопоставлених гостей, в тому числі - Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. Виступаючи на відкритті інсталяції в Національному музеї історії Великої вітчизняної війни він, зокрема, відзначив внесок України в перемогу у Другій світовій війні. "Сьогодні я з українським народом, щоб виявити свою повагу людям, які віддали своє життя, щоб захистити свободу, демократію", - заявив генсек ООН.
13:54 Після Президента Петра Порошенка з трибуни Верховної ради виступили почесний голова Всеукраїнського об'єднання ветеранів Ігор Юхновський, герой України, учасник АТО Володимир Гринюк. Після цього головуючий перший віце-спікер Андрій Парубій закрив урочисте засідання парламенту.
13:39 Міністерство закордонних справ підготувало українцям своєрідний подарунок до Дня пам'яті і примирення. На сторінці МЗС у Facebook опубліковано фотоальбом "графіті" радянських солдатів на стінах Рейхстагу, які відображають назви українських населених пунктів. "Як видно, значна кількість написів відтворює українські топоніми. Це ще одне свідчення того великого внеску українського народу в Перемогу, який неможливо стерти з історії і забути", - йдеться в супровідному тексті.
13:27 Під кінець своєї промови в парламенті Петро Порошенко змінив тон, заявивши, що ніхто не має права використовувати перемогу у Другій світовій війні для пропаганди своїх імперських амбіцій. "Я зараз від імені українського народу хотів би привітати всі нації світу з Перемогою", - підкреслив глава держави. Закінчив свій виступ Порошенко, віддавши шану всім українцям, які воювали у Другій світовій війні (як в лавах Червоної армії, так і в УПА), а також тим, хто зараз бере участь в АТО і волонтерам, які допомагають армії. "Слава українським воїнам усіх часів і всіх поколінь! Слава Україні", - проголосив президент під грім оплесків.
13:13 На урочистому засіданні Верховної Ради виступає Петро Порошенко. Ключова теза виступу: "не можна допустити ніяких воєн". Ціна, яка була заплачена за цю війну, була жахлива. Більш 69 країн на трьох континентах, більше 60 мільйонів людей віддали свої життя для того, щоб світ отримав право далі жити в світі. 8 мільйонів українців - це та ціна, яку заплатила Україна. Україна після війни залишилася повністю зруйнованою, і українці як ніхто знають ціну, що нам треба берегти мир", - підкреслив Президент. Він також нагадав, що Українці першими відчули наслідки змови нацистського та комуністичного режимів. "У стінах цього парламенту абсолютно справедливо був прийнятий закон про засудження цих режимів. Дуже правильно, і я дякую вам за це", - подякував депутатів Порошенко.
12:58 На Донбасі, в тій його частині, яка підконтрольна Україні, також долучилися до сьогоднішніх урочистостей. Так, в честь Дня пам'яті і примирення зі Слов'янська стартував автопробіг, маршрут якого пролягає через Краматорськ, Дружківку і Костянтинівку. Про це повідомляє сайт р. Слов'янська. "Ініціатором пробігу виступили активісти р. Дружківка, але почати його було вирішено зі Слов'янська. Тому сьогодні в 10:00 з центральної площі стартувало більше двох десятків автомобілів і навіть один мотоцикл. Нові учасники будуть приєднуватися до автоколоні по мірі просування по маршруту", - йдеться в повідомленні.
12:45 Між тим у Верховній Раді розпочалося урочисте засідання, приурочене до Дня пам'яті і примирення. У залі присутні Президент Петро Порошенко, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і весь склад Кабінету міністрів, генеральний прокурор України Віктор Шокін, судді, посли іноземних держав та інші почесні гості, зокрема колишні Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко. У той же час місця народних депутатів у сесійній залі Ради зайняли ветерани Другої світової війни та учасники антитерористичної операції. За прямою трансляцією засідання можна стежити в ефірі телеканалу "Рада" і на їх каналі на Youtube.
12:29 У США добре пам'ятають про те, що їхні збройні сили також причетні до перемоги над фашизмом не тільки на тихоокеанському театрі військових дій, але і в Європі. А ще там не забувають про необхідність всіляко підтримувати Україну. Саме тому у ці дні в Київ приїжджає велика делегація членів американського конгресу, про що в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів посол США в Україні Джеффрі Пайетт. "Ми схиляємося перед великою кількістю жертв, принесених українцям під час Другої світової війни. І нинішня кругла дата стала ще одним приводом про це згадати. Мене дуже вразило те, як до цього ставляться, і як це представлено в поширюваних через соціальні мережі відеороликах, в яких говорять ветерани тієї війни. Конгресмени також хочуть віддати шану цій великій річниці", - заявив Пайетт.
12:06 Київська Батьківщина-мати є одним з головних символів перемоги в Україні, але, завдяки великому гербу СРСР, вона ж являє собою один з головних символів радянської епохи. Якщо в минулому році цей момент спробували згладити, підсвітивши монумент кольорами національного прапора, то зараз організатори заходів пішли далі. Не ставши розмінюватися на дрібниці, вони наділи на голову "матері" величезний червоний вінок із стилізованих "маків".
11:44 Нагадаємо, День пам'яті і примирення був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН та відзначається в ряді країн також 8 травня. В резолюції Генасамблеї ООН, прийнятою 22 листопада 2004 р., пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги і Визволення, щороку також віддавати данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни.
11:24 По-своєму відзначили День пам'яті в російському Липецьку. Там встановлений напередодні пам'ятник Йосипу Сталіну облили рожевою фарбою, про що у своєму Twitter повідомив місцевий журналіст Георгій Малець. Що ж, мабуть, і в Росії вистачає людей з хорошою пам'яттю, яким не запудришь мізки тотально проводиться останнім часом політикою звеличення "вождя".
Памятник Сталину в Липецке облили розовой краской pic.twitter.com/urrEGXvicU
— Тот самый Мартин (@martin_camera) 8 мая 2015
11:08 У столичному метрополітені пішли на зустріч бажаючим прийняти участь у заходах, присвячених Дню пам'яті і примирення і Перемоги над нацизмом в Європі. Як передає прес-служба КП "Київський метрополітен", роботу київського метро у ніч з 8 на 9 травня буде продовжена на півтори години. "З метою забезпечення належної перевезення пасажирів під час проведення загальнодержавних і загальноміських заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги, в ніч з 8 на 9 травня робота метрополітену буде продовжена на 1 годину 30 хвилин", - йдеться в повідомленні прес-служби.
10:53 В Одеській області сьогодні відбулася церемонія перепоховання останків 77 воїнів, загиблих при обороні Одеси в ході Другої світової війни. Їх перепоховали у селі Березань Біляївського району в рамках проекту "Вахта пам'яті", який передбачає проведення робіт з пошуку та перепоховання бійців, що брали участь в обороні Одеси в 1941 році. Повідомляється, що перепоховання останків ще 18 бійців відбудеться сьогодні же у смт. Чорноморське Одеської області.
10:38 Зазначимо, що США і більшість країн Європейського союзу відзначають День Перемоги в Другій світовій війні 8 травня, так як саме в цей день у 1945 р. набула чинності підписана днем раніше капітуляція Німеччини. Офіційна назва свята - "День перемоги в Європі" (Victory in Europe Day). Акт капітуляції Німеччини німецький генерал Альфред Йодль підписав ще 7 травня 1945 р. Від союзної сторони його прийняв генерал БедделСмит, від СРСР-генерал-майор Суслопаров, який був представником Сталіна при союзному командуванні. Однак вступила Капітуляція нацистської Німеччини в силу 8 травня о 23:01 (за середньоєвропейським часом). До цього приурочена проходить у всьому світі акція "Перша хвилина світу", яка розпочнеться о 22:00 і завершиться о 23:01. В цьому році до неї приєднається і Україна. У цей час у прямому ефірі вітчизняних телеканалів буде транслюватися концертно-мистецька пам'ятна акція, яка проходитиме на території Національного музею історії ВВВ за участю провідних українських музичних і драматичних колективів, бійців та ветеранів АТО.
10:20 У Службі безпеки України обіцяють з особливим завзяттям на свята займатися своїми прямими обов'язками - забезпеченням безпеки. Як передає прес-служба СБУ на своїй сторінці у Facebook глава відомства Валентин Наливайченко на час проведення заходів в Україні пообіцяв ввести посилений режим захисту громадян. "Ми будемо разом з міліцією на вулицях, разом з людьми. Демонструючи, де ми є, до кого можна звертатися для того, щоб кожна людина відчувала захист: і ветеран, і молодий чоловік, кожен, хто буде брати участь у святкових заходах", - заявив Наливайченко.
10:05 Своє привітання з 70-ю річницею Перемоги та з нагоди Дня пам'яті і примирення на сайті Верховної Ради опублікував спікер парламенту Володимир Гройсман. "Ми згадуємо ці трагічні сторінки нашої історії і разом з усіма народами світу відзначаємо 8 травня як день встановлення миру в Європі, заснувавши в Україні День пам'яті та примирення", - йдеться у привітанні. При цьому Гройсман теж "звертає свій погляд" у день сьогоднішній. "Сьогодні світ в Європі знову під загрозою. Проти України здійснюється військова агресія. І ми знову змушені відстоювати нашу незалежність і європейські цінності", - пише Гройсман. Цікаво, що сьогоднішнє засідання Верховної ради спікер при цьому відвідати не зможе, про що він написав у своєму Facebook. "Мені дуже шкода, що захворів і не зможу його (засідання. - РБК-Україна) провести, але на наступному пленарному тижні обов'язково буду "в строю", - пообіцяв Гройсман.
9:52 Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вирішив не відставати від президента, опублікувавши відеозвернення, приурочене до Дня пам'яті та Дня перемоги в Європі. При цьому він також не втримався від алюзій на сучасну ситуацію у світі. "Це була Перемога над підступним агресором, який розтоптав міжнародне право, глумився над договорами про дружбу, прагнув знищити півсвіту. Він закінчив військовим трибуналом. Це дуже важливий урок Другої світової: будь-агресор, який марить новими територіями, брязкає зброєю і нехтує волею народів, неодмінно повторить долю гітлерівського режиму", - заявив Яценюк.
9:41 Президент Петро Порошенко одним з перших приступив до виконання власного указу. Вже в ніч з 7 на 8 травня він, перебуваючи з робочим візитом у Польщі, взяв участь у церемонії вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні. Захід проходив в меморіальному комплексі "Пам'ятник героям Вестерплятте" в Гданську, в ньому також взяли участь Президент Польщі Броніслав Коморовський, глави іноземних делегацій, Генсек ООН Пан Гі Мун і Президент Європейської ради Дональд Туск. Під час вшанування пам'яті жертв минулої війни не обійшлося і без згадки нинішніх бойових дій на сході України. "70 років тому вся Європа святкувала закінчення війни. Однак не для всіх закінчення війни стало початком ери свободи. Нова війна стала реальним шоком для всіх", - заявив, зокрема, Коморовський.
9:30 24 березня Президент Петро Порошенко своїм указом затвердив 8 травня Днем пам'яті і примирення в Україні. Тим самим указом глава держави затвердив заходи з відзначення у 2015 р. 70-ї річниці Перемоги над нацизмом в Європі. 9 квітня Верховна рада закріпила ці ініціативи на законодавчому рівні. День пам'яті та примирення, як і аналогічний введеному в Україні святу перемоги День перемоги в Європі (Victory in Europe Day), відзначають 8 травня в різних країнах світу. Таким чином, Україна офіційно приєдналася до загальноприйнятої традиції. У той же час, і від радянської традиції святкування Дня Перемоги в Великій Вітчизняній війні 9 травня Україна відходити не поспішає - цей день у нас як і раніше залишається вихідним, змінивши назву на "День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні".
Фото: Святкування Дня Перемоги в Європі, Франція