"Кількісне пом'якшення" в Японії і США призведе до "валютних війн" у світі, - Мінфін Бразилії
Нові раунди "кількісного пом'якшення", запущені в США і Японії, посилять глобальні валютні війни, примушуючи інші країни дотримуватися аналогічної політики. Таку заяву зробив міністр фінансів Бразилії Гідо Мантега, передає Reuters.
"Валютні війни в даний час ведуть країни, що мають найбільшу економічну і політичну вагу. Третій раунд "кількісного пом'якшення" (QE3), запущеного Федеральним резервом США, став приводом для відновлення такого роду воєн. Негайною відповіддю на подібний захід з боку США стало монетарне стимулювання в Японії, спрямоване на девальвацію єни. У підсумку інші країни, щоб убезпечити себе від наслідків девальвації валют США і Японії, також будуть змушені грати за правилами "валютних війн", - заявив Мантега.
Раніше Мантега вже критикував QE3. На його думку, дана міра не допоможе Сполученим Штатам вирішити свої економічні проблеми і при цьому нашкодить економікам, що розвиваються. Мантега висловив заклопотаність тим, що новий раунд монетарного стимулювання в США призведе до подальшого зниження курсу долара по відношенню до інших валют, що вдарить по експортній конкурентоспроможності країн, що розвиваються, в тому числі Бразилії. Крім того, девальвація американської валюти знижує вартість бразильських доларових резервів, вказав міністр.
19 вересня ц.р. Банк Японії в черговий раз провів монетарне стимулювання економіки, в рамках якого була розширена програма скупки активів і кредитування на 10 трлн ієн (127 млрд дол.) - до 80 трлн ієн. Дані кошти призначені для викупу державних облігацій і казначейських векселів зі знижкою. Термін дії програми продовжено до грудня 2013 р.
13 вересня ц.р. ФРС США оголосила про рішення запустити новий раунд "кількісного пом'якшення" - в рамках цієї екстраординарної політики Центробанк скуповує активи в фінансовому секторі, збільшуючи резерви банківського сектора. Механізм схожий з друкуванням грошей, проте спрямований не на фінансування бюджетного дефіциту уряду, а на пониження ставок в економіці, що повинно стимулювати кредитну активність і споживчі витрати.
ФРС має намір щомісяця принаймні до кінця 2012 р. купувати облігації, забезпечені іпотекою (MBS), на суму 40 млрд дол. Строки програми залишаються відкритими. Крім того, ФРС продовжить до кінця 2012 р. операції з продовження середнього терміну погашення паперів у своєму портфелі (неофіційно - операція "Твіст"). В рамках цієї програми Федеральний резерв продає короткострокові і купує на ту ж суму більш довгострокові папери. З урахуванням цих операцій портфель довгострокових паперів ФРС буде збільшуватися приблизно на 85 млрд дол. щомісячно до кінця року.
Читайте також: ФРС США оголосила новий раунд QE і зберегла облікову ставку
До цього, в ході попередніх двох раундів QE, Федеральний резерв скупив активів (ті ж іпотечні облігації, а також папери американського казначейства) на загальну суму 2,3 трлн дол. Глава ФРС Бен Бернанке вважає, що без цих стимулів відновлення економіки США проходило б набагато повільніше. Критики QE вважають цю програму щонайменше неефективною, а в гіршому випадку - небезпечною для економіки в довгостроковій перспективі.