ua en ru

"Інтер РАО ЄЕС" розглядає варіант створення консорціуму з "Газпромом" для виходу на енергоринок Європи

Російський державний енергохолдинг "Інтер РАО" розглядає можливість залучення російських партнерів для операцій з придбання активів за кордоном, розповів учора керівник блоку стратегії та інвестицій, член правління компанії Ільнар Мірсіяпов, повідомляє видання "Комерсант". Він припустив, що в якості такого партнера може бути притягнутий "Газпром", але "Інтер РАО" не пропонувало монополії конкретних проектів.

Участь того ж "Газпрому" в придбанні активів може дозволити енергокомпанії "витратити менший обсяг коштів для покупки", а також певний "хедж у вигляді партнера, який буде сприяти розвитку активу і зняття потенційних ризиків" протягом 5-15 років, пояснив Мірсіяпов. "Інтер РАО" готове вести переговори і з іншими російськими компаніями, в тому числі "несподіваними", додав він.

"Інтер РАО" в минулому році вже оголошувало, що зацікавлене в придбанні енергоактивів за кордоном. Вчора збори акціонерів енергохолдингу схвалив залучення кредитів на суму до 60 млрд руб. і 1,65 млрд євро, метою яких, як було заявлено, є фінансування можливих покупок. В цьому році, припустив Мірсіяпов, можуть бути укладені одна-дві такі угоди.

Але поки придбати будь енергоактиви в Європі компанії не вдалося. Ільнар Мірсіяпов нагадав, що холдинг вже відмовився від покупки в італійської ENEL болгарської вугільної ТЕС "Маріца-Восток-3" (в минулому році цей актив придбав американський фонд ContourGlobal). Які конкретні активи зараз розглядає "Інтер РАО", топ-менеджер не розповів. Проте він згадав про велику кількість енергоактивів, що виставляються на продаж німецькими E.ON і RWE, і уточнив, що холдинг розглядає ці можливості. Однак у "Інтер РАО" є й закордонні конкуренти, також вивчають продаються в Європі енергоактиви, визнав Ільнар Мірсіяпов.

Нагадаємо, що можливість створення енергетичного СП з RWE вивчав і "Газпром", ексклюзивні переговори двох компаній велися з літа до кінця минулого року, але сторонам не вдалося домовитися. У грудні сторони прийняли рішення припинити переговори. Російська монополія обговорювала з німецькими партнерами включення в СП газових та вугільних електростанцій з умовою поставок російського газу.
Мірсіяпов визнав, що енергохолдингу цікаві газові ТЕС, які на тлі закриття АЕС більш завантажені, ніж вугільні, а також поновлювані джерела енергії, які отримують від держави підвищений "зелений тариф". У липні 2011 року "Інтер РАО" вже придбало один "зелений" енергоактів - вітропарк IRL Wind в Литві потужністю 30 МВт. Крім того, топ-менеджер підтвердив, що "Інтер РАО" розглядає і активи в інших країнах, у тому числі в Туреччині, де у енергохолдингу вже є трейдингової підрозділ і частка в споруджуваній за російським проектом АЕС "Аккую".

На думку старшого аналітика ФК "Відкриття" Сергія Бейден, в Європі є претенденти на продається генерацію, причому це не тільки місцеві компанії, але і гравці з США, можливий також прихід азіатських інвесторів. Він додав, що в майбутньому в Європі можна очікувати деякого зростання цін на електроенергію, що робить придбання активів в перспективі окупним. Аналітик також погоджується, що через субсидування державою відновлюваної енергетики такі активи можуть бути цікавими.