"Газпром" веде переговори про купівлю у австрійської OMV 51% румунської OMV Petrom
"Газпром" веде переговори про купівлю у австрійської OMV 51% румунської OMV Petrom, повідомила вчора румунська газета Bursa з посиланням на президента Румунсько-російської торгово-промислової палати Міхая Maксіма. В "Газпромі" вчора не стали коментувати факт переговорів. В австрійській OMV на запит не відповіли.
OMV придбала 51-процентну частку в румунській держкомпанії Petrom під час її приватизації в 2004 році за 1,5 млрд євро (серед інших претендентів були американська Occidental, італійська Eni, угорська MOL і польська PKN Orlen). На початковому етапі приватизаційного тендеру активами румунської компанії цікавився і "Газпром", проте згодом відмовився від участі. Рештою акціонерами OMV Petrom виступають уряд Румунії (20,6% акцій), румунський фонд Fondul Proprietatea (20,1%), акції, що залишилися торгуються на Бухарестської біржі.
Втім, останнім часом компанія показує не надто блискучі результати: в останні роки видобуток OMV Petrom знижувалася і за підсумками 2010 року склав 4,17 млн т нафти і 5,12 млрд куб. м газу (це близько половини всього видобутку газу в Румунії). Крім того, компанія володіє переробними потужностями в 8 млн т нафти, а також мережею з 540 АЗС в Румунії і 270 АЗС в Молдові, Болгарії та Сербії.
Не виключено, що в разі придбання частки в OMV Petrom активи в сегменті downstream монополія передасть своїй "дочці" - "Газпром нафті". У компанії вчора повідомили, що "Газпром нафта" і її дочірня структура NIS не ведуть переговори про купівлю 51% в румунській компанії. Однак раніше перший заступник гендиректора "Газпром нафти" Вадим Яковлєв повідомляв, що компанія розглядає можливість покупки збутових активів OMV на Балканах. За словами Яковлєва, NIS динамічно розвивається і "Газпром нафта" зацікавлена в розширенні збутової мережі (до кінця року переробні потужності NIS можуть збільшитися до 4 млн т).
Якщо "Газпрому" вдасться домовитися про придбання частки в OMV Petrom, у монополії можуть виникнути проблеми зі схваленням угоди антимонопольними органами ЄС, враховуючи, що мова йде про придбання контрольного пакета, вважає аналітик "Трійки Діалог" Валерій Нестеров. "Крім того, є й суттєві політичні ризики: в Східній Європі російські компанії нерідко піддаються дискримінації", - додає експерт.
Подібна історія сталася, зокрема, з "Сургутнафтогазом", який купив в 2009 році блокпакет угорської MOL за 1,4 млрд євро (теж, до речі, у австрійської OMV). Однак угорська корпорація визнала придбання 21,2-процентного пакета спробою недружнього поглинання, і в результаті представники "Сургутнафтогазу" не були допущені на засідання ради директорів MOL. Російська компанія намагалася заперечити такі дії в суді, однак безуспішно. У результаті "Сургутнафтогазу" довелося піти з країни, продавши акції угорському уряду за 1,88 млрд євро.
Ще одне питання, від якого залежить угода "Газпрому": скільки OMV запросить за свою долю, - продовжує Валерій Нестеров. Зокрема, в липні минулого року уряд Румунії в рамках вторинного розміщення оцінило 9,84-відсотковий пакет в 861 млн дол. "А це дуже великі вимоги", - підсумовує експерт.
Нагадаємо, чистий прибуток "Газпрому" по МСФЗ за 9 міс. 2011 р. виріс на 40% - до 31,03 млрд дол., в III кварталі - знизився.