"Газпром" вважає, що європейські суди ставляться до нього упереджено
ВАТ "Газпром" заявило, що європейські суди ставляться до нього упереджено. Він вважає, що, зайнявши в судовому спорі бік чеської RWE Transgas, Віденський арбітраж порушив норми Європейського права, а доводи суду мають явно антигазпромовскую спрямованість. "Газпром" має намір відстоювати свою позицію в Торговому суді Відня.
"Донька" "Газпрому" - "Газпром експорт" звернулася в Торговий суд Відня з вимогою скасувати рішення Віденського арбітражу щодо спору з компанією RWE Transgas, яке він виніс в жовтні 2012 р. Тоді суд не підтримав позов Газпрому про стягнення з RWE Transgas авансових платежів за невідібраний газ у період з 2008 по 2011 р. в рамках контрактів "бери або плати". За неофіційними даними, сума позову становила понад 500 млн дол. RWE Transgas порахувала, що на підставі доповнення N1 до контракту на поставку газу від 15 жовтня 1998 р. вона все ж має право знижувати свої зобов'язання по відбору. З цим суд погодився, але визнав недійсним положення, згідно з яким "Газпром експорт" мав право збільшувати зобов'язання RWE Transgas на обсяги газу, які вона експортує за межі Чехії на ринки, де також працює група "Газпром".
У "Газпром експорті" заявили, що рішення Віденського арбітражу суперечить публічному порядку (неправильне застосування арбітражем імперативних норм європейського конкурентного права), а значить, і права Європейського союзу. "Воно має явну антигазпромовскую спрямованість і змушує "Газпром експорт" діяти в протиріччі з європейським законодавством", - зазначено в повідомленні компанії.
Рішення Віденського арбітражу може стати судовим прецедентом, тому для Газпрому важливо, щоб воно було скасоване, вважає заступник директора Центру політичних технологій Олексій Макаркін. За його словами, у монополії поки небагатий досвід справ в європейських судах, але Газпром вперше відкрито звинувачує суд в ангажованості.
Крім розгляду з RWE Transgas у минулому році в Арбітражному суді Стокгольма розглядалася справа між Газпромом і Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG). Поляки добивалися від російської монополії перегляду цін на газ. Домовитися вдалося в листопаді - Варшава отримала знижку більш ніж 10%, а справу було закрито. У жовтні Литва ініціювала позов проти " Газпрому", вимагаючи 1,5 млрд євро - суму, нібито переплачену за російський газ. Монополія також судиться з Міністерством енергетики Литви.
Вірогідність скасування рішення третейського суду (Віденського арбітражу) в країнах стабільного правосуддя в цілому досить низька, говорить керівник практики вирішення спорів в області енергетики Art de Lex Максим Соколинський. Третейський розгляд, за визначенням, незалежна від держави процедура, в цьому її цінність і привабливість для сторін. "Антигазпромовским" рішення є такою за фактом - Газпрому відмовили в позові, однак навряд чи на суд вплине аргумент про те, що Феміда повела себе упереджено по відношенню до російського постачальника", - говорить він.
Проблема в тому, що в даний час в цілому зростає напруженість у відносинах "Газпрому" і Євросоюзу, що викликає відповідну негативну реакцію, додає Макаркін. У вересні 2012 р. Єврокомісія почала антимонопольне розслідування відносно "Газпрому". Компанію підозрюють у зловживанні домінуючим становищем, яке в Центральній і Східній Європі.