"Газпром" отримає додаткові 3,5 млрд дол. через події в Японії та Лівії
Енергокатастрофа в Японії, а також заворушення в Лівії призвели до перестановки сил на європейському газовому ринку, пише газета РБК daily.
Надлишок пропозиції зрідженого природного газу (ЗПГ) у березні скоротився, тому що значні обсяги його направляються в постраждалу від землетрусу Японію. Більше того, ціни на спотовому ринку зараз перевищують контрактні ціни "Газпрому" що дає йому ще один аргумент у відстоюванні своїх позицій на переговорах зі споживачами.
Світовий обсяг виробництва ЗПГ становить 330-340 млрд куб. м газу на рік. При цьому до недавніх пір пропозиція перевищувала попит на 20-30 млрд куб. м. Однак після землетрусу в Японії профіцит пропозиції поступово скорочується.
Після подій в Японії "Газпром" запропонував збільшити постачання газу до Європи, щоб вивільнити додаткові обсяги катарського СПГ для поставок у постраждалу країну. За підрахунками аналітиків Deutsche Bank AG, європейським країнам може знадобитися додатково 10 млрд куб. м російського газу. Більшою мірою це пов'язано з припиненням поставок з Лівії. У тому числі близько 8 млрд куб. м газу знадобиться Італії.
Таким чином, у "Газпрому" з'явився шанс відновити свої позиції, втрачені ще в 2008 році, коли в результаті кризи в Європі різко впав попит на газ. У минулому році, за даними монополіста, експорт газу в Європу становив 139 млрд куб. м проти 141 млрд у 2009 р. За час кризи частка "Газпрому" на європейському ринку скоротилася з 25 до 23%.
Споживачі почали купувати газ у дешевших постачальників, вимагаючи у російського постачальника скасувати прив'язку цін на газ до цін на нафту в довгострокових контрактах.
Але "Газпром" був непохитний, і максимум, чого домоглися деякі покупці, це знижки до 15%. Але події в Японії та Лівії дали більше аргументів монополісту на переговорах. За даними аналітика ІФД "Капітал" Віталія Крюкова, середня спотова ціна на газ за підсумками торгів на трьох європейських біржах Англії, Голландії та Бельгії з листопада 2010 року по квітень виросла з 293 дол за 1 тис. куб. м до 369 дол Фактором зростання спотових цін стали холодна зима і виникли заворушення в країнах Північної Африки. При цьому ціна контрактного газу монополіста за цей період зросла з 327 до 352 дол за 1 тис. куб. м.
Як відзначає аналітик Банку Москви Денис Борисов, з моменту початку громадянської війни в Лівії газовий холдинг збільшив експорт на 19,1%. За його підрахунками, додаткові поставки в обсязі 10 млрд куб. м газу при ціні 352 дол. за 1 тис. куб. м принесуть холдингу прибуток у розмірі 3,5 млрд дол.