Недавній указ Президента РФ Володимира Путіна, який захищає "Газпром" від європейських контролюючих органів, не забороняє експортному монополісту міняти ціну, позбавляючи його лише можливості коригувати механізм ціноутворення. Про це в інтерв'ю Reuters заявив замглави правління концерну Олександр Медведєв.
Два тижні тому Путін підписав указ, за яким стратегічні підприємства лише за згодою уряду РФ можуть надавати міжнародним організаціям та іноземним державам інформацію про свою діяльність, змінювати договори і відчужувати майно.
Медведєв, який курирує в концерні експорт газу, сказав, що формулу "ми змінювати не збираємося", порадивши єврочиновникам обговорювати невдоволення з їх московськими колегами - але в цінових знижках "Газпром" вільний і після виходу указу.
"В указі написано, що мова не про стандартні перегляди цін. В тому випадку, якщо ставиться питання про перегляд системи ціноутворення, це неможливо робити без дозволу уповноваженого органу. Але ми систему ціноутворення самі міняти не збирається, якщо хтось збирається її поміняти - нехай звертається в російський уряд, а не до нас".
Під натиском клієнтів, найбільшим з яких є німецька E.ON, "Газпром" змушений був переглянути умови європейських контрактів і почав в 2012 році повертати гроші покупцям, що отримали знижки заднім числом.
Зараз знижок домагаються польська PGNiG і німецька RWE, про дискусію з якими Медведєв сказав, що "йдуть нормальні переговори і консультації, там де є арбітражні розгляди - йдуть розгляди".
Медведєв не бачить приводу для зміни стратегії поведінки "Газпрому" на європейських ринках, чиї регулятори після виходу указу повинні обговорювати всі спірні питання не з монополією, а з російськими чиновниками:
"Вихід указу Президента просто переводить цю ситуацію в однакову вагову категорію. Нехай Єврокомісія з уповноваженим робочим органом російського уряду обговорює можливі проблеми, претензії і так далі. Ми будемо продовжувати свій бізнес так само, як і вели його раніше в повній відповідності з законодавством країн перебування".
Аналітики побоюються, що указ Путіна позбавить "Газпром" гнучкості у діалозі з Єврокомісією і, в кінцевому рахунку, послужить монополії погану службу. Медведєв вважає, що це "дуже своєчасний указ... усуває ризик недобросовісного підходу до "Газпрому"".
У той же час, трейдингова "дочка" "Газпрому" Gazprom Marketing and Trading (GMT) здійснює трейдинг газу на ринку Великобританії на основі спотових котирувань, визнає Медведєв: "GMT на ринку Великобританії з самого початку працювала на тих принципах ціноутворення, які є на цьому ринку. Вона по іншому газ на ринку продавати не може".
Минулого тижня GMT підписала трирічну угоду з британською Centrica про постачання 2,4 мільярда кубометрів газу щорічно - найдовший контракт, не прив'язаний до нафтових котирувань, пов'язаний з продажами газу з РФ. Медведєв каже, що в операціях GMT є не тільки російський газ.
"Основна частина цього портфеля - це російський газ. Те що портфель оптимізується за участю газу з інших джерел - це абсолютно нормальне і логічна дія", - сказав менеджер і закликав не вважати безпрецедентний контракт передвісником відходу від нафтових прив'язок.
Після початку розслідування ЄС Путін пообіцяв активніше шукати інші ринки збуту, найбільшим з яких є Південно-Східна Азія.
Концерн майже десятиліття безуспішно веде переговори з Китаєм і обома Кореями про прокладання трубопроводів в ці країни, але не може домовитися про ціну, а будувати, не продавши газ, не хоче.
Медведєв сказав, що труби в Китай не буде, поки не запрацює завод СПГ у Владивостоці - один з самих амбітних проектів концерну, розрахований на преміальний ринок Китаю. "Газпром" неодноразово говорив, що також може збільшити потужності єдиного поки в РФ заводу СПГ, який працює в рамках проекту Сахалін-2. Його потужність - 10 мільйонів тонн.
"Трубний газ на Китай буде обговорюватися за східним коридором тільки - якщо буде - після запуску заводів СПГ... Чи буде це один завод - владивостокський, або два заводи - розширення (Сахаліну)", - сказав Медведєв.
Обидва заводи, інвестрішення за якими очікуються в кінці 2012 року, будуть виробляти до 25 мільйонів СПГ на рік.
Все це відсуває тему "китайської труби" до 2016 року: "Для того, щоб підготувати проект і почати будівництво (заводу СПГ), буде потрібно 4-5 років".
Крім китайської, "Газпром" кілька років просував проект транскорейской труби, який практично заморожений після підписання меморандуму між монополією і Японією про будівництво заводу СПГ у Владивостоці.
При цьому, китайська сторона вже цікавилася укладанням контрактів на постачання газу з Владивостока, говорить Медведєв: "Так, є певний інтерес (у Китаю законтрактувати СПГ з Владивостока), але ми не можемо говорити вам, про які обсяги і терміни йдеться, але ( інтерес) є".
Читайте також: ЄК розраховує врегулювати розбіжності з "Газпромом", не доводячи до загрози зриву постачань газу в ЄС
У червні Медведєв обіцяв вже в 2013 році переговори з покупцями, охочими законтрактувати СПГ з Владивостока. "Те, що Китаю та іншим країнам регіону потрібен газ - жодних сумнівів немає в цьому питанні, скільки цього газу буде потрібно - повинен дати відповідь покупець а не продавець. Ми в змозі поставити газу стільки, скільки потрібно буде і Європі, та Азії, і в формі трубного газу, і у формі СПГ".
Інші претенденти на СПГ з Далекого Сходу - Японія, Корея та Індія.
"У перспективі Пакистан, Бангладеш - ринок неосяжний", - вважає Медведєв і тому впевнений в успіху всіх російських проектів у сфері ЗПГ.
Другий у Росії виробник газу, "Новатек", буде будувати завод на Ямалі, також орієнтуючись на регіон Тихого океану. "Ці проекти не конкурують один з одним, тому вони будуть пущені у відповідності з планом реалізації. (В регіоні) достатній попит, плюс не треба забувати про можливості, які відкриваються шляхом свопових операцій: СПГ на СПГ, СПГ на трубний газ, трубний газ на СПГ - ринок глобалізується, і ми будемо використовувати можливості глобалізації".