"Газпром" не буде надавати знижки на газ зарубіжним клієнтам без узгодження з урядом Росії
Іноземні партнери ВАТ "Газпром" відтепер не зможуть домовлятися про знижки на російський газ в двосторонньому порядку. Згідно з опублікованим сьогодні указом Президента РФ "Про заходи щодо захисту інтересів РФ при здійсненні російськими юридичними особами зовнішньоекономічної діяльності", для цього буде потрібно схвалення уряду РФ. Про це журналістам повідомив офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов.
"Зміни в договорах з іноземними контрагентами, що стосуються цінової політики в зарубіжних державах, також необхідно погоджувати з уповноваженим федеральним органом", - заявив він.
Крім того, як повідомив Купріянов РБК, тепер без узгодження російського уряду не зможуть отримати знижки німецькі E.On, RWE і польська PGNiG, з якими "Газпром" знаходиться у фінальній стадії переговорів щодо коригування ціни. Раніше заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв говорив, що "Газпром" практично закінчив переговори зі своїми європейськими партнерами по коректуванню ціни поставок газу. У фінальній стадії переговори з E.On, RWE і польською PGNiG.
Нагадаємо, що для ряду європейських партнерів "Газпром" в 2012 р. знизив контрактні ціни на газ в середньому на 10%. Компанія пішла на поступки за підсумками переговорів з рядом найбільших європейських клієнтів, у тому числі французької GDF Suez, німецької Wingas, словацької SPP і турецької Botas. Також ціни були скориговані для італійської Sinergie Italiane і австрійської Econgas. Яку конкретно знижку отримав кожен з клієнтів "Газпрому", невідомо. У серпні ц.р. повідомлялося, що Болгарія отримала від "Газпрому" 11-відсоткову знижку на російський газ.
Однак це не завадило Європейської комісії (ЄК) 4 вересня ц.р. відкрити розслідування відносно "Газпрому" за підозрою в зловживанні панівним положенням в Центральній і Східній Європі. Газовий концерн підозрюється в порушенні ст.102 Договору про функціонування Євросоюзу. Дана стаття фіксує відповідальність за зловживання з боку компаній, які займають домінуюче становище на ринку і можуть перешкоджати вільній торгівлі між державами ЄС.
У відповідь на такі заходи Президент Росії Володимир Путін підписав указ "Про заходи щодо захисту інтересів РФ при здійсненні російськими юридичними особами зовнішньоекономічної діяльності". Документ встановлює обов'язок ВАТ, включених до переліку стратегічних підприємств, надавати інформацію про свою діяльність (за винятком відомостей, що підлягають опублікуванню чи розкриття) на вимогу органів іноземних держав, міжнародних організацій, союзних об'єднань іноземних держав, а також їх органів лише за попередньої згоди федерального органу виконавчої влади, уповноваженого урядом РФ.
Читайте також: Путін підписав указ, яким зобов'язав "Газпром" погоджувати з Кремлем відповідь Єврокомісії