"Газпром" може надати Литві знижку на газ 20%
Російський "Газпром" і Литва позначили переговорні позиції в триваючому вже кілька років конфлікт навколо постачань газу в країну. "Газпром" може дати Литві знижку на газ 20%, якщо вона погодиться переукласти довгостроковий контракт і відкладе реорганізацію газової компанії Lietuvos Dujos, співвласником якої є російська монополія. "Газпром" уже домігся аналогічних поступок від Латвії та Естонії, які отримали знижки. Але у Литви, яка готується запустити в Клайпеді термінал ЗПГ і контролює транзит газу в Калінінград, є можливості тиску на "Газпром".
У п'ятницю литовське агентство BNS опублікувало зміст проекту меморандуму, який, за даними агентства, "Газпром" пропонує підписати Литві. Згідно з документом, монополія готова дати країні знижку на газ у розмірі 20%, якщо вона погодиться до 2020 року продовжити довгостроковий контракт, забезпечить надійний транзит газу до Калінінграда за прийнятною ціною, відкладе реорганізацію Lietuvos Dujos (37% у "Газпрому") і заморозить судові спори з російською монополією.
За даними BNS, глава "Газпрому" Олексій Міллер передав цей документ прем'єру Литви Альгірдаса Буткявічюса 5 квітня в Петербурзі в рамках екологічного саміту глав урядів Балтійського регіону. Тоді "Газпром" повідомив, що на зустрічі обговорювалося застосування норм Третього енергопакету до Lietuvos Dujos, сторони також домовилися завершити переговори з усього спектру співпраці до 31 липня. Співрозмовники в "Газпромі" пояснювали, що мова йде про те, як розділити Lietuvos Dujos за видами діяльності згідно з нормами ЄС, щоб це влаштувало і "Газпром", і Литву, запевнивши, що "варіанти є".
Альгірдас Буткявічюс, коментуючи зустріч з паном Міллером, минулого тижня говорив, що в рамках переговорів за новою газовою угодою "Газпром", ймовірно, попросить забезпечити транзит до Калінінграда і зажадає переукласти довгостроковий контракт. Причому погоджуватися на останню умову чиновник не збирався. У п'ятницю Альгірдас Буткявічюс сказав, що для обговорення пропозицій "Газпрому" при міненерго Литви створено робочу групу, але підкреслив, що офіційної пропозиції по знижці поки немає.
Саме знижки на газ Литва, яка отримує його за однією з найвищих цін в Європі, домагається в останні роки від "Газпрому". Монополія залишається єдиним постачальником газу в країну (3,3 млрд кубометрів в 2012 році). Довгостроковий контракт між сторонами діє до 2015 року. Литва прагне скоротити залежність від російського газу і збирається до кінця 2014 року запустити термінал з прийому СПГ в Клайпеді, щоб забезпечувати половину своїх потреб. За даними Reuters, переговори про постачання ЗПГ до Литви ведуться зі Statoil і американської Cheniere Energy Inc. Також Литва хоче видобувати власний сланцевий газ і розраховує на будівництво ще одного терміналу СПГ для всіх прибалтійських країн. Але погодити проект поки не вдалося.
Розділити Lietuvos Dujos за видами діяльності Литва зобов'язалася до жовтня 2014 року, а вже до 31 липня збирається передати свою ГТС від Lietuvos Dujos під управління нової компанії Amber Grid. "Газпром" намагається оскаржити поділ у Стокгольмському арбітражі, а литовська влада хоче через суд стягнути з "Газпрому" 1,5 млрд євро, переплачених, на їх думку, за газ через його несправедливої ціни. Але в самій Литві немає єдиної думки щодо поділу Lietuvos Dujos. На початку квітня міністр економіки країни Біруте ваги заявила, що можна ввести норми Третього енергопакету ЄС пізніше і отримати знижку на газ 20%, як Латвія і Естонія (це і пропонує "Газпром"). Але Альгірдас Буткявічюс назвав заяву особистою думкою міністра.
Читайте також: Литва вимагає стягнути з "Газпрому" 1,5 млрд євро.