Про готовність сплатити всі необхідні витрати в повному обсязі йдеться в офіційному прес-релізі телкком-оператора
Телекомунікаційна компанія VimpelCom Ltd, що володіє російським мобільним оператором "ВимпелКом" (бренд "Білайн"), у межах мирової угоди з Мін'юстом та Комісією із цінних паперів і бірж США (SEC), а також прокуратурою Нідерландів (штаб-квартира оператора розташована в Амстердамі", - ред.) оголосила про готовність виплатити штраф на загальну суму 795 мільйонів доларів. Про це йдеться в опублікованому напередодні офіційному прес-релізі компанії.
Як наголошується, таким чином VimpelCom розраховує врегулювати корупційний скандал під час виходу компанії на стільниковий ринок Узбекистану.
Міжнародне розслідування підозрілих дій оператора зв'язку, до якого згодом долучилися власті Швейцарії та Швеції, ведеться з березня 2014. На думку експертів, телеком-компанія уклала декілька угод з місцевою фірмою Takilant Ltd, яка, можливо, пов'язана зі старшою дочкою президента Узбекистану Гульнарою Карімовою. SEC оцінив загальну суму хабарів у 114 мільйонів доларів.
"VimpelСom отримав значну виручку в Узбекистані, виплативши більше 100 мільйонів доларів чиновнику, який має вплив на керівників узбецького уряду", - повідомили у прес-службі відомства з посиланням на директора відділу правозастосування SEC Ендрю Сересни. При цьому методи підкупу SEC назвала "старомодними", оскільки йдеться про укладення фіктивних контрактів і "благодійних" внесків.
В цілому, VimpelCom виплатить приблизно по 397,5 мільйонів у США та Нідерландах. Крім того, компанія залишиться під наглядом незалежного спостерігача протягом трьох років.
Як зазначається, VimpelCom на пару зі своєю узбецькою "дочкою" Unitel визнали, що вступили у змову з метою оплати "хабара урядовцю" в Узбекистані в період між 2006 і 2012 роками, повідомили у прес-службі Мін'юсту США. Хабарі мали допомогти компаніям розпочати роботу на телекомунікаційному ринку Узбекистану.
Своєю чергою, за даними SEC, урядовий чиновник-корупціонер, якого згадав VimpelCom, пов'язаний із президентом Узбекистану. Щонайменше 114 мільйонів доларів хабарів переказувалися через компанію, пов'язану із цим держслужбовцям, тоді як близько півмільйона доларів було замасковано під благодійні пожертви.
Штраф, який має сплатить телеком-оператор, стане другим за величиною за час існування американського закону про корупцію за кордоном (Foreign Corrupt Practices Act). У 2008 німецька компанія Siemens, яку запідозрили в дачі хабарів одразу в декількох країнах, в тому числі й у Росії (за контракти з медичного обладнання та автоматизації управління рухом на Третьому транспортному кільці в Москві), погодилася виплатити штраф у розмірі 800 мільйонів доларів.
Американський закон про корупцію за кордоном, який набув чинності у 1977, має екстериторіальне дію. Так, розслідування щодо компанії-нерезидента Сполучених Штатів може розпочатися в тому випадку, якщо вона веде діяльність на території США або її акції котируються на американській біржі.
Як повідомлялося у грудні, VimpelCom залишить NASDAQ через велике падіння своєї капіталізації.
Раніше, у жовтні 2015 телеком-оператор заявляв щодо планів продати 50 тисяч своїх веж по всьому світу, щоб заробити на цьому близько п'яти мільярдів доларів.
Як відомо, VimpelCom Ltd володіє операторами зв'язку в Росії, Україні та інших країнах колишнього СРСР, Азії, Африці та Італії, а клієнтами компанії є майже 200 мільйонів у всіх країнах присутності. Основним акціонером телеком-оператора із 56,2% акцій є компанія LetterOne, яка належить власникам консорціуму "Альфа-Груп" Михайлу Фрідману, Герману Хану та Олексію Кузьмичову.
Ще 33% VimpelCom належить норвезькій Telenor, яка оголосила в жовтні 2015 про намір продати свою частку в компанії. Решта 10,8% акцій перебувають у вільному обігу.