Тарифи на електроенергію в Україні: як формуються рахунки за електрику
В лютому 2015 року набрала чинності постанова НКРЭКУ, що передбачає поетапне підвищення оплати за використання електроенергії
Тарифи на електроенергію в Україні встановлює Національна комісія з державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). В лютому 2015 року набрала чинності постанова №220 НКРЭКУ, що передбачає поетапне підвищення оплати за використання електроенергії для населення України. Згідно з документом, вартість оплати за спожиті кіловати зросла в середньому з 36,6 коп в 2015 році до 90 коп до 2017 року.
Крім цього, зростання тарифів на електроенергію залежить від категорії споживачів. Так, різниться вартість електроенергії для населення житлових будинків, багатодітних сімей, гуртожитків, юридичних осіб.
Тариф на електроенергію також нормується в залежності від обсягу споживання: до 100 кВт, від 100 квт до 600 кВт, від 600кВт.
При використанні споживачем двозонного лічильника, згідно з постановою НКРЭКУ, нічний тарифний коефіцієнт знижується з 0,7 до 0,5 тарифу, що є одним із способів заощадити на оплаті за електроенергію.
Коли відбулася остання зміна тарифів
Вартість комунальних послуг по використанню електроенергії почала підвищуватися з 1 квітня 2015 року, коли ціна за 1кВт зросла до 36,6 коп. в межах норми 100кВт. Всього програмою НКРЕКП було передбачено п'ять етапів зростання тарифів. Остання зміна вартості електроенергії відбулося в березні 2017 (п'ятий етап). Тарифи на електроенергію в Україні 2017 складають:
- 90 коп. за 1 кВт дня населення в межах норми використання до 100 кВт;
- 168 коп. за 1 кВт за обсяг понад 100 кВт в місяць;
- тариф для багатодітних сімей та гуртожитків - 90 коп. за 1 кВт;
- тарифи на електроенергію для юридичних осіб - 168 коп. за 1 кВт.
Фото: Тарифи на електроенергію в Україні 2017
Як заощадити на електроенергії
Із зростанням цін на комунальні послуги все більше українців замислюються над питанням економії енергоресурсів. Існує кілька способів, як зменшити споживання електроенергії і платити за світло менше.
Одним з таких способів є установка двозонного лічильника, який дозволить зменшити вартість електроенергії, споживаної в нічний час доби (з 23:00 до 07:00). За підрахунками експертів, дане рішення допоможе заощадити до 30% електроенергії, однак варто врахувати, що термін окупності такого пристрою складе кілька років.
Найпростішим способом економії є установка в будинку енергозберігаючих ламп, освітлювальних приладів з датчиками руху. Заміну ламп розжарювання на енергоефективні, в першу чергу, необхідно провести в тих місцях будинку, де людина проводить більшу частину свого часу.
При покупці нової побутової техніки варто віддати перевагу пристроям з класом енергозбереження А+ або А++. На обсяг споживання впливає також режим експлуатації (наприклад, при пранні) а також вибір місця встановлення приладу. Холодильники слід встановлювати подалі від вікон, газових плит, на відстані від стіни більше 20 см.
Як отримати субсидію
Для багатьох українських сімей оформлення субсидії є одним з найбільш оптимальних варіантів економії при оплаті комунальних послуг. Особливо актуальним це питання стало після того, як тарифи на електроенергію 2017 в Україні знову зросли - за умови використання 200 кВт в місяць, вартість послуги складе 268 грн.
Оформити субсидію може будь-яка українська сім'я. На розмір соціальної допомоги держави по оплаті комунальних послуг впливає величина доходу кожного з членів сім'ї, які проживають у домогосподарстві. Розрахувати орієнтовний розмір субсидії можна за допомогою спеціального калькулятора на сайті Кабміну.
З 2015 року в Україні діє спрощена система подачі документів для призначення субсидії. Споживачеві необхідно заповнити два бланка (заяву та декларацію) і передати їх у місцеві органи соцзахисту. Оформити субсидію можна також онлайн на сайті Міністерства соціальної політики.
У випадку, якщо надана інформація є достатньою для отримання субсидії, нарахування суми оплати за комунальні послуги буде проводитися за певними умовами. Так, для оплати за світло встановлюється норма споживання кВт, тариф на електроенергію в межах даної норми і розмір обов'язкового щомісячного платежу.