Вартість гривні в найближчий місяць може опинитися під тиском, - аналітик
Вартість гривні в найближчий місяць може опинитися під тиском. Про це заявив старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб.
"Українська фінансова система слабо відреагувала на зрослу турбулентність світових ринків. Ні падіння ринків Китаю до рівнів грудня минулого року, ні рекордний денний обвал американських ринків, ні різке падіння російського рубля, білоруського "зайчика" і казахстанського тенге практично не торкнулися українські ринки. У "чорний понеділок" 24 серпня основні українські індекси Української біржі і ПФТС знизилися в межах 1%", - відзначає аналітик.
Як наголошується, за заявою прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, озвученою в минулу середу, золотовалютні резерви НБУ становлять 12 млрд дол., що дозволяє гривні в короткостроковому періоді відчувати себе цілком упевнено.
"Зниження інфляційних ризиків дозволило НБУ знизити ключову ставку 28 серпня на 3 пп., з 30% до 27%, що є кроком в руслі запланованого пом'якшення грошово-кредитної політики", - додав експерт.
На його думку, підтримку гривні надала низка позитивних новин минулого тижня. У середу стало відомо про виділення Україні Світовим банком 500 млн дол. на політику розвитку.
У четвер Україна досягла остаточної угоди з комітетом міжнародних кредиторів про списання 3,8 млрд із загального боргу за держоблігаціями на 19,3 млрд дол. Списання склало трохи менше 20%. По сумі боргу в 15,5 млрд дол. надана відстрочка, виплати за нею перенесені на 2019-2027 роки. Відсоткова ставка за облігаціями збільшена до 7,7% з нинішніх 7,22%.
"Київ сподівався на те, що реструктуризація боргу має торкнутися і зобов'язання перед Росією на суму 3 млрд дол., термін виплати за якими настає в грудні поточного року. Однак міністр фінансів РФ Антон Силуанов відповів відмовою", - наголошується в повідомленні.
За словами експерта, подальші кроки Києва і Москви щодо врегулювання заборгованості спрогнозувати складно. Київ наполягає на тому, що Росія не повинна перебувати в положенні, більш привілейованому, порівняно з іншими кредиторами. Москва відкидає будь-які пропозиції щодо реструктуризації українського боргу. Імовірно, з цього питання пройдуть переговори, і Москва зможе піти на деякі поступки. Здатність Києва виплатити в грудні 3 млрд дол. викликає великі сумніви. У разі якщо сторонам не вдасться домовитися, Україна може оголосити мораторій на виплати, що, по суті, буде вважатися дефолтом. У цьому разі Росії доведеться добиватися виплат у міжнародних судах, що є дорогим і тривалим процесом. Не виключено, що для Росії буде вигідніше погодитися на реструктуризацію, ніж йти шляхом судових рішень.
"У найближчий місяць вартість гривні може опинитися під тиском, цьому, зокрема, сприятиме пом'якшення ДКП та девальвація валют багатьох країн. Вартість долара, ймовірно, вирушить у напрямку 25 гривень, але навряд чи до кінця вересня досягне цієї позначки", - додав аналітик.