ua en ru

Провайдери із Криму воліють купувати інтернет-трафік в Україні

Провайдери із Криму воліють купувати інтернет-трафік в Україні Фото: ринок телекомунікаційних послуг (Ericsson.com)

За даними РГ, дохід України в цьому сегменті телеком-ринку становить "десятки мільйонів рублів на місяць"

Більшість провайдерів телекомунікацій в анексованому РФ Криму досі воліють купувати інтернет-трафік в Україні. Про це йдеться в матерілі видання "Російська газета" за четвер 12 травня.

Як зазначається, український інтернет-трафік надходить до Криму по трьох оптоволоконних лініях через Чонгар.


За словами джерела видання у великій телекомунікаційній компанії, приблизно дві третини операторів у Криму, які є російськими юрособами, технічно зареєстровані в міжнародній організації RIPE NCC як українські. RIPE NCC закріплює за операторами технічні параметри номеру автономної системи.

"Завдяки цьому вони можуть безперешкодно проходити через українські фільтри, куди російські компанії не потрапляють. І інтернет-трафік їм продають за демпінговою ціною, на відміну від російських операторів, які змушені брати дорожчий трафік з материкової Росії. Маршрут у них технічно дуже довгий, а відповідно і більш дорогий", - додало воно.

Водночас, як пише РГ, українським телеком-операторам таке становище вигідно, тому що вони зберегли частину клієнтів у Криму, а значить, і стабільний дохід.

"Члени нашої асоціації приблизно третину трафіку отримують через Україну по міжнародних каналах зв'язку. Цей трафік втричі дешевший від російського за рахунок більш короткої відстані. Це дозволяє утримувати ціни на послуги доступу до інтернету для наших абонентів", - зазначив президент асоціації "Розвитку галузі зв'язку та телерадіомовлення Криму" Сергій Шило.

Втім, кримські провайдери, котрі технічно ідентифікували себе як українські, отримують не тільки дешевий трафік, але й доступ до українських сайтів. "В Україні дуже багато піратських ресурсів і обмінників, і кримські провайдери отримали можливість ними користуватися. При цьому вони обходять всі перешкоди Роскомнагляду", - наголосило джерело.

Через те, що частина провайдерів отримує більш дешевий трафік, на ринку складається нездорова конкуренція. У листопаді минулого року Роскомнагляд навіть планував від'єднати Крим від української частини інтернету.

"Поки єдиного магістрального кабелю, який з'єднує Крим з материкової Росією недостатньо, щоб забезпечити потреби кримського ринку та необхідні швидкості передачі інформації. І до тих пір, поки не буде введено в експлуатацію ще одну магістральну лінію через Керченську протоку, питання відключення оптоволоконних ліній, що пов'язують Крим з Україною, стояти не буде. Це не пов'язано ні з комерційним інтересом, ні з політичним - це необхідність", - заявив кримський "куратор" РКН РФ (керівник управління Роскомнадзора по РК, - ред.) Сергій Худолєй.

Першу волоконно-оптичну лінію зв'язку дном Керченської протоки було прокладено у квітні 2014 - після анексії Криму. Прокладка другої підводної ВОЛЗ розпочалася в минулому році і зараз, як зазначив напередодні міністр зв'язку і масових комунікацій РФ Микола Нікіфоров, вона фактично побудована - в даний час вирішується питання її технічного підключення.

"Другу ВОЛЗ прокладено в рамках будівництва енергомосту до Криму. Альтернативний маршрут кабелю вже є. Зараз обговорюється, як, хто і коли до нього підключитися, якими маршрутами, і що потрібно добудувати", - продовжив російський міністр, додавши, що спочатку передбачалося побудувати окрему підводну ВОЛЗ, але програму було скориговано.

За словами інтернет-провайдерів, щойно з'явиться достатній обсяг трафіку через Керченську протоку, вони з великим задоволенням повністю перейдуть на нього.

"Російський трафік вже фільтрований, і нам не потрібно буде самостійно блокувати заборонені сайти (а штрафи за порушення вимог дуже великі - до 300 тисяч рублів за сайт). Але поки російського трафіку не вистачає. При цьому є технологія правильної організації зв'язку і ми повинні їй відповідати", - підкреслив Шило.

Водночас представники єдиного поки оператора, що володіє магістральним кабелем Кубань-Крим, запевняють, що наявні сьогодні обсяги трафіку повністю покривають нинішні потреби Криму, так як оптоволоконний кабель пропускає до 8 терабіт в секунду, а цього достатньо, щоб забезпечити весь півострів зв'язком без обмежень.

За відомостями РГ, доходи України від транзиту інтернет-трафіку для Криму становить десятки мільйонів рублів на місяць".

Нагадаємо, однак, що ще у вересні 2014 Роскомнагляд запевняв про те, що майже весь Інтернет-трафік Криму став російським.