Проект передбачає введення штрафів для власників сайтів або хостинг-провайдерів за порушення авторських прав, їх розміри можуть досягати більш 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кабінет міністрів України зареєстрував в парламенті законопроект №4629, який передбачає введення штрафних санкцій для хостинг-провайдерів і власників сайтів в разі невиконання вимог про видалення інформації, що порушує авторські права у всесвітній мережі інтернет. Законопроект був зареєстрований в Раді 10 травня.
Він передбачає накладення штрафів на власників сайтів і хостинг-провайдерів у разі якщо вони не обмежили доступ до сайту на вимогу правовласників або не надали інформацію про користувача, який розмістив контент, що порушує авторські права.
Сума штрафу може скласти від 500 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (один такий мінімум – 17 грн). Якщо подібне порушення відбудеться повторно протягом одного року, то сума штрафу може зрости до 2 тис неоподатковуваних мінімумів доходів.
Такий же розмір штрафу передбачається ввести і у разі порушення правил розміщення на сайті інформації, що ідентифікує власника веб-сайту або хостинг-провайдера.
Уряд передбачає також включення інституту нотаріусів у цей процес. Зокрема, за зверненням зацікавлених осіб нотаріус отримає право забезпечувати докази в інтернеті.
"Забезпечення доказів в інтернеті здійснюється шляхом складання нотаріусом відповідного протоколу, який містить опис інформації, розміщеної в інтернеті, і до якого додаються документи, в яких зафіксована розміщена в інтернеті інформація", - наголошується в проекті закону.
Законопроектом також пропонується надати суб'єктам авторського права можливості вимагати видалення або обмеження доступу до інформації, що порушує їх права, а також вимагати прийняття "інших заходів, передбачених законодавством щодо захисту авторського і суміжних прав".
Судам пропонується надати право приймати рішення про видалення або про обмеження доступу до інформації, що порушує авторські права.
У законопроекті також прописаний порядок такого обмеження. Згідно йому, власник сайту не несе відповідальності за порушення авторських прав, якщо протягом доби обмежить доступ до подібної інформації і проінформує про це правовласника. Передбачається, що користувачі веб-сайту можуть звернутися до власників сайту через електронну пошту з проханням відновити доступ, таку інформацію власники сайту повинні надіслати правовласникам.
У разі якщо суб'єкт авторського права не надасть власникові веб-сайту документів, що підтверджують його права, доступ до інформації поновлюється протягом 10-14 днів.
Така ж процедура передбачена в проекті закону і для хостинг-провайдерів.
"Прийняття даного законопроекту – одне з першочергових завдань на шляху створення позитивного іміджу України як країни, в якій присутній високий рівень поваги до авторського і (або) суміжного права", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.
Як повідомлялося, у лютому Україна була названа найбільшим у світі "піратським офшором".