ua en ru

Переговори щодо списання боргу України можуть успішно завершитися найближчим часом, - аналітик

Переговори щодо списання боргу України можуть успішно завершитися найближчим часом. Такий прогноз розповів директор аналітичного департаменту Альпарі Олександр Разуваєв.

Аналітик зазначив, що голова Національного банку України Валерія Гонтарєва заявила про почався в квітні поступове зростання української економіки. На її думку, українська економіка пройшла найнижчу точку спаду. Другий місяць поспіль спостерігаються низькі показники інфляції як споживчої, так і базовою. Разуваєв підкреслив, що поки прогнози по українській економіці дуже песимістичні, ринок очікує падіння ВВП в поточному році на 11-13%.

За словами аналітика, точка зору голови НБУ, ймовірно, справедлива. В самій природі ринкової економіки закладена жага наживи, розширення бізнесу і, відповідно, мотивація до зростання. Свій внесок у стабілізацію економічної ситуації, мабуть, також внесли падіння цін на енергоносії та експортні переваги, які отримали українські підприємства від девальвації національної валюти.

Але основне питання це модернізація економіки України, зазначає Разуваєв. І тут головне - це розмір суверенного боргу. У 2015 році, за прогнозами Нацбанку, держборг досягне 93% ВВП.

"При минулому президенті Україна активно займала за кордоном, підтримуючи завищений рівень життя. Європейська модель модернізації, запропонована Заходом Україні, заснована на масштабні інвестиції з Європи і створення зав'язаних на експорт в ЄС виробництв. Вона успішно спрацювала в Туреччині та Польщі. Так, після вступу Польщі в Європейський Союз в польську економіку іноземні інвестори щорічно вкладали від 8 млрд євро до 17 млрд євро (рекорд у 2007 році). Сьогодні найбільшими інвесторами в Польщі є Німеччина, США, Японія, Нідерланди, Франція і Люксембург", - йдеться аналітик.

Тим не менше, зазначив він, "приплив інвестицій можлива лише після вирішення боргової проблеми, тобто списання та/або рефінансування значної частини боргу. А тут дуже багато залежить від позиції кредиторів, у тому числі російської сторони".

"Але ключове рішення, звичайно, за Заходом. Свого часу Захід провів дуже комфортну реструктуризацію польського боргу. І, ймовірно, в цей раз також підтримає Україну. За інформацією, що циркулює в ділових колах, переговори можуть успішно завершитися найближчим часом, а розмір списання скласти 40-50%. Так, у Польщі та Туреччини не було військових і політичних ризиків, які присутні в Україні. Але шанси на успіх вже трохи запізнілою прозахідної української модернізації залишаються", - додав Разуваєв.