Коли відзначаються Спаси в 2015 році
В Україні завтра, 14 серпня 2015 р., християни православного та греко-католицького віросповідання відзначають перший Спас - Медовий або Маковій (церковне свято Походження чесних древ Животворчого хреста Господнього).
З дня першого Спаса починається Успенський піст, який триває два тижні.
Медовий Спас
В цей день у церквах святять воду, квіти та мак. Зокрема, прийнято збирати букети квітів, у яких присутні великі достиглі голівки маку, а також чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінки та різні трави. Такі букети називаються "маковійчики". При цьому кожна квітка в букеті мала своє призначення. Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни, а навесні - розсівають по городу.
З ранку віруючі намагаються нічого не їсти, аж поки не вип'ють свяченої води. Обрядовою їжею на цей день є "шулики", або "ломанці", також в цей день готують пісний борщ з грибами.
Медовим Спасом це свято називають тому, що в цей час традиційно пасічники починають медозбір. Тільки після освячення першого меду в церкві на Маковея можна було розговлятися.
Яблучний Спас
Другий Спас - Яблучний (Преображення Господнє) відзначають 19 серпня. У цей день прийнято поминати померлих родичів.
Також це свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Під час Яблучного Спаса робили прогнози погоди на осінь.
За народним звичаєм, до Спаса не їли яблук. Зі святом також пов'язані різні обжинковые обряди, зокрема у церкві святили вінки, а з незжатих на ниві кількох стеблинок жита зав'язували "Спасову бороду".
Горіховий Спас
Третій Спас - Горіховий, або Хлібний (Перенесення з Едеси до Константинополя нерукотворного образу Господа нашого Ісуса Христа) відзначається 29 серпня. До цього дня, як правило, закінчували жнива і пекли пироги з борошна нового врожаю. Також з цим днем пов'язують початок масового збирання лісових горіхів.