ООН прийняла розширену резолюцію щодо права на свободу слова в інтернеті
Документ "беззастережно засуджує" блокування або інші заходи, що порушують вільний доступ до всесвітньої мережі
Рада із прав людини Організації Об'єднаних Націй (РПЛ ООН) ухвалила рішення затвердити розширену резолюцію щодо "онлайн-прав". Про це повідомляє "Роскомсвобода".
Як зазначається, Росія, Китай, Саудівська Аравія, ПАР та Індія внесли кілька поправок до тексту документа, проте країни-ініціатори відкинули їх як такі, що "розфокусовують увагу" на порушеній проблемі свободи слова в інтернеті.
У підсумковій резолюції РПЛ ООН закликала країни "переглянути свої процедури, практику та законодавчі акти, що стосуються перлюстрації листування, а також застосовувані ними заходи перехоплення і збору особистої інформації, включаючи практику масової стеження, з метою захисту права на недоторканність приватного життя".
Згідно з резолюцією, перешкоди для здійснення цього права мають охоплюватися "механізмами належного правового захисту, в тому числі з використанням судового нагляду або інших правових засобів", тобто не будуть довільними.
Good news today: @UN Human Rights Council affirms online rights, condemns internet disruption and shutdowns. #HRC32 pic.twitter.com/nuxvJxOJx8
— Edward Snowden (@Snowden) 1 липня 2016 р.
"Добра новина: Рада із прав людини ООН підтвердила "право на інтернет", засудивши порушення прав на доступ до інтернету і (необгрунтовані, - ред.) відключення", - написав напередодні колишній агент ЦРУ Едвард Сноуден.
Це не перший подібний документ про онлайн-права, прийнятий РПЛ ООН після перших двох резолюцій, затверджених у 2012 і 2014 роках. Однак остання резолюція, на думку експертів, буде мати більше майбутнє, ніж попередні угоди - в ній зроблено додатковий акцент на інтернет-цензуру і наголошується важливість доступної і відкритої мережі інтернет, а також заклик залучати до відповідальності винних у насильстві, переслідуванні та інших порушеннях щодо людей, які вільно висловлюються у всесвітній мережі.
Крім того, резолюція ООН також "беззастережно засуджує" блокування або інші заходи, що порушують вільний доступ до інтернету.
Як зазначає The Verge, подібні резолюції є винятково рекомендаційними і не мають юридичної сили, однак вони, маючи велику політичну силу, є інструментом тиску на уряди країн-членів ООН.
Нагадаємо, "населення" інтернету зросло до 3,2 млрд користувачів по всьому світу за підсумками минулого року.