Відповідні рішення прийнято на черговому засіданні регулятора 24 березня
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на черговому засіданні в четвер 24 березня прийняла рішення звернутися до Державного агентства України з питань кіно за результатами позапланових перевірок трьох загальнонаціональних телеканалів "Студія 1+1", ТРК "Україна" та ICTV. Про це сьогодні повідомили у прес-службі Нацтелерадіо.
Як пояснила юрисконсульт "1+1, Ірина Стройко, за жанром серіал "Новорічний рейс" є романтичною мелодрамою, де лише в одному епізоді на мить з'являється поліцейський держави-агресора, який не належить до позитивних героїв. Тоді як серіал "Ладога" вийшов в ефір відредагованим: всі сцени, де можна було розпізнати представників НКВС, було вилучено, а значить, згідно з позицією телеканалу, порушення норм законів про декомунізацію тут не було.
Також Стройко додала, що відсоток продукції Російської Федерації в ефірі "1+1" є незначним і демонструє впевнену тенденцію до зниження, натомість виробництво власної кінопродукції неухильно зростає.
"Якщо телеканал позиціонує себе як самий патріотичний, то і вимоги до нього в тисячу разів більше", - заявив на завершення дискусії голова Нацтелерадіо Юрій Артеменко. У підсумку регулятор прийняв рішення направити матеріали перевірки до Держкіно "для вжиття заходів відповідного реагування".
Підставою для проведення позапланової перевірки ТРК "Україна" стала трансляція в ефірі телеканалу серіалів "Жінка-зима", "Квіти від Лізи" і "Школа проживання" без прокатних посвідчень.
Як зазначалося, виняткові майнові права на використання зазначених аудіовізуальних творів на території України шляхом їх публічного сповіщення до 11 травня належать "Студії 1+1", на яку було оформлено державні посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів.
Своєю чергою, телеканал "Україна" придбав у правовласника права на показ цих серіалів, звернувшись при цьому до Держкіно із проханням видати йому прокатні посвідчення. Проте чинна редакція постанови Кабміну, яка регулює видачу прокатних посвідчень, не передбачає такого випадку, коли агентство може анулювати прокатне посвідчення за власною ініціативою достроково (за винятком умов, передбачених статтею 15-1 Закону "Про кінематографію").
Таким чином, за словами директора юридичного департаменту "Медіа Групи Україна" Євгена Буцана, виникла колізія, коли мовник має набуті права, але не може користуватися ними, а Держкіно не має можливості видати прокатні посвідчення.
Зі свого боку головний юрисконсульт ТРК "Студія 1+1" повідомила, що зараз ведуться переговори із правовласником про врегулювання ситуації. Заслухавши пояснення обох сторін, регулятор вирішив звернутися з приводу ситуації, що виникла в Держкіно "для вжиття заходів відповідного реагування"..
Позапланова перевірка ТОВ "Міжнародна комерційна телерадіокомпанія" (ICTV), ініційована за зверненням громадськості (громадяни Типусяк і Ковбик, - ред.), стосувалася неправомірності трансляції каналом телесеріалу "Сын отца народов" ("Син батька народів") і фільму "Диверсант - 2. Кінець війни".
Як з'ясувалося, обидва твори мають прокатні посвідчення, видані Держкіно: документ на право розповсюдження і демонстрації серіалу "Син батька народів" виданий 16 жовтня 2015, а фільму "Диверсант-2. Кінець війни" - 30 листопада 2015.
Згідно з поясненняит директора-президента телеканалу ICTV Олександра Богуцького, за змістом фільми не виправдовують комуністичний режим або його злочинний характер, не створюють позитивних образів працівників органів радянської безпеки і не містять елементів пропаганди. Крім того, мовник надав висновки кінознавців.
Згідно з наданими ICTV висновками, зазначені кінематографічні твори не суперечать чинній законодавчій базі.
Своєю чергою, у членів Нацради виникли зауваження щодо "суперечливості" деяких експертних висновків. "Регулятор вважає, що ці експертні висновки варто оприлюднити для ознайомлення з ними і критичної оцінки широкою громадськістю - для розуміння, хто і яким чином формує медіапростір", - наголосили у прес-службі, додавши, що відповідне рішення Нацтелерадіо також направить для аналізу до Держкіно.
Нагадаємо, телеканал ATR уникнув позапланової перевірки у зв'язку з рішенням ІСТV.
Як повідомлялося, телеканал "НТН" отримав попередження за "Криваву вольницю".