Експерти закликають кинути палити або переходити на продукти зниженого ризику
Згідно з даними ВООЗ: 25% захворювань, що призводять до передчасної смерті, прямо або побічно пов'язані з курінням
Медична громадськість стурбована зростанням кількості захворювань, пов'язаних з продуктами горіння цигарок - тютюновими смолами. "Якщо раніше мова йшла тільки про рак легенів і хронічну обструкцію (ХОЗЛ) як про асоційовані з курінням патології, то сьогодні цей список поповнився астмою та риносинуситом, - зазначає директор Інституту внутрішньої медицини і клінічної імунології Університету Катанії (Італія) Ріккардо Полоза. - Більш того, наші дослідження доводять прямий зв'язок між тютюновими смолами і розвитком згубних ендотелій - залежних процесів у серцево-судинній системі і достовірним зниженням імунітету".
В рамках Всесвітнього нікотинового форуму (Варшава, 2015) були представлені дослідження, які доводять: заміна куріння "вейпингом" (вдихання і видихання пару, виробленого електронною сигаретою або схожим пристроєм) або іншим продуктом зниженого ризику викликає достовірні позитивні зміни стану легенів курців. "Це відкриває величезні перспективи, - стверджує Ріккардо Полоза. - Модель, розроблена в США свідчить: за підтримки більш безпечних альтернатив законом і соціумом, 10-річна проекція смертності пов'язана з курінням буде скорочена приблизно на 342 000 чоловік (при нинішніх 480 000 померлих за 2002-2012)".
Вчені пов'язують шкідливість куріння з процесом горіння тютюну, тому головним завданням для зниження ризику називають відмову від сигарет. Кому таке не під силу, закликають шукати менш шкідливу альтернативу.
"Наприклад, електронні сигарети відкривають для курців тютюнових сигарет можливості скоротити ризик від куріння на, як мінімум, 95%", - стверджує британський борець з курінням і радник колишнього прем'єра Великобританії Тоні Блера Клайв Бейтс.
Серед продуктів зниженого ризику експерти відзначають також нікотинові пластирі та жуйки, жувальний тютюн, систему нагріву тютюну та ін.
"Свідоцтва мільйонів людей про безуспішні спроби кинути палити до того, як вони перейшли на продукти зниженого ризику, зрештою, стають частиною епідеміологічної науки, яка направляє законодавство, - стверджує колишній виконавчий директор з неінфекційних захворювань і психічному здоров'ю ВООЗ і головний розробник Рамкової конвенції по боротьбі з тютюном Дерек Як. - Науково-дослідні центри, на відміну від державних установ, оголошують про переваги, про існування яких навіть ніхто і не думав: величезна економія для медустанов, у разі якщо люди масово перейдуть на подібні продукти; величезні зекономлені кошти протягом наступних декад будуть найкращим доказом того, що ми знизили ризик".