Британські вчені записали Біблію на "вічний" диск
"Вічний" кварцовий диск витримує нагрівання до тисячі градусів Цельсія
Дослідники із Саутгемптонського університету у Великій Британії розробили носій інформації нового типу, який у наукових колах названо не інакше як "вічний" диск. Про це сьогодні повідомили у прес-службі дослідного центру.
Як зазначає профільний ресурс Age Of Comp, британські вчені здійснили унікальний запис на кварцові пластини декількох текстів, в тому числі священних.
Це технологічне відкриття було зроблено за допомогою лазера і надкоротких імпульсів.
Використаний при дослідженнях матеріал являє собою наноструктуроване кварцове скло, для якого розроблено процес запису і механізм зчитування даних, при цьому використовується фемтосекундний лазер, який записує інформацію у 5D-режимі.
За даними вчених із Саутгемптона, "вічний" кварцовий диск витримує нагрівання до тисячі градусів Цельсія (1000°C) і може зберігати записану інформацію протягом 13,8 мільярдів років при температурі 190 градусів Цельсія (190°C). При цьому на одну пластину можна записати до 360 терабайт даних.
Запис йде з використанням фемтосекундного лазера з довжиною хвилі 1030 нм, імпульсами по вісім микроджоулей тривалістю 280 фемтосекунд із частотою 200 кГц, за допомогою випалювання у кристалі точок, шарами на відстані 5 мкм один від одного (1 мікрометр - одна мільйонна метра) на глибині 140 мкм від поверхні кварцового скла.
"Випалені наноструктури змінюють поляризацію світла, що проходить через скло. Таким чином, зчитати інформацію можна за допомогою оптичного мікроскопа і поляризатора", - наголошується в дослідженні.
Зауважимо, що дану технологію запису електронних даних було вперше продемонстровано у 2013, коли на диск зберегли документ розміром до 300 КБ, який згодом вдалося успішно зчитати.
Зокрема, на кварцовий диск записали кілька найважливіших з точки зору вчених текстів. Всього записано чотири пластини: Загальна декларація прав людини, Біблія, Велика хартія вольностей і монографія Ньютона "Оптика".
Фото: Загальна декларація прав людини, записана у 5D-структурі (ScienceDaily)
На думку вчених, новий науковий експеримент допоможе зберегти знання на носії, який може зазнати людство. Так, накопичувачі такого типу можуть стати в нагоді організаціям, яким доводиться справлятися з величезними масивами даних, в тому числі музеї, бібліотеки та промислові підприємства.
"Дивно навіть думати про те, що ми створили технологію, що дозволяє зберігати документи та іншу інформацію для майбутніх поколінь. Ця технологія може зберегти все, що ми вивчили", - заявив глава проекту професор Пітер Казанскі.
Як повідомляється, на цьому тижні розробники опублікують всі подробиці проекту. Між тим, в даний час йде вивчення можливості комерційного використання носіїв інформації нового типу, під час якого розробники проведуть переговори з великими технологічними корпораціями.
Нагадаємо, американська Intel пообіцяла модуль для Інтернету речей за менш ніж десять доларів. Раніше корпорація оголосила про створення нового класу пам'яті, що перевищує швидкість флеша в тисячу разів.
Крім того, напередодні інший американський проізволітель інтегрованою електронікою AMD анонсувала нову екосистему для дата-центрів, раніше відому під кодовою назвою Seattle. Як зазначалося, її запуск відкриває нову еру інновацій, можливостей вибору і масштабованої продуктивності для серверів, вбудованих мережевих систем і додатків для зберігання даних.