Борг України став унікальним юридичним кейсом з невизначеним строком розгляду. Про це заявив старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб.
"Президент Росії Володимир Путін дав доручення міністру фінансів РФ Антону Сілуанову подати в суд на Україну у випадку непогашення до кінця року боргу в $3 млрд. Термін погашення українських євробондів, випущених на ірландській біржі, закінчується 20 грудня 2015 року. При досягненні цього терміну, на погашення дається ще 10 днів, і після 30 грудня формально наступає дефолт, що дає право власнику облігацій звертатися в суд", - заявив аналітик.
Він нагадав, що "Росія не приєдналася до загального пулу комерційних кредиторів, з якими Україна погодила реструктуризацію боргу, що включає списання 20% від його номіналу".
"На зустрічні пропозиції Росії зробити розстрочку виплат на три роки під гарантії США, Євросоюзу або першокласного банку, не погодилася вже Україна. Вона послалася на те, що умови домовленостей щодо реструктуризації з іншими кредиторами не дозволяють надати Росії кращі умови. При цьому США офіційно відмовилися від гарантій, а представники ЄС відповіли відмовою в неофіційному порядку", - зазначив він.
За словами експерта, "каменем спотикання до вівторка було спірне питання статусу цього боргу. Заборгованість була оформлена за унікальною схемою, яка не мала прецедентів при наданні офіційних кредитів".
"Перспективи судового розгляду Росії з Україною досить неоднозначні. Згідно проспекту випуску євробондів, він регулюється англійським правом, і держатель паперів може подати на емітента національний англійський суд, ініціювати арбітражний процес у Лондонському міжнародному третейському суді або в будь-якому іншому суді відповідної юрисдикції. Досить імовірно, що українська сторона захоче висунути Росії зустрічні позови, що не відносяться до випуску бондів, але пов'язані з іншими аспектами двосторонніх відносин. В результаті судовий розгляд може бути затягнуте на невизначений термін", - резюмував аналітик.