ua en ru

"Не потрібно боятися самовираження": Fontaliza про музику, українську мову і "тваринну сутність" людей

"Не потрібно боятися самовираження": Fontaliza про музику, українську мову і "тваринну сутність" людей Колаж РБК-Україна

Учасники відомої своїми потужними лайвами команди розповіли LITE про новий альбом, скандальний кліп і проблеми суспільства

За останній рік українська група Fontaliza зробила чимало роботи за мірками будь-якої музичної команди. Гурт випустив два кліпи - навесні на пісню "Повільний Рок-н-рол", восени - на пісню "Тварина". Останній, до речі, викликав бурхливі обговорення відеоряду в мережі - у групи з'явилися як нові шанувальники, так і хейтери. Ще команда зіграла на трьох музичних фестивалях, і головне - випустила альбом "Фірмові Рухи".

Ми зустрілися з музикантами Fontaliza - братами Пашею і Юрою Холошевими в день виходу їх платівки.

Відразу про головне для вас: у Fontaliza вийшов новий альбом. Розповідайте.

Павло Холошев: У нас вийшов четвертий альбом під назвою "Фірмові Рухи", в ньому сім пісень. Найбільша кількість музичних стилів зі всіх наших альбомів саме в цьому. У ньому є реггі, R&B, брит-поп і навіть джазова балада, де співає Юра. Коли приходиш на танці, часто змінюється музика, так і у нас в цьому альбомі.

Юрій Холошев: Альбом вийшов як калейдоскоп. Все в ньому є.

Павло Холошев: Ми вирішили зробити цей альбом україномовним. Для нас це нова висота, нова межа. Ми вже писали російською, англійською і тепер зважилися на українському. Це було складно - не підвести рідну мову українську, написати гідні тексти. Всі треки на українському крім одного - "4.20", це пісня з газетних заголовків російською мовою.

Тобто ви брали заголовки з російських газет?

Павло Холошев: З українських російськомовних. Пісня називається "4:20" і по часу триває 4:20. Три дні я прокидався о 4:20 ранку і намагався всі ці заголовки склеювати. Це перемога форми над змістом. Коли ми склеїли всі заголовки, я зрозумів, що в цій нісенітниці більше сенсу, ніж я уявляв.

"Не потрібно боятися самовираження": Fontaliza про музику, українську мову і "тваринну сутність" людей

Fontaliza (фото: РБК-Україна)

Ви задоволені альбомом? Що таке "Фірмові Рухи"?

Павло Холошев: Задоволені, так. І раді, що спробували щось нове. Чому "Фірмові Рухи"? Я коли приходив на танці, розумів, що у мене немає фірмового руху. Я комплексував, люди говорили мені: "Ти затиснутий, нервуєш". А все тому, що у мене не було фірмового руху. І потім, коли я знайшов його, - це ніби знаходиш себе, тобі гарно і комфортно. Не потрібно боятися самовираження, потрібно пробувати щось нове. Це дуже сміливий для нас альбом.

Ви писали українською для того, щоб пісні звучали на радіо?

Павло Холошев: Мені завжди подобалася музика будь-якого напрямку, яка звучить українською гармонійно.

Як вам ваш останній кліп "Тварина"?

Павло Холошев: Жахливо кльово (посміхається).

Юрій Холошев: Мені подобається, що нас почали хейтити в коментарях до кліпів нарешті. Прочитав вчора цікавий коментар, писали, що ми "біосміття".

Відео: YouTube/Fontaliza

Розкажіть ідею кліпу.

Павло Холошев: Ідея - показати засилля сексуальної реклами і всього того агресивного сексу, що ллється на тебе з екрану телевізора, Інстаграму, нових соціальних джерел.

Юрій Холошев: Кліп вийшов скандальним. Настільки скандальним, що скандал був навіть всередині колективу. У нас серйозний спір викликало відео. Особисто мені здавалося, що це за гранню і публікувати не можна.

Розкажіть як знімали, хто режисер? Правда, що ваш продюсер знімається в кліпі?

Юрій Холошев: Ми довгий час хотіли познайомитися з режисером Кадімом Тарасовим і завдяки нашому продюсеру, яка також знімалася в кліпі, ця зустріч одного разу відбулася. Ми були вражені, наскільки швидко Кадіму приходять в голову ідеї, як їх багато, і які вони круті.

Павло Холошев: Кадім придумав ідею, взяв телефон і буквально відразу почав знімати. Ми вийшли в центр, на Хрещатик, я не очікував, що це так швидко станеться. Кадім сказав: "Швидко ставай в натовп і починаємо знімати. Вривайся, стрибай, кричи: "Тварина" на всю вулицю і грай на гітарі". І я став це робити. Божевільна для мене ідея, я не звик до таких штук на вулиці. І мені дуже сподобалося. Зйомки також проходили в метро, на стадіоні...

"Не потрібно боятися самовираження": Fontaliza про музику, українську мову і "тваринну сутність" людей

Fontaliza (фото: РБК-Україна)

Ви отримували дозвіл на зйомку в метро?

Юрій Холошев: Ні, не отримували.

Павло Холошев: Кліп спочатку був провокаційним, андеграундним, скандальним. Я забув медіатор і мені цілий день довелося грати на гітарі пальцем, тобто до вечора палець вже був у крові і гітара теж... Шкода, що цього не видно в кліпі.

Що за дівчата знімалися в кліпі?

Павло Холошев: Це все наш продюсер. Вона була головною по дівчатам.

Юрій Холошев: Взагалі-то дівчат нам Женя Галич організував. Він написав у себе в Фейсбуці, що особисто займався кастингом і знайшов нам дівчаток для кліпу.

Павло Холошев: Я вперше про це чую, звичайно (сміється).

Батьки вас не засудили за кліп?

Юрій Холошев: Мама засмутилася...

Павло Холошев: Але потім я сказав їй, що я загубив паспорт, і вона забула про кліпі. Дивно, що на кліп більш негативно реагують чоловіки. Тобто для них трусики - як червона ганчірка. Принаймні жінки могли б обуритися з-за несправедливості. Злегка, мені здається, пахне сексизмом. Якби я був жінкою, я б обурився і відкрив антифановий рух проти кліпу Fontaliza "Тварина".

Юрій Холошев: Мені здається, кожна жінка знімає себе на телефон, просто не публікує.

"Не потрібно боятися самовираження": Fontaliza про музику, українську мову і "тваринну сутність" людей

Fontaliza (фото: РБК-Україна)

Але якщо серйозно - це ж для вас перша соціальна заява. Що на вашу думку зараз відбувається з соціумом? Робите ви щось для того, щоб щось змінити?

Павло Холошев: Ми нічого не робимо. Ми як гасова лампа, що горить у темряві і на неї злітаються. Хтось літає навколо неї, хтось згорає разом з нею.

У вас був заявлений концерт у жовтні в Києві, ви його скасували чи перенесли?

Павло Холошев: Ми не встигли ідельно підготуватися і вирішили, що краще перенесемо концерт на весну і зробимо максимально класне шоу, аніж це буде в напівсирому варіанті. З невивченими фірмовими рухами.

Де потрібно слухати ваш новий альбом, щоб зловити настрій і посил?

Павло Холошев: У мене є мрія. Зібрати всіх моїх друзів. Ми б взяли смачну каву, приглушили світло, щоб створити обстановку, яка вабить до танцю. Включили б альбом "Фірмові Рухи" і всі б стали під нього танцювати, і кожен би знайшов свій фірмовий рух. Тому я рекомендую його слухати на вечірках з друзями.

Раніше LITE зібрав для вас топ кращих вітчизняних музичних новинок вересня, які порадують і обов'язково піднімуть вам настрій.

Відео: РБК-Україна