Лікар-оториноларинголог розповіла про причини носових кровотеч і дала поради, як надати першу допомогу
Напевно, кожен хоч раз у житті стикався з таким неприємним станом як кровотеча з носа. Хоча це патологія, яка зустрічається досить часто, лікар-оториноларинголог і керівник напрямку оториноларингології ММ "Добробут" Юлія Шукліна розповіла у коментарі для РБК-Україна, що воно далеко не так безневинне, як прийнято вважати.
Всюдисуща статистика стверджує, що епістаксису – так правильно називати носову кровотечу, – схильні 60% людей. Причому найчастіше страждають діти до 10 років і дорослі після 60.
Всупереч поширеній думці, кровотеча не виникає саме по собі,оскільки не є самостійним захворюванням та може бути симптомом зовсім іншої недуги.
Чому взагалі з'являється кров? Це відбувається через те, що у слизовій оболонці носа знаходиться велика кількість судин. Їх пошкодження і призводить до крововтрати. Звичайно, частіше за все вина лежить на механічних травмах. Але буває і таке, що кров виникає, здавалося б, на порожньому місці. Давайте розберемося, чому це відбувається.
Підвищений тиск. При стрибку артеріального тиску різко збільшується напруга в судинах і зростає ймовірність порушення їх цілісності. Особливо якщо судини вже були вражені (наприклад, атеросклеротичними бляшками). У той же час носова кровотеча при гіпертонічному кризі - це природний захист організму від крововиливу в мозок - надлишок крові "скидається" в більш безпечному для організму місці.
Погане згортання крові. Кровотеча може виникнути через хвороби крові, печінки, селезінки. А ще на появу кровотеч може впливати прийом антикоагулянтів – препаратів, які розріджують кров (аспірин).
Запальні процеси. Кровотеча нерідко трапляється на тлі вірусних інфекцій (того ж ГРВІ). Причина в тому, що вірус знижує еластичність стінки судин, і вони стають ламкими.
Недостатня вологість повітря. Якщо пересихає слизова носа (через морозне або сухое повітря), судини так само стають ламкими.
Анатомічна природа. Можливе порушення самої вистилки судини (хвороба Рендю-Ослера,Ж наприклад), аномальний розвиток вен і артерій, дистрофічні зміни в слизовій оболонці носа.
А ще носові кровотечі можуть бути симптомом захворювань серця, інфекційних хвороб, атеросклерозу, новоутворень у носі та багатьох інших.
Кровотеча оцінюється за величиною крововтрати. Також воно може бути раптовим (трапиться один раз) і рецидивуючим (повторюваним). А ще кровотеча розділяється за своєї дислокації.
З передніх відділів носа. Це явна кровотеча, при якій кров витікає з ніздрів назовні. Часто буває у дітей. Виникає в області перегородки носа (так звана зона Кіссельбаха).
Кровотеча з задніх відділів носа більш небезпечна в зв'язку з тим, що складно оцінити ступінь крововтрати. Така кровотеча менш помітна: кров стікає по задній стінці глотки і проковтується пацієнтом. Частіше спостерігається у дорослих. Вимагає особливого підходу в лікуванні та диференціальній діагностиці, оскільки може бути проявом більш серйозних захворювань (таких як мальформація решітчастої артерії, синдром Рендю-Ослера і так далі).
Для того, щоб зупинити кров, необхідно на 3-4 хвилини притиснути крила носа до носової перегородки.
Не потрібно закидати голову назад. Навпаки: слід нахилити голову і покласти холод на перенісся або потилицю.
Оцініть, якого кольору слина. Якщо вона рожева або з домішкою крові, слід звернутися до лікаря, оскільки це ознака затікання крові в глотку і відділи ШКТ, які лежать нижче. Ні в якому разі не можна ковтати кров: згодом це може призвести до нудоти і блювоти і навіть спровокувати кровотечу.
Не поміщайте в ніс вату, та ще й не змочену перекисом – така тампонада не є ефективною.
Не можна сякатися – це може призвести до утворення згустку крові, який повинен закупорити посудину, щоб припинити крововтрату.
Якщо кровотеча з носа сталася лише раз і крововтрата була невеликою, то, швидше за все, лопнув маленький капіляр. Але якщо це сталося не один раз або крововтрата була значною з погіршенням самопочуття, потрібно терміново звернутися за допомогою.
На прийомі лікар-ЛОР збере весь анамнез, уточнить про супутні симптоми. Проведе загальний огляд, виміряє рівень артеріального тиску. Також потрібно буде здати загальний аналіз крові (важливий рівень тромбоцитів, еритроцитів і гемоглобіну) і коагулограму – дослідження на згортання крові.
Після того, як лікар виявить локалізацію кровотечі і його причину, він направить до відповідного фахівця.
Для того, щоб зміцнити слабкі судини носа, показана вітамінотерапія. А саме – вітаміни А і С. Дітям в раціон додайте моркву, гарбуз з маслом або сметаною. Також в осінньо-зимовий період приділіть увагу цитрусовим.
Якщо ламкість судин спровокована тонкою слизовою і це не загрожує життю захворювання, в такому випадку зволожуйте її, використовуючи назальні ізотонічні розчини.
При гіпертонічній хворобі чітко контролюйте свій артеріальний тиск і приймайте необхідні препарати, прописані вашим терапевтом.
Відео: Як розпізнати симптоми серцевого нападу і надати першу допомогу (video.rbc.ua)
Раніше експерт розповів, чому в лікарні швидкої допомоги закрили відділення для безхатченків.
Також українська дієтолог назвала топ-3 маловідомих фактів про яблука.