Знай міру: дієтолог розповіла про доступних джерелах Омега-3,6, 9 і зробила застереження
Дієтолог розкрила правду про життєво важливі жирні кислоти
Жирні кислоти Омега-3,6 і 9 незамінні для організму, а їх одержання ззовні є життєво важливим. Отримати їх можна з їжі, але варто бути гранично акуратним, адже вся справа в концентрації і те, що має приносити користь може заподіяти шкоду. Дієтолог Ольга Безугла в Instagram розповіла про цінні джерела Омега-3,6 і 9 і пояснила, на що варто звернути увагу.
Вибираючи рослинну олію, зверніть увагу на наступні параметри:
- Рафінована чи нерафінована;
- Співвідношення жирних кислот омега-3 і омега-6;
- Багато в ньому омега-9.
Рафінована олія – це "суперочищений" продукт. Після багатоступінчастої очищення олія втрачає характерний аромат, стає світлою і прозорою.
⠀Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Головний недолік рафінованої олії – при очищенні з неї видаляються всі корисні речовини. А ще, вона позбавляється яскравого смаку, тому майже ніякого аромату і присмаку страв не надає.
⠀
Але нерафінована олія піниться при смаженні, тому її краще використовувати для салатів. Вона відмінно поєднується з великою кількістю продуктів.
⠀
Омега-9 організм може синтезувати сам з омега-3 і омега-6. Тим не менш, олія з великою кількістю омега-9, наприклад, оливкова і рапсова дуже корисна. З її допомогою можна знизити рівень тригліцеридів і "поганого" холестерину в крові.
⠀Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Омега-3 і 6 – незамінні кислоти, і їх необхідно отримувати з їжею в певному співвідношенні. Омега-3 кислоти виявляють протизапальну дію, а омега-6 у великій кількості стимулюють запалення.
⠀
"Західна дієта" шкідлива, тому що співвідношення омега-6/3 становить 15/1, а іноді і більше. Дослідження доводять, що переважання в рослинній олії омега-6 кислот сприяє розвитку окисного стресу. Велика кількість вільних радикалів кисню окисляє ліпопротеїни низької щільності, які підвищують ризик атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.
Тому при виборі рослинної олії враховуємо співвідношення омега-3 і омега-6 кислот. Співвідношення омега-3/омега-6 залежить від рослинної олії:
- Лляна – 4.2/1;
- Рижієва – 2/1;
- Оливкова -1/14;
- Кукурудзяна – 1/46.
Ілюстративне фото (www.pexels.com)
Корисне співвідношення омега-6 і омега-3 в олії - це 4/1. Така олія захищає судини від атеросклерозу і знижує ризик серцево-судинних хвороб, однак при різних хворобах рекомендоване співвідношення може бути 2-3:1 (гостре аутоімунне запалення) або 5:1 (бронхіальна астма).
Нагадаємо, що раніше дієтолог Ольга Усенко розповіла про засади домашнього детоксу.
До речі, дієтолог Єва Шишова розписала осіннє меню для імунітету і від депресії.