Запах, смак і колір продуктів теж впливають на наш стан
Що може підняти вам настрій? Сонячна погода, улюблена музика, аромат букету бузку... Ми сприймаємо світ різними органами чуттів і часом навіть не помічаємо як на нас впливають ті чи інші речі. Наприклад, не тільки мікроелементи, але і запах, смак і колір продуктів впливають на наш стан. Нутриціолог Світлана Нікітчук розповіла на своїй сторінці в Instagram,
що можна додати в раціон, щоб позбутися апатії і поганого настрою.
Антидепресанти у вашій тарілці:
⠀
1. Червоний колір стимулює та бадьорить нервову систему
⠀
До того ж у червоних овочах і фруктах знаходяться фітоелементи - лікопін і антоціани, які допомагають боротися зі старінням клітин, і запобігають виникненню почуття пригніченості і нудьги. Особливо багаті лікопіном помідори черрі і кавуни.
⠀
А червоний перець Чилі дає не тільки гострий смак, але і викид ендорфінів, подібний до того, що спостерігається після тривалої тренування в спортзалі, ось чому багато хто любить гостреньке.
⠀
Ілюстративне фото (pexels.com)
2. Помаранчевий колір налаштовує на творчий лад
⠀
Апельсини і мандарини здатні здорово підняти настрій, навіть їх аромат дає прилив енергії.
⠀
До того ж у помаранчевих фруктах і овочах, наприклад у моркві міститься бета-каротин - антиоксидант, корисний не тільки для зору. Він покращує розумові процеси, а також захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолету, що особливо приємно в літній період.
⠀
3. Жовтий колір очищає розум, дає ясність мислення
⠀
Жовтий болгарський перець, лимон, ананас, диня і манго багаті вітаміном С і калієм, тому зміцнюють судини і роботу серця.
⠀
А про те, що банани сприяють виробленню серотоніну ви, напевно, знаєте, тільки не забувайте, що банан ще і дуже калорійний!
⠀
Ілюстративне фото (pexels.com)
4. Зелений - колір гармонії
⠀
Пучок свіжої зелені, скибочки авокадо або блюдо з морською капустою. В зелені міститься фолат, пригнічує депресію, авокадо сприяє синтезу серотоніну, морська капуста багата вітаміном B, дефіцит якого може викликати хронічну втому і погіршення настрою.
Ілюстративне фото (pexels.com)
Раніше дієтолог Наталія Макієнко розповіла, чи шкідлива кава без кофеїну. Вона навела аргументи, чому краще відмовитися від цього напою.