У суботу президент України відвідав Москву
У суботу Віктор Янукович підкинув ще одну загадку як українським , так і європейським політикам . Його зустріч з Володимиром Путіним - третя за останні три тижні - виявилася таємницею , покритою мороком ще сильніше , ніж сочинська , про підсумки якої нічого так і не просочилося навіть у кулуари вітчизняної політики . Цього разу - на відміну від історії з Сочі - загадкою виявилося навіть місце зустрічі двох лідерів : прес-служба українського президента коротко повідомила про візит в Російську Федерацію , під час якого Янукович і Путін « обговорять питання торговельно -економічних відносин » двох країн напередодні Вільнюського саміту. Їхні російські колеги не повідомили і цього.
За словами близького до Кремля політолога Сергія Маркова , переговори були в Москві : « У п'ятницю президент Росії зустрічався з представниками муніципальної влади , причому ця зустріч була запланована в Суздалі , проте її перенесли в Кремль через підготовку до візиту українського президента». Втім , це зокрема. Куди важливіше підсумки переговорів , про які відомо стільки ж , скільки про підсумки сочинської зустрічі. Тобто нічого . Правда , вже з самого факту московської зустрічі можна зробити висновок , що остаточної домовленості в Сочі ще не відбулися. А той же Марков упевнений , що домовленостей поки взагалі немає: «Янукович вирішує завдання , як відновити відносини з Росією , при цьому вирішивши питання по асоціації. На нього виявляється шалений тиск і з боку ЄС , і всередині країни , та й російське керівництво теж тисне . Але у Януковича чудове чуття . І він розуміє , що вибір зробити потрібно , але вибір на користь тих , хто дасть гарантії. Янукович бачить , що Європа багато обіцяє , але знає , що її обіцянки часто не виконуються. З іншого боку , він хоче і від Росії отримати не обіцянки , а гарантії виконання тих умов , які йому назвали. Кажуть , що він кидається, але насправді він цілком логічно веде переговори з двома сторонами , намагаючись вибити з обох найбільш вигідні для України умови. Є ціна приєднання до будь-якого з геополітичних проектів , але є і ціна неприєднання , яка в останні дні дуже сильно підвищилася ».
«Сегодня» вже писала про інформацію джерел , що Путін вважає «ціною неприєднання» до зони вільної торгівлі з ЄС кредит в $ 15 млрд і новий газовий контракт , в якому базова ціна у формулі вартості газу буде $ 270 замість нинішніх $ 450. Якщо це так ( а багато факторів свідчать на користь даної версії) , то мета суботньої зустрічі - домогтися від Путіна гарантій виконання даної обіцянки . З іншого боку , це як і раніше може бути елементом торгів з ЄС щодо підписання Угоди про асоціацію без вирішення питання по Юлії Тимошенко (яка , за нашою інформацією , за Вільнюським самітом однозначно буде стежити з харківської лікарні). Правда , не факт , що однієї угоди буде достатньо , щоб перебити пропозицію Путіна.
Відразу після суботньої зустрічі Януковича з Путіним змінилася тональність заяв радника російського президента Сергія Глазьєва , раніше віщав про апокаліпсис , який чекає Україну після Вільнюса. Вчора Глазьєв заявив , що в разі непідписання угоди про асоціацію Росія готова розширити співпрацю з Україною в атомній енергетиці , авіа-і ракетобудуванні . Зокрема , за його словами , Москва готовий створити спільне виробництво літаків Ан -124 , Ан -140 і Ан -148 , а також надати технології для створення замкнутого ядерного циклу .
Поки Янукович зберігає мовчання навколо своїх двох останніх зустрічей з Путіним , за нього говорить прем'єр. Микола Азаров у суботу видав одразу кілька тез , які характеризують нинішню лінію влади. Теза перша : «Президент і уряд роблять все можливе , щоб угода про асоціацію була підписана» . Теза друга : «Якщо хтось , це насамперед стосується європейських політиків , візьме сміливість поставити на ваги долю країни і дуже сумнівне вимога щодо Тимошенко , то він візьме на себе велику відповідальність. І це буде не наша відповідальність ». Теза третя : «Для нас зараз , насправді , ключова проблема - це домовитися з Росією. Ми втратили 25 % товарообігу .
Ми не можемо в таких умовах не вирішувати цю проблему. Від цього залежать робочі місця , заробітні плати десятків тисяч наших людей. Я сподіваюся , що ми зуміємо вирішити цю проблему ».
На думку політолога Костя Бондаренка , слова Азарова про те , що « ключова проблема» - це Росія , не означають зміну вектора : «Прем'єр просто нагадав європейцям , що асоціація вигідніше їм , ніж нам , що ми в короткостроковій перспективі втрачаємо куди більше , ніж набуваємо . Тому м'яч на стороні Брюсселя , і йому не варто перекидати його на нашу половину у вигляді проблеми Тимошенко . Простіше кажучи , Азаров сказав: або погоджуйтеся на договір з нами в тій ситуації , яка вже склалася , або ми підемо прицінюватися до інших товарів . Хоча моя думка , що якщо Путін дійсно дасть хороший газовий контракт в обмін на відмову від асоціації , Януковичу однозначно треба погоджуватися - за такі дипломатичні перемоги ставлять пам'ятники ».