ua en ru

Юлія Тимошенко спробувала «поховати» єдиного кандидата від опозиції

Останнім часом український політикум був зосереджений на темі підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. Проте звичайна для української політики підкилимна боротьба , хоч і пішла на другий план , проте триває.

Головною новиною тижня стало інтерв'ю Юлії Тимошенко « Українській правді » , значну частину якого вона присвятила доказу того , що опозиції ні в якому разі не можна виставляти в першому турі президентських виборів єдиного кандидата. Логіка її послання така: якщо опозиція визначить єдиного кандидата , це дасть можливість політтехнологам Віктора Януковича мобілізувати російськомовний електорат на темі боротьби з « фашистами » , « бандерівцями » та іншими «ворогами радянського народу».

За логікою екс -прем'єра , якщо опозиція рушить на вибори кількома колонами , то, дивись , електорат президента заплутається в трьох опозиційних соснах , розгубиться , демобілізується і не піде на вибори. А протестний електорат мобілізується в другому турі навколо будь-якого з опозиційних кандидатів , який туди потрапить. Крім того , як побоюється Тимошенко , єдиного кандидата можуть просто зняти через суд , взагалі залишивши опозицію поза передвиборної гонки . Також Тимошенко чітко заявила , що «Батьківщина» буде виставляти свого кандидата , давши зрозуміти , що їм буде Арсеній Яценюк ( якщо вона сама не вийде на свободу) .

Як треба розуміти

Очевидно , що заяви Тимошенко б'ють по амбіціях Віталія Кличка , який в останні місяці проводить велику роботу на переконання колег- опозиціонерів у необхідності поставити на нього як єдиного кандидата в першому турі (підстава - у нього на даний момент найбільший рейтинг серед всіх опозиціонерів ) . Не дивно , що Кличко вступив з Тимошенко в полеміку. «Вважаю , що Юлія Володимирівна не права. Тільки єдиний кандидат дасть можливість відсікти всіх технічних кандидатів , які просто розтягнутий голоси » , - заявив Кличко.

Так само вважає ще один видатний опозиціонер Юрій Луценко. Він заявив , що єдиний кандидат від опозиції вже в першому турі може показати хороший результат , що буде мати сильний психологічний вплив . Навіть у « Батьківщині» не всі згодні з лідером. « У фракції йдуть зараз дискусії - хтось згоден з Тимошенко , хтось ні. Ці дискусії триватимуть до весни . І в квітні буде прийнято якесь рішення » , - говорить нардеп від « Батьківщини »Юрій Стець.

Втім , якщо Тимошенко буде і далі наполягати на тому , щоб « Батьківщина» висувала свого кандидата , навряд чи в партії зможуть цьому суперечити. А значить , і єдиного кандидата від опозиції не буде. Залишається , правда , відкритим питання , чому Юлія Володимирівна так активно виступає проти єдиного кандидата? Чи справді переживає за долю опозиції чи її просто не влаштовують особистості претендентів на це звання.

Ще однією важливою політичною новиною тижня став законопроект глави регламентного комітету , регіонала Володимира Макеєнка про скорочення кількісного складу депутатських груп . Зараз , за регламентом , чисельність нових груп повинна дорівнювати самої нечисленної фракції. У нинішньому складі це фракція КПУ , 32 людини. У проекті пропонується скоротити чисельність груп до 15 членів .

Як треба розуміти

Макеєнко каже , що закон потрібен для того , щоб дати можливість мажоритарникам консолідуватися в групи , а не йти на уклін до партійних фракціях. Опозиція і комуністи вважають , що влада хоче полегшити собі процес перевербування опозиційних депутатів і створити з них нові групи , які голосуватимуть солідарно з Партією регіонів (зараз ПР для проведення законів потрібно домовлятися або з опозицією , або з комуністами ) . У той же час злі язики кажуть , що процес перевербування гальмується не так регламентом Ради , скільки необхідністю персонального голосування . Раніше можна було перекупити не тільки депутата , а й його картку , яка здавалася на зберігання потрібним людям і голосувала як треба. Зараз же нардепи повинні голосувати кожен сам за себе. Тому вони можуть взяти гроші за перехід , а потім натискати кнопки як душі завгодно . Тому більш економічно домовлятися з депутатами в кожному конкретному випадку за окрему плату.

Одна з головних тем обговорень між депутатами Ради - на кого тепер опуститься судовий сокиру Юрія Кармазіна , за позовами якого суд позбавив мандатів вже кілька нардепів (останній - Ігор Марков ) . Днями інтернет вибухнув чутками , що на підході чергова партія позовів . У числі потенційних жертв називали кілька харківських нардепів - регіоналів (зокрема - власника ринку « Барабашово » Олександра Фельдмана ) , позафракційних депутатів Віталія Чудновського , Льва Миримського і Віктора Тимошенко , а також регіонала Миколи Левченка , який раніше виступив з жорсткою критикою позбавлення нардепів мандата через суд . «Якщо це так , то я готовий , нехай подають до суду. Будь-яких підстав і причин я не бачу , крім психічного стану Кармазіна » , - прокоментував нам ці чутки Левченко.

Фельдман сказав нам , що нічого не знає по даній темі . Коментарі інших нардепів вчора отримати не вдалося. Сам Кармазін не підтвердив цю інформацію , але і не спростував , сказавши , що « не хоче спалити докази завчасно ».

Як треба розуміти

Чистки в парламенті - дієвий спосіб тримати у вузді депутатський корпус. Однак його застосування без міри може викликати консолідоване опір у всіх фракціях. Тому як дамоклів меч він , мабуть , більш ефективний. «Думаю , що найближчим часом інших депутатів чіпати не будуть , - вважає політолог Кость Бондаренко. - Але чутки про це будуть розпускатися і далі, щоб нардепи активніше йшли на співпрацю ».