Янукович обговорив євроінтеграцію зі світовими лідерами
Політична частина візиту президента до Штати завершена. Віктор Янукович зустрівся з усіма світовими лідерами , яких хотів побачити (переговорів з Володимиром Путіним не було , так як той традиційно був відсутній ) .
Із запланованих зустрічей найменше афішувалася бесіда з Бараком Обамою. І не тільки тому , що вирвати у графіку президента США навіть пару хвилин - питання не з легких. Зустріч з Обамою , необхідна з точки зору економічних питань (зокрема , кредиту від МВФ , залежного від Білого дому ) , не могла бути надто приємної з точки зору зовнішньої політики : американський лідер оголосив про бажання розпочати війну проти Сирії , а український - виступив проти цієї війни , більше того - запропонував один із способів її мирного врегулювання - утилізацію сирійської хімічної зброї в Україні .
Проте зустріч Януковича з Обамою відбулася. «Це була традиційна зустріч під час прийому , на якій не планувалося вирішення яких-небудь питань, - розповів український президент. - Ми коротко обмінялися думками щодо точки зору щодо Сирії. Я свою точку зору висловлював публічно і підтвердив упевненість в тому , що будь-який мирний шлях краще будь , навіть самої короткої війни , яка завжди веде до гуманітарної катастрофи . Також ми торкнулися ситуації з європейською інтеграцією . Я сказав , що ми впевнено йдемо цим шляхом , і ця інформація була прийнята американським президентом ».
Якщо зустріч з Обамою була потрібна скоріше як сигнал решті світу , що Америка нас підтримує , то дві зустрічі з європейськими лідерами були присвячені актуальною для України темі - майбутнього підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Те , на що в розмові з Обамою пішла хвилина , на переговорах з лідерами ЄС і з сімома президентами країн Центральної Європи ( яких уже нарекли «група « Друзі України » ) зайняло майже дві години.
«Ми скористалися тим , що на сесію традиційно збирається багато глав держав , і використовували цю можливість для того , щоб ще раз обмінятися думками напередодні дуже важливих подій , наших спільних подій для України та Європи , - розповів Янукович. - Можна сказати , ми підвели підсумки роботи , зробленої за останній час. Фактично невирішеними залишилися два питання - закон про прокуратуру і зміна закону про вибори. І третє питання - відомий питання Тимошенко . Я вже неодноразово говорив , що зараз працює місія ( Кокса-Квасневского. - Авт.) , Висновки якої будуть важливі. Яким буде підсумок , стане ясно вже ближче до засідання ради міністрів закордонних справ країн ЄС (15 жовтня , - Авт. ) ».
Політологи . Експерти кажуть , що проведені зустрічі - демонстрація Євросоюзом схвалення обраного Україною шляху. « Така кількість зустрічей на такому високому рівні - унікальний випадок для нас. І не має значення час проведений з лідерами Євросоюзу і Обамою , важливий факт - це демонстрація того , що нас підтримують і схвалюють вибраний Україною шлях . Тепер важливо - символічна це підтримка або матеріальна . Думаю , Янукович порушував питання матеріальної підтримки.
Лідери ЄС же до останнього будуть говорити про Тимошенко , але на 99 % я впевнений рішення про підписання з Україною угоди про асоціацію вже прийнято , і воно позитивне » , - вважає політолог Михайло Погребинський.
«З Обамою була зустріч , а просто обмін думками . Однак навіть такий обмін думками дуже важливий: він свідчить , що президент США не ігнорує президента України і вислуховує його і що Україна залишається партнером США » , - вважає політолог Володимир Фесенко.
До слова , Україна сподівається ратифікувати Угоду про асоціацію з ЄС вже навесні , заявив заступник директора департаменту ЄС МЗС України Володимир Бачинський. «Якщо угода буде підписана в листопаді , то документ піде на ратифікацію в Раду і , відповідно, - на отримання відповідної згоди Європарламенту. Ми очікуємо , що це може відбутися навесні 2014 ». «Думаю , все пройде не так швидко. Є момент з Тимошенко , а крім того , вони можуть затягнути ратифікацію до закінчення президентських виборів. Вона може розтягнутися на кілька років » , - говорить Фесенко.
Вчора , коли в Києві вже була ніч , президент почав економічну частину свого візиту. Серед іншого , в ній були заплановані зустрічі з керівництвом енергетичних компаній « Шеврон » і « Ексон Мобіл» . Причому напередодні з ними вів переговори міністр ПЕК Едуард Ставицький , і , за словами Януковича , він мав підготувати все для підписання договорів. Яких - президент не сказав , залишивши цей «ласий шматок » Ставицькому (втім , з « Шевроном » і так ясно , що мова йде про сланцевий газ в Галичині) . Але попередній підсумок газових переговорів підвів: «Ми продовжуємо йти шляхом диверсифікації енергопостачань , ми продовжуємо шукати можливості збільшення видобутку власного газу. Сьогодні ми вже видобуваємо 21 млрд кубометрів на рік , і поступово ця видобуток буде рости . У нас є мрія і є план - збільшення власного видобутку ще на 30 млрд до 2017 року . Ми хочемо будувати економіку на власних ресурсах або на ресурсах , куплених на світовому ринку по задовольняє нас цінами. Це стратегічне питання ».