ua en ru

Внутрішній протипожежний водогін: склад, монтаж і випробування ВПВ

Внутрішній протипожежний водогін (ВПВ) - це комунікація, яка монтується для організації пожежної безпеки в разі загоряння споруди. Прокладка такої конструкції в обов'язковому порядку проводиться в громадських і житлових будівлях, адміністративних будівлях. ВПВ включає в себе водопровідну мережу і додаткове обладнання, які в разі спалаху забезпечують своєчасну доставку води до пожежних кранів.

Для чого потрібна така система?

На сьогоднішній день існує два види подібних конструкцій:

внутрішній протипожежний водопровід;
зовнішній протипожежний водопровід.
Зовнішня система виконує функцію щодо забезпечення необхідною кількістю води техніки, яка займається гасінням пожежі зовні будівлі. Система протипожежного комунікації внутрішнього типу необхідна, для гасіння пожежі при його виникненні. Ця система є дуже важливою і монтується всередині практично будь-якої будівлі, де передбачено перебування людей. Як правило, в разі виникнення аварійної ситуації ця комунікація застосовується до прибуття пожежних розрахунків (якщо використання цієї системи не суперечить пунктам техніки безпеки).

Всі протипожежні водогони поділяються на два види. Розглянемо їх:

Багатофункціональна комунікація.
Система спеціального призначення.
У першому випадку комунікація використовується не тільки при аварійній ситуації, а й в господарських цілях. У більшості випадків багатофункціональний протипожежний водогін стикується з водопровідної комунікацією споруди.

Спеціальний протипожежний трубопровід застосовується виключно для усунення аварійних ситуацій, що виникли в результаті загоряння. Прокладається така система з міцних сталевих труб.

Внутрішній пожежний водопровід класифікується на два типи за своїм конструктивним виконанням. Розглянемо їх:

кільцевої;
тупиковий.
У першому випадку на трубопровід монтуються в певних кількостях запірні пристрої, які поділяють комунікацію на сегменти. У разі необхідності запірні елементи можуть відрізати пошкоджену ділянку водопроводу, що забезпечить його нормальне використання при гасінні пожежі. Тупикові водогони експлуатуються тільки в разі, якщо сума кінцевих пожежних кранів в системі не перевищує 12 шт.

Якщо показники тиску в цій внутрішньої комунікації не досягають необхідних норм, прописаних у відповідній документації, то тоді монтуються спеціальні насоси та інші установки, які здатні нагнітати тиск.

Варто зазначити, що такі насоси розміщуються, як правило, в спеціально відведених приміщеннях, які є суміжними з головною спорудою. Регулювання такої системи може виконуватися на відстані - дистанційно.

Автоматичний контроль забезпечується спеціальними блоками управління, які Стежать за рівнем води в ємностях і показниками тиску в системі. При зниженому тиску в системі така апаратура здатна запускати насосне обладнання, компенсаційна тиск до потрібного рівня.

З чого складається ВПВ?

Внутрішня протипожежна комунікація, транспортує воду, складається з наступних конструктивних елементів:

запірна арматура, яка монтується на вводах. Наявність такої арматури обумовлено тим, що систему ВПВ дуже часто стикуються з комунікаціями, транспортирующую питну воду до споживачів.
насосне обладнання. Насос монтується в разі необхідності (при недостатньому тиску в системі ВПВ);
водонапірні баки гідропневматичного типу. Такі ємності використовуються для зберігання певної кількості води, яка необхідна для початкового етапу боротьби із загорянням (до запуску насосного обладнання).
горизонтальна мережа ВПВ і стояки, розташовані у вертикальній площині. Монтуються такі конструкції індивідуально для різних типів будівель (в залежності від їх особливостей). Будівлі, що перевищують висоту в 5 поверхів, встановлюються внутрішні протипожежні комунікації, що з'єднуються з господарсько-питними водопроводами.


Такі комунікації мають вертикальні пожежні стояки, які закільцьовують поверху. Прокладаються такі системи, як правило, зі сталевих труб, проте, в деяких випадках допускається використання полімерних труб, що володіють сертифікатом пожежної безпеки.

кнопки, натискання на які запускає протипожежний насос або блокування спеціальних засувок. Ці елементи спрямовані на забезпечення підняття рівня води, розташованої усередині системи, в потрібний момент.
внутрішні пожежні крани. Повинні розташовуватися біля входів, на сходових площадках, коридорах і т. Д. Такі пристрої монтуються на висоті 135 см від підлоги. Дозволяється монтаж спарених і сусідніх портативних кранів.
ручний пожежний ствол, оснащений спеціальної сполучної головкою, а також пожежний рукав, який має дві головки. Розташовуються такі елементи всередині пожежних ящиків біля пожежного крана.
Необхідно відзначити, що внутрішня протипожежна комунікація повинна бути завжди в працездатному стані.

Вона повинна бути укомплектована всіма необхідними для нормального функціонування елементами. Під час ремонту ВПВ застосовуються протипожежні заходи, які регламентуються відповідною документацією.

Проектування і монтаж протипожежного водопроводу

Як правило, така комунікація, як внутрішній пожежний водопровід, монтується в громадських будівлях, на підприємствах різної спрямованості. Але його установка дозволяється і в житлових будинках.

Розглянемо споруди, які відповідно до протипожежних норм, повинні оснащуватися цієї захисною системою:

громадські споруди, обсяг яких перевищує 5000 м³;
гуртожитку;
офісні будівлі та адміністративні споруди, які належать до промислових підприємств;
готелі;
споруди, що мають культурну та спортивну призначення (театри, цирки, спортивні комплекси і т. д.);
житлові будівлі, висота яких перевищує 12 поверхів;
складські споруди та виробничі споруди вище 3 поверхів.
Установка ВПВ рекомендується в школах та дошкільних установах.

Проект протипожежного трубопроводу в обов'язковому порядку повинен включати в себе зовнішні та внутрішні елементи комунікації. Зовні монтуються пожежні гідранти, до яких під час пожежі підключаються рукава. Проект протипожежного трубопроводу обов'язково повинен враховувати індивідуальні особливості господарсько-питної комунікації, яка розташовується усередині будівлі. Це пов'язано з тим, що монтаж і водопостачання ВПВ починається від спеціальної обвідний засувки.

У разі необхідності, як уже було сказано вище, ВПВ оснащується насосом для нагнітання тиску. Крім розводки труб на різних поверхах будівлі, до монтажних робіт відноситься і установка пожежних шаф. Вони монтуються на кожному поверсі будівлі, а також на міжповерхових прольотах. Усередині пожежної шафи повинно розташовуватися наступне обладнання:

пожежні рукави. Довжина таких рукавів може бути різною (від 10 до 20 м);
пожежні стволи;
пожежні крани;
інструкція, в якій повинно бути докладний опис того, як саме використовувати перераховані вище елементи при виникненні аварійної ситуації.
Перевірка і випробування ВПВ

Ефективність протипожежної комунікації визначається з урахуванням спеціальних перевірок та випробувань. Головний параметр, який визначається під час планових випробувань цієї конструкції - корисний коефіцієнт водовіддачі водопровідної комунікації.

За нормами і правилами такі випробування виконуються не менше двох разів на рік. Вони проводяться в найбільш прийнятні періоди року (навесні і восени). Це пов'язано з тим, що температура навколишнього середовища при проведенні випробувань не повинна бути нижче 5 ° C.

За проведення таких перевірок і випробувань несуть відповідальність спеціалізовані організації і компанії, які мають дозвіл на подібні роботи. Розглянемо типи перевірок працездатності ВПВ:

перевірка на водоотдачу системи;
перевірка затворів механізмів протипожежних кранів.
Всі результати таких перевірок та випробувань заносяться в протоколи перевірки і, таким чином, здійснюється збереження даних і формування технічної карти пожежних кранів.

За матеріалами сайту: http://trubamaster.ru