Компанія MAVIR - оператор угорської енергосистеми не погоджує розподіл трансграничної потужності, запропоноване українською стороною, між постачальниками електроенергії. Вона в односторонньому порядку блокує надходження електроенергії з енергосистеми України. Як пояснив, перший заступник голови Мінпаливенерго, з початку року через дії компанії MAVIR постачання електроенергії з України до Угорщини здійснюються тільки транзитом через Румунію та Словаччину, в які енергоресурси експортуються безперешкодно.
Проблеми для угорських споживачів електроенергії
Безпосередньо до Угорщини постачання електроенергії з України не здійснювалися навіть, коли був припинений експорт природного газу з Росії через Україну. При цьому Ірина Тихончук - заступник директора державного підприємства «Укрінтеренерго», який є оператором експорту-імпорту енергоресурсів, повідомила, що блокування поставок компанією MAVIR не позначилося на експортних обсягів електроенергії до країн Європи. Так з її слів поставки енергоресурсів минулого місяця скоротилися всього на десять-одинадцять відсотків.
Але дане скорочення викликане зниженням промислового виробництва в Європі і пов'язано з падінням попиту на енергоресурси. Вона вважає, що дії MAVIR з блокування поставок завдає шкоди, перш за все, споживачам електроенергії в країні, так як енергоресурси з України могла б конкурувати з продукцією місцевих виробників і сприяла б встановленню справедливих цін. А це, звичайно, не вигідно угорським постачальниками енергоресурсів.
Укрмінтопенерго повідомляє, що своїми діями MAVIR намагається змусити "Укрінтеренерго" здійснювати поставки енергоресурсів через компанію «System Consulting Zrt» на умовах, невигідних для української сторони. Як відомо, зараз електроенергія постачалася на підставі контракту, укладеного між угорською компанією «System Consulting» і державною компанією «Укрінтеренерго». Контракт діє до 2015 року.
Електроенергія в подяку за газ
Сьогодні прем'єр-міністр України Микола Азаров подякував президента Угорщини Яноша Адера за надання можливості переправляти газ в країну через Угорщину. Газ, який придбаний на спотових європейський ринках, вважається відносно дешевим, тому Україна зможе значно заощадити на бюджетних витратах. При цьому Азаров зазначив, що незалежність України з енергетичної точки зору дуже важлива для країни, тому уряд вдячно Угорщини, що вона допомагає їй в цьому.
У минулому залишилися досить скрутні переговори з сусідами, пов'язані з отриманням даного ресурсу. Також прем'єр-міністр зазначив, що Україна готова реалізувати угорську прохання на збільшення поставок енергоресурсів, так як експорт електрики зможе повністю задовольнити угорські потреби в цьому ресурсі. Зазначимо, що днями імпорт газу в Україну почали здійснювати через угорський територію. За прогнозами, обсяг перекачується газу в найближчому майбутньому буде тільки збільшуватися. На даний момент середній обсяг імпорту цього ресурсу через Угорщину сягає двох мільярда кубічних метрів.