У вихідні у Ющенка знову спробували відібрати партію
На минулій в суботу політраді соратник екс-президента Сергій Бондарчук заявив, що дії Віктора Андрійовича ведуть до розколу партії, а Ірина Ванникова зазначила, що спробу рейдерського захоплення «Нашої України» запобігти вдалося.
У Віктора Ющенка знову хочуть відібрати владу. Починаючи з 2005 року такі спроби траплялися регулярно: спочатку Юлія Тимошенко, потім Віктор Янукович, потім вони разом, потім він таки втратив владу в країні і зберіг її в «Нашій Україні», але і тут ніякого спокою! І добре б боротьба йшла за партію, набрала 23% голосів, як у 2002-му, або хоча б 14%, як в 2007-му, - але на виборах-2012 єдиним досягненням нашоукраїнців стало те, що вони, набравши 1,11 %, на три сотих відсотка випередили Радикальну партію Олега Ляшка. Однак життя показує, що в таборі переможених боротьба виявляється не менш, а то й більш жорсткою.
У тій же «Нашій Україні» це не перша спроба відібрати владу у Віктора Андрійовича. Рік тому опозицію голові партії очолив голова політради Валентин Наливайченко: на його боці були молоді кадри в центрі (наприклад, нардеп Андрій Парубій) і більшість місцевих організацій, до того часу тонули в морі боргів. Претензії опозиціонерів зводилися до двох тез: по-перше, Ющенко нічого не робить (що негативно позначається на рейтингу), по-друге, коли Ющенко щось робить, він робить не те, що потрібно, - тобто продовжує «мочити» Тимошенко і цим не дає «Нашій Україні» влитися в дружні ряди об'єднаної опозиції і стати під прапор цієї самої Тимошенко. Спроба бунту була серйозною, але Ющенко його придушив - причому головним козирем екс-президента стала підтримка головного на той момент фінансиста партії Сергія Бондарчука, який спочатку підтримував Наливайченко, але потім повернувся до Віктора Андрійовича. У підсумку Наливайченко пішов до Віталія Кличка, Парубій - до Арсенія Яценюка, і обидва стали нардепами; а Бондарчук очолив політраду партії, що отримала 1%.
Новий бунт почав уже Бондарчук. У партії вже немає молоді, але місцеві організації знову стали опорою бунтівника. Аргументи - ті ж, що і рік тому у Наливайченка. Різниця в тому, що сьогодні вже не Бондарчук фінансує партію - ще під час передвиборної кампанії в політкругах всі говорили про те, що Віктора Андрійовича нібито став спонсорувати бізнесмен Вадим Новинський. За словами джерела в «НУ», зараз, звичайно, гроші не ті, що на виборах, але Ющенку та його оточенню на життя вистачає. Тому в суботу, коли Бондарчук спробував зібрати політраду, виявилося, що більшість за ним не пішла: у центральному офісі «НУ» на Спаській зібралися лише два десятки голів обласних організацій. У той же день прихильники Ющенка зібралися в «депутатської» готелі «Київ» - за словами прес-секретаря екс-президента Ірини Ванникової, їх було більше 50, з них 47 - члени політради. А для кворуму потрібно було 48.
«Гроші дають лише під ім'я Ющенка»
Результат двох суботніх «полуполітсоветов» - гучні заяви, що зафіксували відкритий розкол. «Лідер партії не має ніяких прав і обов'язків, в цьому закладено основний конфлікт. Дії Ющенка ведуть до розколу партії », - заявив Сергій Бондарчук. «Ющенко вдалося запобігти спробі рейдерського захоплення« Нашої України », - впевнена Ірина Ванникова. На її думку, Бондарчук намагався забрати собі партію, так як «набагато легше і дешевше взяти готовий проект, розкручений бренд, ніж з нуля створювати партію ... Але нічого не вийшло. Більшість підтримують Віктора Ющенка, більшість прислухається до Віктора Ющенка і бачать за ним перспективи ». Правда, Бондарчук не вважає, що для нього вже «нічого не вийшло»: він оголосив, що спробує скликати партз'їзд.
«Коли партія програє вибори, завжди шукають винного, - вважає політолог Вадим Карасьов. - Однак, незважаючи на невдоволення Віктором Ющенком в партійних колах, йому немає альтернативи: ні Наливайченко рік тому, ні Бондарчук зараз не мають політичної ваги, щоб відсторонити голову «Нашої України». До того ж, спонсори дають гроші тільки під ім'я Ющенка. Так що цей раунд боротьби з незначною перевагою виграв Віктор Андрійович. Правда, і Бондарчук поки не втрачає позицій: щоб прибрати його з посади, потрібно скликати з'їзд, а на з'їзді, з урахуванням позицій місцевих організацій, більшості у Ющенка може не бути. З іншого боку, Бондарчук не може скликати з'їзд без рішення політради, в якому більшість у Ющенка. Склалося нестійка рівновага, яке може бути порушене лише під впливом зовнішніх факторів: якщо влада Януковича буде слабшати, від Ющенка зажадають радикально-опозиційною позиції навіть найближчі соратники. Але поки що передумов для цього немає, і Ющенко зберігає позицію «противсіх», фактично будучи союзником влади на грунті несприйняття Тимошенко ».
Екс-президент став спецом по горщиках
Після парламентських виборів у жовтні минулого року Віктор Ющенко практично зник з поля зору. Новий рік відзначав у Карпатах, а обіцяного публічного купання на Водохреща ніхто так і не побачив. Засвітився Ющенко хіба що на День Соборності. 22 січня під Палаці «Україна» він був присутній в залі разом трьома з іншими екс-президентами України. Ющенко обійняв і поцілував Віктора Януковича, зі сцени не виступав і від коментарів журналістам утримався.
Проте екс-президент не закинув свого захоплення - колекціонує предмети Трипільської культури. І навіть подейкують, досяг успіху в колекціонуванні. Його часто бачать на всіляких виставках і зльотах колекціонерів на Броварському проспекті в Києві. «Він частий гість на всеукраїнських виставках в Києві, які проходять раз на місяць, - говорить нам столичний колекціонер Юрій. - Він продовжує скуповувати різні черепки, горщики та інші предмети бутності Трипільської культури. До речі, в останні роки він став добре розбиратися в матеріалі. Раніше йому могли задорого продати малоцінні речі під виглядом рідкісних експонатів ».