Нафтопереробка в країні переживає небувалий криза, кажуть експерти
У першому півріччі 2013 року на українських нафтопереробних заводах (НПЗ) було перероблено трохи більше 1,5 млн т нафти, або на 43% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це пише "Комерсант-Україна".
За даними видання, в Україні працювали тільки два з семи підприємств: Кременчуцький НПЗ і Шебелинський ГПЗ. Як повідомили в Міненерго, обсяг переробки в першому півріччі досяг абсолютного мінімуму за весь час незалежності України.
Навіть у кризовий для нафтопереробки 1999 українські НПЗ за перші шість місяців переробили близько 2,5 млн т, підкреслили у відомстві. Всього вітчизняні заводи здатні переробляти до 34 млн т нафти на рік.
У Міненерго також відзначили, що через це скорочення за останні три роки роботи позбулися близько 18 тис. працівників галузі та ще більше 54 тис. співробітників суміжних компаній і підприємств, а ситуація в галузі негативно позначилася на надходженнях до держбюджету.
Частково доходи держскарбниці були компенсовані за рахунок оподаткування зрослого імпорту готових нафтопродуктів. Проте все ж, за даними Міненерго, втрати бюджету через ситуацію в галузі становлять близько 800 млн грн на рік.
"Переробники, на відміну від імпортерів, ще сплачували значний прибутковий податок з зарплат своїх працівників, екологічні збори і ряд місцевих податків. У імпортерів просто немає такої кількості співробітників", - заявив аналітик консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко.
Деяку стурбованість у економістів викликає не тільки кількість звільнених співробітників, а й вплив зростаючого імпорту на платіжний баланс країни. За даними Міненерго, за перше півріччя в країну було імпортовано порядку 1,15 млн т нафтопродуктів.
Слід зазначити, що президент Роснефти Ігор Сечин в березні заявив, що "його компанія поки не планує продавати Лисичанський НПЗ в Україні". А в травні віце-прем'єр України Юрій Бойко повідомив, що компанія може відновити роботу підприємства ще до кінця року. Заявляла про плани запустити Одеський НПЗ і компанія ВЕТЕК, нещодавно закрила операцію з купівлі підприємства у російського Лукойлу.
Варто також нагадати, що негативна тенденція в нафтопереробній сфері України намітилася давно. Так, раніше в Міненерго повідомляли, що країна скоротила в 2012 році транзит нафти на 18,1%, а її переробку на українських заводах на 49,5% порівняно з 2011 роком. У відомстві підкреслили, що видобуток нафти в 2012 році також скоротилася - на 0,8% до 3,290 млн тонн