Населення почало активніше скуповувати готівкову валюту. Про це свідчить остання статистика Нацбанку: за вересень обсяги купівлі ВКВ громадянами виросли відразу на 31,3 % ($ 2,1 до млрд.). «Думаю , так українці реагують на негативний інформаційний фон , який ЗМІ створюють для гривні. Зрозуміло, якщо преса буде писати про прийдешнє зниження курсу нацвалюти , населення буде скуповувати долар " , - прокоментував ситуацію президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Друге пояснення зводиться до сезонності . « З початком осені зазвичай збільшується попит на інвалюту з боку фізосіб - це вже звична практика для нашої країни. Ближче до зими обсяги покупок зазвичай скорочуються : люди починають готуватися до новорічних свят , продають долари , щоб підготуватися до урочистостей " , - сказав нам провідний аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
Єдине , що сьогодні втішає фінансистів , - це депозитні настрої громадян . Якщо раніше левова частка доларів осідала у них в гаманцях , то зараз ледь не всі відвантажується на рахунку: з $ 2,1 млрд , куплених населенням у вересні , $ 1,6 млрд було розміщено на валютних депозитах фізосіб. За минулий місяць сукупні валютні вкладення громадян у банках виросли відразу на 0,9 % ( 0,5 % проти приросту в серпні). « Примітно , що збільшення вкладень відбулося синхронно зі зниженням депозитних ставок: якщо наприкінці серпня по 12 -місячним доларовими вкладами в середньому платили ще 7,2% річних , то у вересні 6,9 до 7% річних" , - запевнив головний економіст відділу технології та розвитку продуктів роздрібного бізнесу " Банку Національний кредит » Кирило Голоденко .
Якщо населення самостійно несе валюту в банки , то компанії змушують це робити в обов'язково порядку. У п'ятницю Нацбанк оприлюднив постанову, якою зобов'язав продавати 50 % валютних надходжень не тільки юросіб , але ще і фізосіб -підприємців. Таким чином , чиновники прикрили лазівку для компаній , які не бажають продавати долар або євро : вони створюють СПД при підприємствах пепешники і переводять на них частину експортних платежів . «На ринку стали частіше фіксуватися випадки застосування таких схем , от НБУ і вжив заходів . Щоб схема не почала застосовуватися масово " , - говорить перший заступник голови правління Промінвестбанку В'ячеслав Юткін.
Банкіри не чекають , що прикриття " підприємницької » схеми виллється в значний приплив валюти на безготівковий ринок : обсяги продажів долара зростуть не більше ніж на 5-10 %. Проте вони впевнені , що якщо в Нацбанку захочуть , то можуть зіграти на підвищення курсу гривні. «Думаю , парочки виходів НБУ на міжбанк ( подібних тому , що ми бачили тиждень тому , коли регулятор продавав долар по грн 8,1440 / $ ) з великими продажами американської валюти може виявитися досить, щоб знизити курс долара і відбити у спекулянтів бажання розгойдувати ринок . У цьому випадку безготівкові котирування можуть закріпитися в рамках 8,14 до 8,15 грн / $ " , - резюмував Юткін. При такому міжбанку готівковий курс міг би закріпитися в рамках 8,15 до 8,17 грн / $.