Офіційно кажуть, що бешкетників можуть не пустити в літак, однак на практиці це не працює.
Днями в російській авіакомпанії «Аерофлот» склали чорний список пасажирів, які бешкетували в небі. Таких розбишак набралося аж 1821 людина. Серед них є і українці. Щоправда, як повідомляє гендиректор авіакомпанії Віталій Савельєв, відмовити в перевезенні такого пасажира компанія поки не може, але за «міченими» будуть стежити.
Натомість українські авіаперевізники менш лояльні і цілком реально вже зараз можуть відмовити взяти на борт клієнта, який створював проблеми для екіпажу. «У кожної авіакомпанії є свій чорний список. Правда, у нас він набагато менший, ніж у росіян, - розповіли «Сьогодні» в «Аеросвіті». - У компанії кожен випадок розглядають індивідуально. У такі списки можна потрапити з першого разу, а можна і з декількох спроб. До прикладу, якщо разошедшегося пасажира вдалося заспокоїти на борту, він може спочатку звільнитися попередженням. Але в майбутньому, якщо знову поведе себе неадекватно, йому відмовлять в перевезенні ». В авіакомпанії говорять, що раніше йшлося про те, щоб перевізники обмінювалися переліками недисциплінованих клієнтів, але поки не реалізували ідею.
Втім, бортпровідники кажуть, що чорні списки на ділі не працюють. Мовляв, авіакомпанії ставляться лояльно до пасажирів і просто не хочуть втрачати гроші. «Варто було б більш жорстко фільтрувати таких пасажирів, - говорить стюардеса Тетяна Іванютіна. - У мене на практиці було чимало випадків, коли доводилося буквально пов'язувати людей. Якось один чоловік проніс на борт пляшку вермуту, а в небі через тиск ефект від 50 грамів спиртного подвоюється. Той клієнт, неабияк набравшись, почав скандалити з сусідом, а потім поліз битися. Я по гучномовцю попросила допомоги у інших пасажирів. Зголосився допомогти чоловіки буквально зв'язали бешкетника по руках і ногах, а потім ще прив'язали до крісла ременем, так як він не вгамовувався ». За її словами, найбільш небезпечні для стюардес напрямки - це Росія, Туреччина, Єгипет, Таїланд, куди люди летять відпочивати у відпустку.
«Наші люди починають« заправлятися »спиртним ще в аеропорту, а потім в літаку влаштовують бійки, - каже голова профспілки бортпровідників Веніамін Тимошенко. - Чого тільки не було в мене в практиці - і намагалися вийти подихати повітрям у польоті, і головою з розгону відкрити двері в кабіну пілотів, і навіть побилися відразу п'ятеро людей. Бортпровідникам теж діставалося - різні травми, побиті носи і зуби. Причому неадекватно поводяться не тільки прості люди. Є парочка нардепів, які також відзначилися ».
Юристи: «Відмовили - до суду»
Хоча авіакомпанії запевняють, що цілком законно можуть відмовити бешкетникові в перевезенні, юристи кажуть, що пасажири можуть подати в суд на перевізника і будуть праві. «Це дискримінація, - пояснює нам юрист Олексій Святогор. - Авіаперевізники надають публічні послуги, тобто вирішувати, кого пускати на борт, а кого ні, не можуть. Купити квиток і полетіти літаком може кожен. Тим більше в нашій Конституції прописано, що всі рівні. Якщо все ж комусь не продадуть квиток, мотивуючи, що він колись погано поводився, то це привід подати до суду на авіакомпанію. Також він може зажадати відшкодувати моральний збиток, якщо, приміром, зірвалася ділова зустріч або втрачені гроші за турпутівку. Але компанія може надійти хитро - дізнавшись ім'я і прізвище людини, сказати, що немає квитків, і так звільняться від дебошира.