Дожилися. «Мінус» торгового балансу України сьогодні найбільший за всі роки незалежності.
Українська економіка повільно, але все ж зростає: за даними Держслужби статистики, експорт за минулий рік хоч і не набагато, але збільшився - ми продали товарів на $ 68,810 млрд або на $ 416 млн більше, ніж у 2011-му. Наші основні торговельні партнери - ті ж, що і в 2011 році. Перш за все, це Росія і країни СНД - на них припадає 37% нашого експорту і 40% імпорту (топ-5 країн, з якими у нас був найбільший товарообіг, - в інфографіці). По Європі, приміром, частка експорту - 25% від загального обсягу, імпорту - 33%, а по Азії - 26% і 20%.
На жаль, торговельний баланс (різниця між експортом та імпортом) не покращився, навпаки, за кордоном ми купили товарів на $ 84658000000 або на $ 2 млрд з гаком більше, ніж рік тому. Разом «мінус» збільшився ще на $ 1,6 млрд, і на сьогодні він найбільший за всі роки незалежності - майже $ 16 млрд. Для порівняння: у 2004-му ми мали плюс $ 3 млрд, а починаючи з 2005-го (після «помаранчевої революції ». - Авт.) почали з кожним роком купувати більше, ніж продавати, збільшуючи держборг.
ПРИЧИНА - «Юлина ГАЗ». Це не означає, що «маленький українець» раптом став жити не за коштами. Експерти «Сьогодні» Олександр Охріменко (Украналітцентр) і Віктор Лисицький (екс-секретар Кабміну) головною причиною переходу бізнесу по-українськи на макрорівні з «плюса» на «мінус» називають непідйомну ціну на газ, якого ми імпортуємо щорічно 40-50 млрд куб . м. У 2005 році ціна газу зросла з $ 50 до $ 178 за 1000 куб. м, потім до $ 228, нарешті, за договором «імені Тимошенко» від 2009 р., укладеним на термін 10 років, ми сьогодні купуємо газ по $ 432 з урахуванням знижки в $ 100. «Через цього договору Україна щорічно втрачає $ 6 млрд", - заявив днями президент Віктор Янукович. Тому, на думку експертів, щоб усунути торговий перекіс, потрібно терміново переглядати ціну на газ, з одного боку, а з іншого - менше завозити товарів, які виробляються у нас, наприклад, автомобілів, одягу, взуття, продуктів. Після вступу до СОТ Україна не може довільно піднімати мита на машини з ЄС та Японії або дешеві китайські капці і труси-майки, щоб людям стало вигідніше купувати українське, тому треба нарощувати експорт.
Експерти радять активно розвивати сільське господарство, створюючи на чорноземах потужні приватні агрохолдинги з виробництва не тільки зерна, але й м'яса. Там прибуток можна отримати вже через рік-два. «Багато бізнесменів це зрозуміли і почали вкладати гроші в агрокомплекс, все більше експортується зерна, курятини, адже в крупних господарствах собівартість продукції завжди нижче, ніж у дрібних. Але потрібен закон про ринок землі, який ніяк не приймуть », - говорить Охрименко. На думку Лисицького, цього мало, потрібна інтеграція з СНД, насамперед з Росією, у галузі літакобудування, енергетики, щоб повернути втрачені ринки.
Чим багаті, тим і раді
Самий незначний товарообіг у нас з далекими Австралією та Океанією - всього близько 0,5%, або менш $ 400 млн. Україна продає австралійцям добрива, електричні машини, чорний метал, оцет, спиртні і безалкогольні напої, а купує у них в основному руду, ліки , плоди та горіхи.
Найменше - лише на $ 400 - наторгувала Україна в минулому році з африканським Свазілендом: на $ 100 продали ми їм пластмасових виробів і металу і на $ 200 - продукції машинобудування (швидше за все, кріплення).
Найменша покупка-2012 - у невеликого азіатської держави Бруней: на $ 100 мила і прального порошку. Зазвичай такі маленькі поставки пов'язані із замовленнями посольств іноземних держав в Україні зі своєї батьківщини.