ua en ru

Україна відмовилася розраховуватися валютами країн СНД

Янукович вирішив не підписувати угоду з сусідами.

Україна поки не збирається проводити розрахункові операції з іншими країнами СНД в їх національних валютах. Вчора на саміті в Ашхабаді президент Віктор Янукович не підписав угоду про організацію інтегрованого валютного ринку, повідомляє Комерсант-Україна.

Втім, поки в угоді хочуть брати участь лише шість держав, у тому числі всі країни-учасниці Митного союзу. Нова угода підтримують Білорусія, Росія, Казахстан, Вірменія, Киргизія і Таджикистан.

"Його практична реалізація дозволить нам реалізовувати комерційні плани в національних валютах, допоможе банкам наших країн ефективно вибудовувати свою роботу і послужить зміцненню макроекономічної стабільності в регіоні", - заявив президент РФ Володимир Путін.

В адміністрації президента України не коментували рішення глави держави. Уповноважений Кабінету міністрів з питань співробітництва з Росією, країнами СНД і ЄврАзЕС Валерій Мунтіян сказав, що угода не була підписана через заперечення Нацбанку. А джерело в НБУ розповіло, що регулятор не брав участь у його підготовці: "Якщо нам передадуть документи, ми, звичайно, будемо їх технічно реалізовувати".

Експерти кажуть, що проведення трансакцій в національних валютах різних держав не завжди прийнятно.

"Поки основна маса розрахунків йде в доларах і євро, а Росія і Китай намагаються просувати рублі і юані. Але інші валюти є неліквідними і нестабільними. Мало кому цікаво розраховуватися в білоруських рублях, враховуючи їх інфляцію. Вже були випадки, коли білоруські рублі зависали на рахунках, і люди не могли нічого з ними зробити, - пояснює начальник казначейства одного з банків. - Доларом і євро можуть розраховуватися все контрагенти, а ринок національних валют вузький і замкнутий ". Щоб проводити трансакції в національних валютах, необхідний розрахунковий центр, який визначатиме курс конвертації.

Учасники ринку вважають, що підписання валютного угоди в майбутньому спростить роботу українських банків.

"Зараз намагаються розвивати рублевий ринок, але часто рублів не вистачає, і операції все одно доводиться проводити в доларах. Плюсом стане зняття обмежень при конвертації, оскільки за валюту з другої групи класифікатора можна купувати валюту з першої групи. Заборонено за найгіршу валюту купити кращу" , - пояснив заступник голови правління одного з найбільших банків.
Це знизить рівень доларизації економіки.

"У нас великий оборот з Росією, і розрахунки в рублях дозволили б скоротити обсяг трансакцій у доларах. Навантаження на курс була б знижена", - вважає начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин.