У ПР немає 226 голосів для підтримки Азарова
Вчора президент Віктор Янукович направив до Верховної Ради подання на призначення Миколи Азарова прем'єр-міністром. У Партії регіонів поки немає необхідних 226 голосів народних депутатів на підтримку цієї кандидатури, але соратники глави держави заявляють, що "працюють над цим питанням". Можливо, для того, щоб активізувати переговори, в партії влади обіцяють наполовину оновити склад Кабінету міністрів.
Про те, що президент Віктор Янукович направив до парламенту подання на призначення нового прем'єра, учора вдень повідомили в прес-службі глави держави. "Перед відльотом до Республіки Індія (9-12 грудня. -" Комерсант ") президент Віктор Янукович вніс на розгляд Верховної ради кандидатуру Миколи Азарова на посаду прем'єр-міністра", - говорилося в повідомленні.
Микола Азаров розпочав політичну кар'єру в 1994 році після обрання в Верховну раду II скликання. У 2002 році з посади голови Державної податкової адміністрації, яку він займав з 1996 року, пан Азаров перейшов в уряд Віктора Януковича, де став першим віце-прем'єром-міністром фінансів. На цій посаді працював і після другого призначення Віктора Януковича прем'єром - з 2006 по 2007 рік. Навесні 2010 року пан Азаров зайняв посаду прем'єр-міністра і голови Партії регіонів, за списком якої пройшов до Верховної Ради VII скликання.
Для представників Партії регіонів (ПР) внесення кандидатури пана Азарова не стало несподіваним. "Призначення Миколи Азарова дозволить продовжити процес системних реформ, ініційованих президентом Віктором Януковичем і реалізованих Кабінетом міністрів під керівництвом Миколи Азарова з 2010 року", - заявив учора голова парламентської фракції ПР Олександр Єфремов. Він зазначив, що його фракція пропонувала президенту подати на розгляд парламенту саме цю кандидатуру.
Тим часом гарантувати обрання пана Азарова "регіонали" поки що не можуть. "Ми працюємо над цим питанням, в тому числі з іншими фракціями, в понеділок-вівторок розберемося. Я думаю, будуть голоси", - повідомив "Комерсант" перший заступник голови ПР, народний депутат Володимир Рибак.
Представники опозиції запевнили "Комерсант", що не збираються брати участь у формуванні нового Кабінету міністрів. "УДАР не голосуватиме за перепризначення Азарова. Це чітка і однозначна позиція. У них було все, щоб проводити необхідні для України реформи і рухати нашу країну, її економіку, соціальну політику вперед до європейських стандартів, - написав на своїй сторінці в мережі Facebook народний депутат Павло Розенко. - Вони - лузери, вони виявилися ні на що не здатні, вони думають тільки про себе. Вистачить мучити Україну, Миколо Яновичу! "
У партії "Батьківщина" солідарні з колегами з УДАРу. "Ми точно не будемо голосувати за кандидатуру Миколи Азарова, як і за будь-яку іншу кандидатуру, яку внесе президент, оскільки зараз будь прем'єр є тільки виконавцем волі президента", - сказав "Комерсант" депутат В'ячеслав Кириленко.
Комуністи, які раніше неодноразово заявляли про відмову співпрацювати з Партією регіонів, вчора були менш категоричні. "Подивимося, тому що рішення (щодо підтримки Миколи Азарова. -" Комерсант ") ми ще не приймали. Проаналізуємо ситуацію, а потім ухвалимо остаточне рішення", - заявив "Комерсант" лідер Компартії Петро Симоненко.
Слід зазначити, що Микола Азаров не був єдиною кандидатурою на пост прем'єра. Раніше Олександр Єфремов називав в числі кандидатів главу Національного банку Сергія Арбузова. Однак, на думку експертів, його шанси набрати 226 голосів у свою підтримку невеликі. "Навіть у Партії регіонів не всі в захваті від кандидатури пана Арбузова. Втім, я не виключаю, що ситуація може розвиватися і так: подання на Сергія Арбузова буде внесено, якщо кандидатура Миколи Азарова буде провалена", - сказав "Комерсант" директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
"Микола Азаров не належить ні до однієї з олігархічних груп, а Сергій Арбузов на посаді прем'єра буде явно людиною родини президента. Це може налаштувати проти Віктора Януковича олігархів, що в свою чергу може зіграти проти президента на виборах 2015 року", - заявила "Комерсант "директор фонду" Демократичні ініціативи "Ірина Бекешкіна.
Згідно з Конституцією, склад Кабінету міністрів затверджується президентом за поданням прем'єра. У ПР кажуть, що кадрових змін в новому уряді буде багато. "Десь до половини Кабміну зміниться, - повідомив" Комерсант "Володимир Рибак. - Замість тих, хто пройшов до парламенту, будуть інші люди. Коли з'явиться прем'єр-міністр, тоді вони разом (з президентом. -" Комерсант ") визначаться, хто піде в парламент, а хто повернеться в уряд. Це буде відомо наприкінці тижня ".
Експерти також прогнозують зміни. "Очевидно, що при будь-якому результаті склад Кабміну істотно зміниться. Але, втім, нічого нового тут не буде. Лава запасних у президента дуже коротка", - заявив "Комерсант" заступник гендиректора Центру ім. Разумкова Валерій Чалий.
"Я думаю, що на одну третину (склад Кабміну. -" Комерсант ") точно зміниться. Залишаться віце-прем'єр-міністр інфраструктури Борис Колесніков, міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, міністр фінансів Юрій Колобов, можливо, перший віце-прем'єр Валерій Хорошковський, міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк. Ключові міністри і віце-прем'єри збережуть свої посади, крім, можливо, віце-прем'єра-міністра соціальної політики Сергія Тігіпка ", - вважає пан Карасьов. На його думку, не буде в новому уряді і міністра економічного розвитку і торгівлі Петра Порошенка, голови МНС Віктора Балоги, міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника, міністра культури Михайла Кулиняка.
Експерти вважають, що курс оновленого уряду зміниться, але несуттєво. "Потрібно віддавати борги, треба щось робити з курсом валют. Багато в чому курс уряду буде визначатися комітетом з економічних реформ, а там провели корекцію економічного курсу на 2013 рік. Україна намагатиметься переглядати умови свого членства в СОТ. Не виключаю, що так чи інакше буде більше співпраці та інтеграції з Митним союзом ", - вважає пан Карасьов. Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначив, що у президента було дві перспективи. "Можна було ризикнути, призначивши більш енергійного прем'єра. Однак масштабні реформи можуть дати ефект лише в середньостроковій перспективі, а президенту потрібно показати стабільну економку вже через 1,5-2 роки", - пояснив він "Комерсант".
У свою чергу директор Інституту економіки і прогнозування НАН України Валерій Геєць заявив "Комерсант", що нинішня економічна ситуація не дозволить новому уряду повністю ігнорувати необхідність реформ: "Працювати по-старому уряду не вдасться. Ситуація в економіці вимагає радикальних змін в ключових сферах. В Останнім часом він (Микола Азаров. - "Комерсант") заявляв, що криза вимагає зміни економічної політики: посилення захисту національного виробника, корекції принципів фінансування бюджетних програм та багато іншого ". Втім, додає пан Геєць, для проведення реформ ці оцінки повинні будуть розділяти нові міністри, які курирують економічний блок.