Топ-5 змін з нового року в Україні
З'являться закордонні паспорта з відбитками пальців, у БТІ заберуть більшу частину повноважень, «шкідливі звички» знову подорожчають, але з бізнесу візьмуть трохи менше податків
Новий рік - це не лише свята, а й нововведення в законодавстві. Їх у 2013-му очікується небагато, але деякі з них можна назвати революційними. «Сегодня» дізналася, як змінять життя українців нові закони.
Біометрика.
Очікується, що володарям закордонного паспорта з чіпом стане простіше, ніж без нього, отримати візу в ЄС і США, адже його неможливо підробити - змінити в базі даних фото або відбитки пальців. Нагадаємо: введення біопаспортов - це одна з вимог ЄС для спрощення візового режиму (днями нардепи прийняли його повтороно з правками президента, але Віктор Янукович поки його не підписав - Авт.). Тому ті, хто постійно їздить в Європу, захочуть обміняти діючий паспорт на новий, прогнозує юрист Василь Мірошниченко. Обійдеться це недорого: близько 400 грн. А ось напливу охочих поміняти права або внутрішній паспорт на біометричний (він буде у вигляді пластикової картки розміром з кредитку) експерт не чекає - навіщо, якщо старий документ діє?! Тому документ з чіпом в першу чергу видадуть тим, хто отримує паспорт і права вперше або замість загублених.
БЕЗ БТІ.
Створення єдиного держреєстру нерухомості набагато спростить зміну власника, роз'яснив нам юрист Володимир Столітній. Головне - після 1 січня 2013 р. не треба обов'язково брати в БТІ довідку про те, що квартира не перепланована. Отримати її часто буває проблемою при продажу не нових квартир, адже найменше відхилення від техплана, навіть не впливає на міцність будинку, треба узаконювати, а це довго і дорого, простіше дати хабар співробітникові БТІ, що прийшов з перевіркою. З нового року досить буде прийти до нотаріуса з документами на право власності і актом оцінки. Якщо все в порядку, нотаріус зареєструє зміну власника. Але Столітній побоюється, що в січні-лютому можливі складнощі із здійсненням угод, поки нотаріуси розберуться, як правильно працювати з реєстром.
«Зайві квадрати».
Платити податок за «надлишок» житлоплощі, який набирає чинності також 1 січня, їх власникам доведеться в липні-вересні 2013 року, коли податкова почне розсилати «платіжки» за типом квартирних. За оцінкою експерта ринку житла Сергія Костецького, податок торкнеться 2-7% господарів житла (максимальний відсоток - у Києві), тому переважна більшість населення його не помітить. Президент Украналітцентра Олександр Охріменко каже, що багаті платитимуть будуть, для них це невеликі гроші (від кількох сотень до кількох тисяч гривень), але побоюється, що спочатку можливі помилки в розрахунках - наприклад, податківці замість житлової площі підрахують загальну, і доведеться власнику йти в податкову з документами на квартиру і виправляти помилку.
ПОДАТКИ І ЗБОРИ.
На думку Охріменка, зменшення на 2% податку на прибуток дасть полегшення бізнесу, але невелике, адже зараз прибуток у багатьох складає 10-15%. Підвищення акцизу на спиртне і тютюн збільшить ціну міцних напоїв на 1-2 гривні за пляшку і сигарет на 50-70 коп. за пачку, вважає Охріменко, але суттєво збільшить доходи бюджету. А от нові автомобілі, які стоять трохи дорожче 165 прожмінімуму для працездатних (після цієї ціни покупець при реєстрації платить не 3% вартості, а 5%) за прогнозами можуть подешевшати - продавці скинуть ціну на кілька гривень нижче 165 ПМ, щоб залучити клієнтів.