Тимошенко поставили три умови
Країна перекинулася на 180 градусів. Режим , ще три місяці тому здавався непорушним , розсипався як картковий будиночок. А недавня ув'язнена, про звільнення якої майже не згадували навіть у пікові моменти революції , вже не просто в Києві - вона вже майже господиня країни. Спікер і і . о. президента Олександр Турчинов - її давній помічник , глава МВС Арсен Аваков - один з найвірніших їй людей - тримає під контролем одну з двох реальних силових структур. І в суботу вона дала зрозуміти , що хоче стати вождем для другої реальної сили - Майдану.
Але все це - тимчасова структура революційної влади , встановлена до моменту створення нового уряду. Враховуючи взятий командою Юлі темп , багато експертів вже майже змирилися з тим , що Кабмін формуватимуть люди Тимошенко , а сама вона - вже без п'яти хвилин президент. Але насправді не все так просто .
Три горішки для ЮЛИ
Публічно кандидати в прем'єри поки не оголошуються. Багато хто думав , що це буде Тимошенко , але вона сама в неділю заявила: «Прошу не розглядати мою кандидатуру на пост глави уряду». Тому основними гравцями , схоже , стануть Арсеній Яценюк і Петро Порошенко. Позиції Яценюка як креатури Тимошенко , безумовно , сильніше , проте в рядах нової більшості вже зріє небажання віддавати всю владу в одні руки , і тому торги будуть непростими.
«Переговори з приводу формату майбутньої влади вже ведуться у вузькому колі - Тимошенко, Порошенко і лідери трьох фракцій опозиції , - повідомило нам джерело в « Батьківщині ». - Крім поста прем'єра , з Юлею іншими партнерами обговорюються три умови : по-перше , ситуація повинна повернутися в правове поле і силові структури Майдану потрібно розпустити , по-друге , уряд має бути коаліційним , що включає представників майже всіх фракцій , включаючи колишніх регіоналів , в - третє , Аваков працює головою МВС тільки до створення нового уряду , тобто не більше 10 днів з моменту призначення ».
Чи будуть в Кабміні представники всіх фракцій , невідомо. Принаймні , в « Свободі» від входження в уряд поки відмовляються .
Питання силових структур Майдану не випадковий. Тимошенко в суботу сказала , що Майдан має стояти до остаточної перемоги ( що влаштовує на ньому багатьох) , явно бажаючи заручитися підтримкою його найактивнішої частини . З іншого боку , за словами джерела , її опоненти побоюються , що Юля використовує Майдан для тиску на них. Правда , як показало вчорашнє віче , ставлення до Тимошенко в рядах майданівців далеко не однозначне . Їй пригадують колишні походи у владу («а адже Майдан стояв за повне перезавантаження влади») і невигідні для України газові угоди з Росією ( « вона ж з Путіним дружила »).
Безумовно , лідер «Батьківщини» спробує створити той Кабмін , який її влаштовує. Однак проблема впирається в кількість голосів , необхідних для створення коаліції і голосування за прем'єра. Враховуючи, що зараз в стабільну більшість входять всього 232 депутата при необхідних 226 , незгоду Кличко , Тягнибока чи Порошенко може привести до провалу переговорів. Тим часом нардеп від «Батьківщини » Юрій Стець , який вважається креатурою Порошенко , вже заявив, що перейде в опозицію , « якщо почнуться кулуарні домовленості , корупційні схеми і дерибан посад». Правда , в коментарі для « Вістей » він уточнив , що поки йому невідомо про будь кулуарних домовленостях : "Більше того , після сьогоднішньої заяви Тимошенко про відмову від прем'єрства і п'ятничного заяви Порошенка про відмову від спікерства у мене немає підстав вважати , що будуть підкилимні торги посадами. Думаю , це питання обговорюватиметься в понеділок на засіданні фракції , і підсумки обговорення я не збираюся приховувати "
А в УДАРі , схоже , взагалі не хочуть , щоб уряд очолювали Яценюк чи Порошенко. «Це принципове питання - щоб робити Кабмін під потенційних кандидатів у президенти чи створювати уряд, який боротиметься з кризою , - вважає нардеп- ударовец Павло Розенко. - А оскільки цьому Кабміну відведено лише чотири місяці до інавгурації нового президента , краще б це було технічний уряд, який не побоїться пожертвувати популярністю заради реформ ». Враховуючи той факт , що без УДАРу нову коаліцію взагалі нереально уявити , така позиція і зовсім робить питання формування Кабміну важковирішуваним .
Тим більше , що далеко не всі потенційні кандидати в президенти прагнуть очолити Кабмін , якому доведеться витягувати українську економіку з глибокої ями і приймати непопулярні заходи. Не дивно тому , що від посади прем'єр- міністра відмовилася Тимошенко. Подейкують , що з тих же причин не дуже хоче туди йти і Порошенко.
НОВИЙ ПРЕЗИДЕНТ
Юлія Тимошенко чи не першим своїм заявою зробила заявку на участь у президентських виборах , чим сплутала карти колишнім лідерам опозиції (як мінімум , Віталію Кличко і Петру Порошенко ) . Причому вона розраховує , що буде висунута єдиним кандидатом.
Андрій Павловський , нардеп від "Батьківщини" :
Ви знаєте , що всіма партіями колишньої опозиції вже приймалося рішення про висунення Юлії Володимирівни єдиним кандидатом , і на даний момент наші колеги інших кандидатур не називали
Дійсно , Віталій Кличко , до революції не один раз заявляв про бажання йти в президенти , після заяви Тимошенко фактично відмовляється говорити на цю тему. Однак , як повідомив нам джерело у фракції УДАРу , від колишніх планів Віталій не відмовляється : «Ми за те , щоб був єдиний кандидат від демократичних сил. Але єдиним критерієм вибору має бути рейтинг , а він вищий у Кличка . При цьому у Тимошенко дуже великий антирейтинг , і в другому турі вона програє Тігіпко , якого, напевно висунуть регіонали . Більш того , з Тігіпком навіть Віталію буде важко, а іншим і поготів. Тому електорат демократичних сил краще не дробити ».
НОВИЙ ПАРЛАМЕНТ
Якщо президентські вибори вже призначені на 25 травня , то про дострокові парламентські поки говорять тільки окремі депутати. Так , вчора нардеп від «Батьківщини » і комендант Майдану Андрій Парубій заявив , що такі вибори необхідні. Але навіть прихильники цієї ідеї в них не дуже вірять. «Так , парламент повинен нести свою частку відповідальності за події останніх трьох місяців, - каже ударовец Розенко. - Однак , враховуючи той факт , що умова збереження нинішньої Ради до 2017 року дало можливість встановити нинішній компроміс в ній , я перспективи перевиборів не бачу » .
НОВІ ФРАКЦІЇ ПРОПОНУЮТЬ ПО $ 1 МЛН
Поки вже наявні фракції починають ділити владний пиріг , старі і нові позафракційні намагаються встигнути на цей бенкет . А зробити це можна , тільки створивши власну депутатську групу.
Як повідомив « Вістям» один з позафракційних депутатів , колишні регіонали ( яких назбиралося вже більше 70 ) спрацювали оперативно : вже сьогодні Віталій Хомутинник планує зареєструвати депутатську групу з 33 осіб . Серед її членів називають вийшли з ПР бізнесменів ( Буряка , Васадзе , Куровського ) , також колишнього вінницького губернатора Джигу . А ось група , очолювана Володимиром Литвином та Ігорем Єремєєвим (яку почали формувати ще минулої весни ) , ніяк не збере необхідний мінімум з 32 осіб : за словами джерела , кількість її членів тільки наближається до 30 . Хоча в Раді подейкують , що за входження в цю групу пропонується $ 1 млн одноразово і $ 30 тисяч щомісяця.